QUOTE(bituteba @ 2013 08 28, 15:23)
nes as pati ir vaikams rytais vaisiu sultis spaudziu po stikline. tiek vargo ir darbo, ir negi tai nera ju sveikatos labui ???
Tikrai nėra tokie nuolatiniai gliukozės ir fruktozės svyravimai kraujyje
per ilgą laiką duoda nukrypimus . Galimi du variantai
QUOTE
Jei organizmas yra ilgai veikiamas tokiomis didelėmis cukraus dozėmis ir kartu didelėmis insulino koncentracijomis, išsivysto apsauginė reakcija. Gali atsirasti audinių nejautrumas insulinui. Jei ląstelės nėra jautrios insulinui, tai jos labai sunkiai priima naujas gliukozės molekules. Kadangi gliukozė į ląsteles patenka sunkiau, tai energijos gamybai daugiau naudojami riebalai. Apie tokį žmogų sako, kad kuo daugiau jis valgo, tuo labiau jis lysta. Toks medžiagų apykaitos sutrikimas vadinamas ketogeniniu arba tiesiog II tipo (įgytu) diabetu.
kvėpavimas retėja, o oro sulaikymas ilgėja, pH indeksas šarmų pusėj, kaip pas tave.
Tau tikrai nėra jokio diabeto, tačiau buvai beeinanti ton pusėn. Mano vyras irgi daugybę metų mito bandelėm, pienu, uogienėm, blynais ir medumi- tai buvo jo skaniausias maistas- ir liesyn ėjo. Kol tą pH indeksą sumaniau paskaičiuoti- buvo jau -(minus)12. Todėl dar ilgai gali valgyti miltus ir gerti sultis
, jei tik nori.
QUOTE
Galima ir kita organizmo reakcija. Gali atsirasti audinių hiperjautrumas insulinui. Tokiu atveju visa gliukozė patenka į ląsteles virsta kūno riebalais, o kraujyje nuolat labai žemas gliukozės kiekis arba jis labai greitai ir žemai nukrinta iškart pavalgius. Apie tokį žmogų sakoma, kad valgo, bet nepavalgo, tik pampsta. Toks medžiagų apykaitos sutrikimas vadinamas gliukogeniniu arba tiesiog hipoglikemija.
kvėpavimas dažnėja, oro sulaikymas trumpėja, pH indeksas rūgščių pusėj, kaip pas Fudži.
Abiem atvejais reikia mažinti insulino išskyrimą ir riboti angliavandenius. Kad sustoti ir nebeiti tolyn į disbalansus.