Tai as toj savo poliklinikoj taip ir norejau pasidaryt , uzmoket , bet man sako kad pirma eik pas daktare tegu ji paraso kad tau reik to tyrimo !!! jau tipo be daktares net tyrimu kokiu noriu negaliu pasidaryt
taip yra dėl to kad cia sumauta
provincija be seimos daktares leidimo - nieko . o kur tu daraisi liutuke , as meginsiu gal eit i kita med . centra kur nesu prisiregistravus , gal ten daro privaciai ?
Papildyta:Cholesterolis tai riebi, į vašką panaši medžiaga, randama kiekvienoje gyvoje ląstelėje. Cholesterolis cirkuliuoja žmogaus kraujyje, į kurį patenka dviem keliais: gaminasi kepenyse arba atkeliauja su gyvulinės kilmės riebalų turinčiu maistu. Cholesterolio kiekis kraujyje matuojamas milimoliais litre (mmol/l). Normalus svyravimų diapozonas yra nuo 3,5 iki 7,5 mmol/l, o idealus dydis 5,2 ir mažiau. Tyrimų, atliktų pagal lėtinių neinfekcinių ligų integruotą programą, duomenimis, normali cholesterolio koncentracija (5,2 mmol/l ir mažiau) nustatyta tik 27 proc. 20-64 m. vyrų ir 24 proc. moterų.
Cholesterolio poveikis organizmui. Cholesterolis dažnai yra įvardijamas sveikatos baubu, tačiau iš tiesų šis riebalas (lipidas) organizmui reikalingas kaip vanduo, baltymai, angliavandeniai. Cholesterolis dalyvauja visų ląstelių statyboje, lytinių hormonų gamyboje, vitamino D, tulžies rūgšties sintezėje. Cholesterolis ypač svarbus galvos smegenų bei nervų sistemos ląstelėms, jo yra raumenyse, odoje, kepenyse ir širdyje. Taigi, problema yra ne pats cholesterolis, bet tai, koks jo kiekis ir kokiame pavidale cirkuliuoja kraujyje.
Gerasis ir blogasis cholesterolis. Iš maisto produktų į organizmą patekusį cholesterolį suriša ir perneša krauju baltymai, su kuriais jis sudaro junginius, vadinamus lipoproteinais. Pagal pernešančių lipoproteinų tankį cholesterolis skirstomas į dvi rūšis:
mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolis dar vadinamas bloguoju: jis įsiskverbia į kraujagyslių sieneles ilgainiui susiaurindamas jų spindį. MTL cholesterolio koncentracija kraujyje turi būti kaip galima mažesnė, nes blogasis cholesterolis vienas iš pagrindinių aterosklerozės bei ją lydinčių širdies ir kraujagyslių ligų (pvz., miokardo infarktas, galvos smegenų insultas) rizikos veiksnių.
didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolis vadinamas geruoju, nes jis surenka MTL cholesterolį ir nugabena atgal į kepenis. Gerasis cholesterolis gali atskirti prie kraujagyslių jau prisitvirtinusį MTL cholesterolį. Taip užkertamas kelias kraujagyslių užkalkėjimui (aterosklerozei). Taigi, kuo daugiau DTL cholesterolio, tuo geriau.
Kaip palaikyti normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje. Cholesterolio kiekiui kraujyje reikšmės gali turėti paveldėjimas, kepenų, inkstų, skydliaukės ligos, tačiau didžiausia šios problemos kaltininke laikoma mityba. Sukaupti tyrimų duomenys patvirtina, kad blogojo cholesterolio perteklius ir gerojo cholesterolio stygius dažniausiai pasitaiko riebų maistą valgančių, mažai judančių, nutukusių žmonių kraujyje.
Cholesterolio yra tik gyvulinės kilmės maisto produktuose. Daugiausiai jo yra kiaušinių tryniuose, galvijų vidaus organuose (kepenyse, smegenyse, inkstuose), riebioje mėsoje (kiaulienoje), riebiuose pieno produktuose (fermentiniame sūryje, riebioje grietinėje, svieste). Visai cholesterolio neturi vaisiai, daržovės, kruopos, augaliniai aliejai. Tad norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikia riebius pieno ir mėsos produktus keisti liesais, o gyvulinius riebalus augaliniais.
Maiste nepageidautinas ne tik cholesterolis, bet ir sotieji riebalai, kurie ypač padidina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Sotieji riebalai dažniausiai yra gyvulinės kilmės, jų yra tuose pačiuose produktuose, kaip ir cholesterolio. Tačiau kai kuriuose augalinės kilmės produktuose sočiųjų riebalų taip pat yra, pavyzdžiui, kokoso riešutuose ir jų aliejuje, kakavoje, šokolade, palmių aliejuje. Šių tropinių aliejų dažnai būna saldumynuose.
Cholesterolio koncentracijos kraujyje nedidina nesotieji riebalai, kuriais ir reikėtų keisti dalį sočiųjų riebalų. Nesočiųjų riebalų yra dvi rūšys: mononesotieji ir polinesotieji. Pagrindiniai šių riebalų šaltiniai yra augaliniai aliejai, o daugiausiai jų yra linų sėmenų aliejuje bei jūrų žuvų taukuose.
Linų sėmenų aliejus ir žuvų taukai ypač vertingi, nes juose yra maisto produktuose retai aptinkamų polinesočiųjų omega-3 grupės riebalų rūgščių. Tyrimais nustatyta, kad omega-3 rūgštys didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda suskaidyti ir pašalinti iš ląstelių blogojo cholesterolio paliktas nuosėdas.
Bioformulės Omega-3 tai žuvų taukų preparatas, kuriuo papildžius mitybą per kelias savaites galima sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Vartojant šį itin kokybišką Bioformulės produktą ne tik mažėja cholesterolio koncentracija kraujyje, bet ir gerėja kraujotaka bei širdies veikla, normalizuojasi kraujospūdis, mažėja trombų susidarymo pavojus. Yra įrodymų, kad omega-3 riebalų rūgštys malšina sąnarių skausmus, slopina senėjimo procesus, didina atsparumą vėžiniams susirgimams.
Bioformulės Omega-3 preparato sudėtyje esantis vitaminas E saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos, stiprina širdies ir kraujagyslių, kraujo gamybos, nervų, raumenų bei kitas organizmo sistemas.
Kartu patartina vartoti Bioformulės produktą Lecitinas. Šio natūralaus preparato veiklioji medžiaga lecitinas šalina iš organizmo cholesterolį, padeda apsaugoti kraujagysles nuo aterosklerotinių plokštelių susiformavimo.
Lecitinas gerina kepenų veiklą bei riebaus maisto virškinimą, mažina nutukimą. Sudėtyje yra inozitolio ir cholino. Inozitolis lėtina senėjimo procesus, cholinas suteikia energijos galvos smegenims, padeda sumažinti nervinę įtampą bei stresą.
Laikas perplėšti ir laikas susiūti.