Kam aktualu jau yra šių metų Knygų mugės programėlė išmaniesiems telefonams
Niekaip neprisiruošiu atsiliepimų parašyti, bet kad jau prisižadėjau...
Taigi - trumpai apie šių metų knygas.
H. G. Wells The Time Machine (Laiko mašina). Žinoma kaip mokslinės fantastikos klasika, naujo žanro pradininkė. Įsivaizdavau, kad bus kažkas tokio kaip Atgal į ateitį filmai, apie keliones laiku ir nuotykius, apie kelionių laiku paradoksus ir t.t.
Nustebau, nes knyga pasirodė visai kitokia. Tai distopija (antiutopija). Aprašoma žmonija 802 701 metais, vėliau trumpai ir Žemės, kaip planetos, paskutiniosios dienos (po 30 mln metų). Laiko mašina yra, bet mokslinės fantastikos šioje knygoje ne ką daugiau nei Čapeko Karas su salamandromis, Huxley knygose ar kitose antiutopijose.
Undinė Radzevičiūtė Baden Badeno nebus. Netikėtai patiko. Labiau nei Strekaza ar Frankburgas. Tik nesupratau, kodėl toks pavadinimas išrinktas. Knygyne vartydama būtent tą istoriją perskaičiau, visiškai neužkabino, tai ir nepirkau. Dabar bendradarbis rekomendavo. Pradėjau skaityti ir nustebau, kad kaip tik Baden Badeno nebus ir yra turbūt labiausiai netipinė iš visų istorijų beveik visos kitos pasirodė taiklios, su mintim. Moka autorė rašyti tokias trumputes istorijas, smagu skaityti. Ir nesijaučia, kad rašė būtent lietuvė. Tiesiog šiuolaikinė literatūra ir tiek. Dėl to irgi smagu.
Irvin D. Yalom Spinozos problema. Man ji buvo iš tokių knygų, kurias pasiimi ir skaitai, lyg ir įtraukia, o jei padedi kelioms dienoms, tai nepasiilgsti ir nepasigendi net ir ištisas savaites. Tada vėl grįžti, vėl koks 100 psl. vienu prisėdimu, ir vėl ramiai galiu daryti kelių savaičių pertrauką. Pažintine prasme įdomu, apie Spinozą ir jo filosofiją daug galima sužinoti. Bet pasirodė keista, kad kelios jūsų ją minėjote tarp geriausių metų knygų. Knygos nugarėlėje perskaičiau, kad Yalom savo knygas vadina mokomaisiais romanais. Va su tuo sutikčiau jei autorius neturi pretenzijų į grožinę literatūrą, tai ir nesikabinėsiu prie stiliaus, gan medinių dialogų ir pan.
Kristina Sabaliauskaitė Danielius Dalba & kitos istorijos. Jungiuosi prie visų, kurioms ši knyga labai patiko. Kiekviena istorija vis kitokia, vis kitu stiliumi pasakojama. Patiko viskas ir turinys, ir ironiškas stilius, ir taiklios įžvalgos. Susidariau įspūdį, kad Sabaliauskaitė jaučia silpnybę Ritz viešbučiams, nes net keliuose apsakymuose apie juos tiesiogiai ar netiesiogiai užsimenama
O skaitydama Danielių Dalbą ėmiau galvoti, kad nuobodoka, kabliukas aiškus, bet autorė ėmė ir susuko dar kitaip.
Dabar laukiu Silva Rerum III, knygų mugės pirkinys nr. 1, kad savaitgalį jau galėčiau skaityti. Bet tikiuosi, kad Sabaliauskaitė ir toliau rašys apsakymus.
Gintaras Grajauskas Istorijos apie narsųjį riterį Tenksalotą ir drakoną misterį Kaindlį. Keistoka knyga, bet smagiai suskaičiau. Gražiai išleista maketas, rėmeliai, iliustracijos. Toks leidimas atitinka turinį. Riterio ir drakono pokalbiai, kuriuose pateikiama daug originalių įžvalgų ir šiaip išminties perliukų. Pvz., viena man patikusi citata:
- Tai va, - toliau tęsė misteris Kaindlis, - ir dar tie žmonės, tie su kamščiais, tokie tingūs ir nesmalsūs, visi iki vieno turi tą pačią keistą svajonę. Jie svajoja gauti ką nors vertinga, nieko už tai nesumokėdami. Be jokių pastangų. Tarkim, laimėti loterijoje, rasti kokį lobį ar bent pamestą piniginę. Labiausiai gyvenime jie norėtų nieko neveikti ir už tą nieko neveikimą dar gauti dovanų! Tikri juokdariai. Jie taip ir prasėdi ant savo sėdimosios visą gyvenimą, o paskui baisiausiai nustemba ir supyksta, kad jiems taip niekas nieko ir nedavė. Tikraiusiai mano, kad atskris koks drakonas ir įmes jiems pro kaminą maišą su brangenybėmis. Mes, drakonai, turim apie juos tokią seną gerą patarlę: nemėtyk perlų kiaulėms.