QUOTE(ciuju'ke @ 2014 05 11, 20:33)
Sunku tikėt man jau ir dokumentais tiesą pasakius ir visokie atidžiai rinktis mane juokina kartais, bet bandyt visada galima kiek įmanoma.
Nereikia juoktis, genetika iš tikrųjų turi ir savo tamsiąją pusę, ne viskas vyksta kaip sviestu patepta. Bet bent jau sąmoningai domėtis, na, pavyzdžiui, kad ir paminėta displazija, tikrai galima. Būna, kad ir nuo sveikų tėvų ir senelių gimta vaikai su displazijos laipsniu. Tačiau - šis procentas jau žymiai mažesnis nei displazinių vaikų nuo displazinių protėvių gimimo. Tam ir yra selekcija - atrenkami netinkami, kad būtų galima vykdyti kokybišką veisimo programą.
Vokiečių aviganių veislėje vokiečiai turi įsivedę ZW (Zuchtwert) - skaičius, nurodantis tikimybę šuniui susilaukti sveikų palikuonių, šiek tiek plačiau apie jį galima pasiskaityti čia (anglų kalba) ar susirasti panaršius internete. Suomiai kiekvieno patikrinto šuns (ne tik vokiečių aviganių) rezultatą įrašo į savo duomenų bazę, kuria laisva prieiga galima naudotis internete. Amerikos OFFA irgi veda savo statistiką. Manau, kad ir kitų šalių kinologinės organizacijos turi/turėtų turėti savo statistiką, reiktų pasidomėti detaliau.
Apie tuos "pasaugojimus" aš turiu savo gana tvirtą nuomonę, remiantis asmenine patirtimi, kitų augintojų bei veislynų, ir netgi truputį tarnybų. Jei šuo neturi genetinio polinkio, displazijai pasireikšti kliniškai sąlygos labai menkos, ir slidžios grindys, laiptai ar šuoliai tai įtakos labai minimaliai (atsižvelgiant į sveiką protą, aišku, nereikia versti keturių penkių mėnesių šuniuko šokinėti per metrines kliūtis, ne dėl displazijos, bet dėl bendros organizmo apkrovos). Tuo tarpu jei polinkis yra, menkiausias krypt gali sudaryti dideles problemas, ir kaltas čia ne parketas ir pan.
Tad manau, jog "saugoti" šunis, kuriuos planuojama naudoti veisime yra labai neetiška ir neprofesionalu, nes su dideliu saugojimu gal ir galima išsiauginti sveiką individą, bet jo DNR tai nekeičia. Gal kita kalba, kai augintis planuojamas tiesiog kaip draugas ir veisime naudojamas nebus, tad ir atsakomybė labai susiaurėja - tik prieš patį šunį.
Šunis ne saugoti reiktų, o stengtis auginti atitinkamai pagal jų amžių ir fizinę kondiciją. Jei šuns raumenynas menkai išvystytas, staigių judesių amplitudės duos didesnę apkrovą sąnariams, jei šuniukas auga ir jo kaulai dar nesusiformovę, ištvermę ugdantys pratimai taip pat turėtų būti skiriami atitinkamai. Tiesiog reikia viską daryti su protu ir su meile, bet be rožinių akinių ar rožinių ambicijų ir tiek.
Apie displaziją nemažai informacijos, tyrimų, studijų galima rasti internete, lietuvių kalba irgi truputį yra.
Displazija - labai įdomi liga, dažnai tyrinėjama, tikrai kartais būna, kad tėvai, seneliai, protėviai A arba B, o vaikas žiū - displazinis. Bet čia jau reiktų lįsti giliau, dabar tarp kitko, susimąsčiau berašydama, apie tą nekaltą raidę B, pvz., ar tai auginimo pasekmė, netaisyklingai atlikto tyrimo, ar jau užuomina ligos genetinėms šaknims? Bet čia nusirašymas į šoną truputį
Bet rinktis ir domėtis pravartu, net ir įsigyjant pirmą šunį. Jei kalbame apie finansinę investiciją, nes tai "draugas 10 ar 15 metų", kodėl negalime taip pat kalbėti iš informacijos pusės? Aišku, visų srovių nepagausi per mėnesį ar du, bet bent jau standartinį paketą tikrai galima.
Ir jeigu trūksta žinių, informacijos - belsk, ir bus atidaryta, įvienas duris, į kitas, į trečias. Žmonės dažniausiai geranoriški. Kad ir tie patys forumai, nemažai info duoda, savo laiku skaičiau ir sekiau milijoną jų ir SM, ir veislės forumą, ir netgi kitų veislių. Jei įdomu, jei būti atviram informacijai, ji dažniausiai gaunama.
Ir dar toks mažas, bet ne menkas ir labai svarbus dalykas - idealių šunų nebūna. Veisimas yra selekcija, tai vyksmas, o ne galutinis rezultatas. Visada yra tikslo siekimas, ir to pasekmės. Kartais, norint pasiekti vieną, kartai ar dviejoms aukojami kiti dalykai, paskui, pasiekus tą vieną ir jį pagerinus, siekiama ne tik atkurit bet ir gerinti tuos, paaukotuosius. Taip ir judama pirmyn.
Tad šiaip labai padeda kuo detalesnis norų kriterijų susidėliojimas, jų detalizavimas. Ne tai kad "gero, gražaus ir sveiko", o kuo detaliau. Tada galima susidėlioti prioritetus, kas svarbiausia, kas svarbiau ir kas svarbu. Ir rinktis vėl bus lengviau.
Įdomumo dėlei, koks pas tave per šuniukas, nuo kokių tėvų ir su kokiu rezultatu? Gal esi minėjus VA temoj, bet, nuoširdžiai - tikrai nepamenu.