QUOTE(BangaS @ 2014 01 09, 20:31)
Kuriame projektavimo etape būtų teisingiausia skaičiuoti namo energetinį efektyvumą?
Galiu papasakoti, kaip skaičiavome, kūrėme mano namą. Pradžioje architektas pateikė vidaus išplanavimą ir kelis erdvinius pastato tūrio sprendimus.
Man sunkokai sekėsi nuspręsti, kurį variantai rinktis, tai preliminariai įvertinome, kokios gali būti namo energijos sąnaudos:
pirmas puslapis;
antras puslapis;
trečias puslapis
išvada.
Pasirinkau tą kaimietišką namą variantą. Tuomet architektas optimizavo projektą, nubraižė pjūvius. Toks namo variantas buvo aprašytas su PHPP.
Taikytos prielaidos:
grindų apšiltinimas - 35 cm putplasčio;
sienos: keraminių plytų + 30 cm neoporo;
stogas: medinės gegnės tarp kurių 40 cm vatos + 10 cm PIR.
Sandarumas - 0,6.
Skaičiavimai parodė, kad toks namas vartos 30 kWh energijos, perkaitimas - 42 proc. Tuomet prasidėjo pastato optimizavimas iki pasyvaus.
Pasirodo PHPP skaičiuotojas nebuvo įvertinęs, kad namas/sklypas nėra idealiai atsuktas į pietus (kampas apie 27 ar 29 laipsniai), įvertinome rytinio, pietinio ir vakarinio kaimyno šešėliavimą, taip pat pakeitėme langus į Ug - 0,6, o g - 0,62, didinom pietinių langų plotą, atsisakėme vieno lango šiaurėje (katilinės), vertinome stogelio virš pietinių langų šešėliavimą, žaidėme su kitais langais ir t.t. Tokio namo energijos poreikis jau buvo 21 kWh, perkaitimas - 64 proc.
Toliau optimizavome namą. Energijos sąnaudos, priklausomai nuo taikytų parametrų, krito labai po truputį: 20,4, 19,9, 17,9, kol pasiekėme 14,9-15,3 kWh.
Galiausiai pasyvaus namo standartą pasiekėme. Sąlygos mano atveju pasyviam namui yra tokios:
grindų apšiltinimas: 40 cm, U - 0,091 W/m2k.
sienų: 35 cm neoporo. U - 0,082 W/m2k
stogo: 40 cm vatos + 10 cm PIR. U - 0,074 W/m2k.
Langai: Ug - 0,6, g - 0,62.
Rekupertoriaus NVK: ne mažiau 93 proc.
Langų rėmeliai: Swisspacer ir geresni, šiltesni.
Sandarumas - 0,4.
Artimiausiu metu žadu perskaičiuoti namą su PHPP. Tai darysime ne dėl sportinio intereso, o vertinsiu naudos ir kaštų santykį.
Tarkim 10 cm storio PIR plokščių 134 kv. metrų stogo apšiltinti man kainuotų apie 9000 Lt. 50 cm storio mineralinė vata tam pačiam 134 kv. metrų stogui apie 7000 Lt. Manau, kad PIR plokštės - absurdas. Pažiūrėsiu, ką gausiu, kai 40 cm vatos + 10 PIR pakeisime vien į 50 cm akmens vatos.
Taip pat žadu įsivertinti langus: kuriame fasade dėti nrG, kuriame GNP. Kainos skirtumas nėra didelis, bet nrG visi stiklo paketai už GNP mano atveju kainuotų apie 1000 Lt brangiau.
Taip pat keisime kai kuriuos kitus parametrus. Pvz., lauko durų U naudota PHPP skaičiavimuose yra 0,8, kuomet Tilas deklaruoja, kad jų aklinų durų U yra 0,58. Mano atveju duryse bus stiklo, todėl drąsiai galima taikyti U 0,7 reikšme. Yra dar ir kitų šiek tiek pasikeitusių parametrų.
Taigi, kuo anksčiau apskaičiuosite namą, tuo labiau jį galėsite tobulinti dar projektavimo stadijoje. Vėliau PHPP tikrai praverčia pasitikrinti ir įsivertinti kainų/naudos santykį.
Man iš karto siūlė suskaičiuoti namą ne tik su PHPP, bet ir vertinant kainų/naudos santykį, bet toks skaičiavimas būtų buvęs labai brangus. O dabar jau beveik nieko nekainuos.