Šiemet nutarėme išbandyti naująjį Ryanairo maršrutą į Comiso. Ir štai jau leidžiamės Sicilijoje. Prie GMservizio langelio atsiduriame pirmieji ir, sutvarkę formalumus, gauname savo micrą.
I d. Šiltnamiai ir karštis.
Kadangi iš oro uosto išvažiuojame gan anksti, nutariame važiuoti į Cava dIspica. Susinaviguojame ir važiuojame. Tačiau ties Modica keliai remontuojami vis patenkame į miestelį. Kelis kartus pasisukioję, nusprendžiame į Cava dIspica nebevažiuoti ir pasukame į Ragusą. Ragusoje randame visiškai laisvą parkingą netgi be aukų rinkėjo. Tačiau iki centro tenka paėjėti per vietines Šnipiškes. Išlipus iš mašinos visų pirma pribloškia karštis, nežmoniškas karštis (su kuriuo teks taikytis visos kelionės metu). Pietų miestelių egzotika pasitinka iš karto: 3D miestai (paplūdimiai taip pat), siauros gatvelės, pirmoji palmė, pirmoji palmių alėja, pirmieji ledai (mažasis konservatorius įsimyli citrininius visai kelionei)... Apžiūrėję Ragusos grožybes patraukiame link apgyvendinimo taško netoli Agrigento. Kadangi vėl susiduriame su kelių remontais, navigacija nuveda mus per vietinių kolūkių begalinius šiltnamių plotus. Įdomu, kam jiems šiame pietų krašte reikalingi šiltnamiai. Agroturistikas Borgo dei Vigneti yra puiki ranča su žaliais vynuogių laukais vidury nurudusių laukų, laistomos žolės ploteliu ir baseinu beigi įspūdingai žydinčiais vijokliais. Taip, jis yra šiek tiek atokiai nuo visko: maždaug 20 min važiuoti automobiliu iki artimiausio paplūdimio ir Šventyklų slėnio, bet labai miela žalia oazė. Gavome Akacijų kambarį. Įsikūrę dar nusprendžiame važiuoti prie jūros. Artimiausias paplūdimys yra ties San Leone. Ten ir nuvažiuojame. Mhm... Nu jooo... Šiukšlių rinkimo kultūra iki čia dar nepriėjo (apie rūšiavimą nėra ką nė kalbėti) kur tapšnojo, ten paliko. Bet jūra šilta, ir vaikai pramirksta joje valandžiukę. Grįžtame į rančą ir vakarieniaujame vietiniame restorane. Čia daug patiekalų su pistacijomis ir gan įspūdingas vietinis vynas. Pasirodo, kad mūsų pumpurai buvo pirmą kartą restorane, tad aptarnavimas juos nustebino.
II d. Karštis ir citrinos.
Pusryčiai rančoje taip pat artimi idealiems: ne tik bandelės tiesiai iš krosnies, bet sūris su kumpiu. Pradedame kultūrinę programą: Šventyklų slėnis. Tiesa, kodėl tai slėnis? Juk visos šventyklos ant kalvos. Senovės palikimas visada įspūdingas. Dar pasivaikštome po citrusinių sodą (Kalamberta), kol išsenka paskutinės pumpurų jėgos.
Popietinėje šios dienos programoje: Scala dei Turchi balto molio paplūdimys. Įspūdinga, įdomu, bet geros vietos maudynėms tenka paieškoti, nes visur akmenys, į kuriuos nesunku susižaloti.
Vakarienės paieškos šį vakarą mus nuveda į patį Agrigento miesto centrą. Pasirodo siciliečiai laikosi ne tik siestos, bet ir ramadano vakarienės čia negausi be 19.30. Bet mes surandame vieną anksčiau pradėjusią veikti tratoria.
III d. Atkaklumas, mozaikos ir ...karštis.
Pirmąjį šios dienos objektą surasti nelengva. Bet iš 2,5 bandymo atvažiuojame prie Vulcanelli di macalube (kadangi ruošiantis kelionei neradome šio objekto koordinačių, tai užrašėme: N37.37352, E13,60353). Nuo stovėjimo aikštelės dar puskilometrį reikia eiti pėsčiomis. Viešpatie, koks karštis, ar prie jo mes priprasim kada nors... Vulcanelli di macalube primena Europos miniparką, tik čia ne sumažinti pastatai, o maži purvo vulkanėliai. Nedidelėje teritorijoje kunkuliuoja keletas mikro krateriukų, iš kurių laikas nuo laiko iškyla dujų-purvo burbulas ir nuteka lava. Gan linksma stebėti. Yra dar pora didesnių balų, kuriose taip pat galima stebėti pasirodančius burbulus.
Kitas šios dienos lankymo objektas - Villa Rom. D. Casale. Tad sukame į salos centrą. Šioje salos dalyje žymiai mažiau šiltnamių. Pakeliui užsukame į degalinę. Nelabai suprantame sistemos, kaip pripilti pilną baką. Tad darbuotojas pripilą už fiksuotą sumą. Kai suvokia, kad mes dar ir sąskaitos norime, ranka išrašo kvituką. Važiuojame sąlyginai ilgai ir vis vieniši. Tačiau prie Villa Rom. D. Casale nemažai mašinų. Jos turbūt atvažiavo kitais keliais. Po poros valandų puikiai kondicionuojamoje mašinoje išlipame į visišką peklą. Tačiau objektas yra po stogu, tad apžiūrint karštis nevargina. Villa - tai atkasti romėnų laikų turtuolių rūmai su išlikusiomis ant grindų mozaikomis, kurios ir sudaro visą to objekto lankymo prasmę. Mozaikų daug, gražu, įspūdinga... Jose pavaizduotos įvairios senovės romėnų gyvenimo scenos: medžioklė, žvejyba, mitologiniai siužetai, netgi moterų sporto varžybos.
Po oficialios ekskursijų dalies vėl nuvažiuojame į šiukšliną paplūdimį San Leone. Bet jūra nebedaro ypatingo įspūdžio. Tad grįžę į rančą išbandome baseiną, kuris daugiau pritaikytas suaugusiems, nes mažiems vaikams per gilus.
Prisitaikę prie vietinio gyvenimo ritmo jau po 19:30 nuvažiuojame į vakar išsirinktą (bet tuomet dar neveikusią) pakelės užeigą vakarienės. Vieniši vakarieniaujame ir vėl persivalgome, nors užsakėme tik tris picas. Vaikai gavo šviežiai spaustų apelsinų sulčių, kurias barmenas spaudė tiesiai į stiklinę savo trvirta ranka. Normalūs žmonės pradeda rinktis tik mums išeinant.
Abu šios dienos objektai buvo aukštai įvertinti mažųjų keliautojų. Po ekskursijos į Etnos ugnikalnį buvo išsakyta mintis, kad Vulcanelli di macalube buvo įdomiau net už Etną. O panelė užsigeidė mozaikų savo kambary.
IV d. Urvai ir Sirakūzai.
Atsisveikiname su rojaus kampelį primenančia ranča, kuri vėliau bus išrinkta geriausia nakvynės vieta iš visų šioje kelionėje. Važiuojame į objektą Necr. di Pantalica, kur upės išgraužto tarpeklio šlaituose yra senovės gyventojų kapai, tiesa, išlikę yra tik olos, kapų jau kadaise nebėra. Jau pats kelias į šį necropolį yra objektas (tiesa skrandžiai turi būti stiprūs) vingiuojame vėl vieniši, o atvykus ir vėl nustembame, kad mes nesame vieninteliai lankytojai. Čia yra keletas pasivaikščiojimo trasų. Žinodami savo mažojo pomėgius, pasirenkame trasą su grotta. Ir ką gi, mažasis nepraeina neištyrinėjęs nei vieno pasiekiamo urvelio. Nusileidus, tarpeklio apačioje yra nedidukė džiunglių oazė, teka ledinė upelė, susidariusiame ežeriuke žmonės maudosi. Mes apsiribojame kojų pamirkymu. Kito šlaito viduryje prieiname grotta tai didesnis natūralus urvas. Jį ištirti privaloma nuosekliai. Tiesa tam reikia turėti, kuom pasišviesti, ir ropoti keturiomis. Grįžtant didesnė kelio dalis yra į kalną. Apie kaitrą nesinori net kalbėti. Prisiminus jaunystės kelionę po Ispaniją visiškai nebesuprantame, kaip ištvėrėme nekondicionuojamame automobilyje.
Pavigiuojame tolyn ir atvykstame į Sirakūzus, įsikuriame viešbutyje, kur mūsų pumpurai atranda laidinį telefoną. Atsipūtę einame pasivaikščioti po Ortigia. Nuo viešbučio iki salos pėsčiomis vos 10 min. Ortigijoj gražu, daug žmonių, vyksta gyvenimas. Katedra labai įspūdinga. Artėjant 19.30 prie restoranų rikiuojasi eilės. Mes irgi susirandame vietą vakarienei. Beprasidedant gatvės linksmybėms grįžtame į viešbutį. Už kampo vietinėje liaudies girdykloje dar nusiperkame vyno išpilstyto į mineralinio vandens bambalius.
V d. Gaisras, urvas ir jūra.
Iš ryto vykstame į Cava Grande del Cassibile. Vėl įspūdingas pavingiavimas kalnų šlaitais ir atvykstame į objektą. Tačiau tarpeklio šlaitu ką tik praėjo gaisras ir nusileidimo takas uždarytas. Žmonės atvažiuoja, pavaikštinėja pirmyn atgal, pafotografuoja, padiskutuoja su gaisrininkais ir važiuoja atgal. Tenka ir mums apsisukti nieko nepešus. Nudžiūvusios žolės gaisrai čia dažni kasdien matėme degančias pašlaites. Taigi parvingiuojame į Sirakūzus, į Parco Archeologico Neapolis. Kad jau sutaupėme laiko, stabtelime prie kapinių juk pumpurai tokių dar nematę. Pasirodo ir kapinės uždaromos siestai na taip, ir mirusiesiems karšta - reikia pailsėti... Tad turime tik pusvalandį. Bet mums jo užtenka.
Įėjimas į Archeologinį parką šiandien nemokamas. Apžiūrime Graikų ir romėnų teatrus bei Dionizo ausį. Žinoma, nelieka praleistas nei vienas urvelis (Graikų tetaro viršuje). Graikų teatras pritaikytas šiandieniniams vaidinimams, Romėnų ganėtinai apiręs, o Dionizo ausis tikrai įspūdinga ola. Vietinėje ledainėje aptinkame labai skanios migdolinės granitos.
Atvykstame į trečiąją apsigyvenimo vietą kempingą prie Cataniajos ant jūros kranto. Įsikuriame būdelėje a la Šventoji. San. mazge kabo skelbimas lenkų (!) kalba apie tai, kad kanalizacijos užkimšimas kainuos 20 EUR. Gyvenimo sąlygos šiaip sau, atsiduoda pelėsiais, bet užtai jūra už 30 m. Būdelės reikės tik permiegoti, o vakaroti galima terasoje. Iš karto ir patraukiame į paplūdimį. Šioje pusėje pakrantėje gan nemažas vėjas ir bangos kaip tik tinkamo mūsų pumpurams dydžio. Kempingo paplūdimys tvarkomas, tad šiukšlių beveik nėra. Užtai netrūksta rūkančių netgi su kūdikiais ant kelių. Vaikai mirksta jūroje neišlipdami porą valandų keičiasi tik mama su tėčiu.
Vakare išsiruošiame ieškoti maisto ir tuojau pat suprantame, kad važiuoti kur nors automobiliu buvo klaida: taigi visa Catania sekmadienį leido paplūdimiuose, o dabar pajudėjo namo kamštis beviltiškas. Tačiau nebėra ką daryti. Pusvalandį judame link apsisukimo ir toliau vadovaujamės navigacija. Nuostabus gi daiktas ta navigacija veda mus link Auchan supermarketo pro vietinius Rojaus Lietuvoj kvartalus. Gerai dar, kad Rojaus vartai užsitrenkia prieš pat nosį kitaip nežinia kada bebūtume radę išvažiavimą. Beklaidžiodami po vietinius rajonus pagalvojame, kad sekmadienio vakarą nebedirbs joks marketas ir nusprendžiame apsipirkti užmatytoje garažinėje krautuvėlėje, kurioje pasitinka pora maloniai nusiteikusių 80-mečių. Senukai pakviečia angliškai kalbančią anūkę ir apsiperkame su visomis malonybinėmis ceremonijomis: ragavimais, prekių atnešimu tiesiai į bagažinę, oro bučiniais ir netgi pasirūpinimu, kad miegančio mažojo galva nepatogiai nusvirusi. Visi laimingi. Tereikia atstovėti 200 m kamštyje (30 min) ir dar 10 min stengiantis pasukti į kempingą. Šį kartą vakarieniaujame būdelės terasoje, kur netrūksta alkanų katinukų. Kumpis iš garažo tikrai skanus pasitaikė valgo net pumpurai. Vakarojame su rašalu iš Sirakūzų, fone konkuruoja cikadų ir vietinio popso garsai.
VI d. Etna.
Kempinge pusryčiai į kainą neįskaičiuoti, tad papusryčiaujame iš atsargų ir vykstame link Etnos. Įsitikiname, kad Sicilijoje važiuojama per radoną tenka ir mums neišsiskirti iš minios. Nors mūsų apvažiuotoje salos dalyje eismas neatrodo labai ypatingas. Cataniajoje šiokie tokie kamščiai, navigacija vis vedžioja mus po keliukus ir šunkeliukus. Tad nusprendžiame vadovautis rudosiomis rodyklėmis ir sėkmingai užvažiuojame prie Etna sud. Brangiomis keltuvų-džipų paslaugomis nutariame nesinaudoti ir apvaikštome visus kraterius ir krateriukus aplink aikštelę maždaug 2 km aukštyje. Čia nei kiek ne vėsiau nei apačioje. Įdomu, smalsumas patenkintas, gražu pažiūrėti į lavos akmenis šaknis leidžiančius augalėlius. Išbandome arančinus vaikams labai labai patiko.
Nuo Etnos nuvingiuojame prie Riviera dei Ciclopi. Ir vėl gražu. Keistokai atrodo medinės terasos paplūdimiai su laiptukais į vandenį kaip baseine.
Grįžtame į kempingą ir tiesiai į jūrą. Paplūdimyje vos vienas kitas žmogelis didelis kontrastas po vakarykščio (sekmadieninio) antplūdžio. Sulaukę vakaro, einame vakarieniauti į kempingo restoranėlį. Paragaujame pastos Norma ir sicilietiškų sardinių (gan įdomu: kepta žuvis įdaryta razinomis, pinijomis...).
VII d. Tunai, kardžuvės ir ledinės maudynės.
Įvairūs turgūs visuomet įtraukiami į mūsų kelionių maršrutus, bet Cataniajos žuvų turgus perspjauna visus iki šiol matytus (na gal išskyrus Iquitos). Vaikai susipažino su tunu, kardžuve, kalmarais, aštuonkojais ir kitomis jūrų bjaurybėmis. Dar šiek tiek pasivaikštome po Catania, apžiūrime Ursini pilies muziejų, nusiperkame vyno iš statinės į mineralinio buteliuką ir patraukiame toliau.
Atvykstame prie Gola d. Alcantara. Šiame kelyje pirmą kartą pataikėme į mokamą kelią (1.5 EUR į vieną pusę). Paskutinis tepliojimasis kremu nuo saulės jau taip jis įkyrėjo... Vadovaujantis rekomendacijomis, neiname mokamomis trasomis, o pasinaudojame municipaliniu nusileidimu į tarpeklį. Apačioje akmenuotas ledinio vandens upelis. Maudytis nebuvome pasiruošę, tad, norint nors ką daugiau pamatyti, teko sušlapti iki
triusikų (vaikai pakeliavo tėvui ant kupros). Nors akmenukai maloniai masažuoja pėdas, bet tikrai be problemų galima braidyti basomis.
Tradicinė popietė kempingo paplūdimy ir paskutinė vakarienė vietiniame restoranėlyje. Kempingas pildosi (aikštelėje stovi autobusas lenkiškais numeriais tai štai kam buvo skirtas užrašas tualete), o mes ruošiamės išvažiuoti rytojaus planuoti nebereikia.
Skaičiai:
Lėktuvo bilietai (4 su vietom): 2140 Lt;
Auto nuoma (7 d. su pilnu draudimu ir viena pasoste vaikui): 354 eur
Apgyvendinimas (4-viečiai kambariai, vienai parai): I 84 eur; II 94 eur; III 68 eur;
Porcija ledų (mažiausia, bet realiai gan didelė): 1,8-2,5 eur;
Picos: 2,5-12 eur, dauguma 4-6 eur;
1 l į bambalį: 2 eur.