Šiandieną apvažiavau pusę Vilniaus ir štai kokių LED lempučių prisižiūrėjau. Mane domina tik tos LED lemputės, kurios tinka GU10 lizdui. Vienas lempučių pardavėjas man pasiūlė į lemputes pažiūrėti ne plika žmogaus akimi, o įjungus telefono video režimą. Žodžiu, padariau LED lempučių mirgėjimo testą.
Pirmiausiai užsukau į Gariūnus. Čia buvo pilna visokių Lux: GreeLux, Roilux, Ledlux ir t.t. Štai čia tų
Lux video. Įdomu tai, kad prie vieno prekystalio žmogus bandė parduoti Greelux, kurie labai mirgėjo, o kitame - jie beveik nemirgėjo. Kaip suprantu skyrėsi atvežimo partiją. Mirgėjo 6,5 W ir 450 lm lemputė, kuomet naujesnė 6 W ir 420 Lm lemputė nebemirgėjo. Gariūnuose taip pat nemirgėjo ir "Sirijaus" lemputė. Visos kitos Gariūnų lemputės stipriai mirgėjo. Ypač stipriai Gariūnuose mirgėjo
"Smile Light" gamintojo lemputės. Jei neklystu, jų esu matęs kažkuriame didžiajame prekybos centre.
Tada nuvažiavau į "Ikea". Šis prekybos centras savo lemputėms duoda net 7 metų garantiją (lygtai tik Lietuvoje), t.y. jei perdegs lemputė, pakeis kita. Tačiau man jos visiškai nepaliko įspūdžio. Štai kaip jos
mirga. "Ikea" salėje sutiktas pardavėjas aiškino, kad visos dimeriuojamos (reguliuojamas apšvietimo intensyvumas) LED lemputės mirga.
Tuomet užsukau į dar vieną šviestuvų saloną. Čia pardavėjo paklausiau ar tikrai visos dimeriuojamos LED lemputės mirga, o nemirga tik nedimeriuojamos. Štai ką mes su juo
išbandėme. Kaip matyti dimeriuojama "Osram" firmos lemputės beveik nemirga. Taip pat visiškai nemirgėjo ir lietuvių gamintojo "4 LED" lemputė. Tačiau nemirgėjo tik naujesnė 7 W lemputė. O štai senesnė
3 W lemputė intensyviai pulsavo.
Susidariau tokią nuomonę, kad nemažai šiuo metu rinkoje esančių LED GU10 lempučių mirga. Dažniausiai taip elgiasi senesnės lemputės, naujesnės jau šitą ligą išsigydė (bet greičiausiai ne visos ir ne visų gamintojų). Pardavėjai aiškina, kad ES teisės aktai leidžia lempučių mirgėjimą ir atsiet viskas gerai. Gal ir taip, bet nuo vienų tikrai pavargs akys, o nuo kitų nebus jokio poveikio.
Man dar vienas pardavėjas sakė, kad gera lemputė turi būti sunki. Nes sunkios lemputės korpusas yra padarytas iš aliuminio, kuris gerai sugeria šilumą, t.y. neleidžia lemputei perkaisti. Vienintelė, kuri buvo tikrai sunki ir aš to net nežinodamas atkreipiau į tai dėmesį, buvo "Sirijaus" lemputė.
Atmetus visas brangias "Osram" ir pan. lemputes (apie 10 eurų vnt.) man geriausią įspūdį paliko "Sirijaus" (Gariūnuose 7 W kainuoja 5,80 euro), "4 LED" lemputė (7 W kaina apie 4 eurus) ir Gariūnų "GreeLux" (7 W parduotų už 2,70 euro).
Štai tos "GreLux"
techniniai duomenys. Atrodo tikrai patraukliai tik, kad 6W LED atitinka 60 W kaitrinę -
stipriai perdeda. Man labiausiai patiko 7W "4 LED" lemputė: jos viršus balto plastiko, skleidžia tikrai šiltą šviesą plačiu 120 laipsnių kampu. "Sirijaus" patiko todėl, kad korpusas metalinis ir gerai sugeria šilumą, nors "4 LED" aiškina, kad ir jų korpuso vidinė pusė iš metalo, todėl lemputė gerai sugeria šilumą. O Gariūnų labiausiai patiko dėl kainos. Tik įdomu ar visa kita gerai, nes gali būti, kad yra pagražinti techniniai duomenys.
Papildyta:
QUOTE(valdus @ 2016 05 10, 10:47)
Svarbus LED parametras yra ir CRI (color rendering index), t.y. kiek šviesa panaši į naturalią dienos šviesą arba kaip daiktų spalvos bus panašios lyginant su dienos šviesos apšvietumu. Juo CRI yra aukštesnis, tuo geriau. IKEA lempučių CRI yra pakankamai aukštas. Kai kurie gamintojai visai nenurodo šio parametro.
Apie CRI iš wikipedia:
color rendering index
Susidariau įspūdį, kad visi prekybininkai giriasi, kad jų lempučių CRI ne mažesnis nei 80, nors kas ten žino. Taip pat supratau tai, kad daugumos gamintojų CRI yra šiek tiek virš 80, bet tikrai 85 neviršija. Kai kurie gyrėsi CRI virš 90, bet taip kalbėjo telefonu. Gyvai tų lempučių nemačiau.
O Ikea LED GU10 lemputė mirga, jos šviesos kampas mažas (man netinka) ir dar brangi (4,99 euro). Mano galvoje ji pralaimėjo konkurencinę kovą "4 LED" lemputei.