Esu Nuomininkė. Vilnius.
Skaitau, skaitau šią temą ir stebiuosi kiek daug žmonių, kurie norėtų savo butus nuomoti "ilgai ir laimingai". Man teko susidurti ir su visiškai kitokia puse.
1. Dar studijuodami su (tada dar tik būsimu) vyru nuomavomės butą- dviejų kambarių, be baldų. Nuomotojas buvo dalykiškas, puikus žmogus, neturėjom nė menkiausios problemos su juo, džiaugėmės.
2. Jau susituokus atsikėlėme gyventi į Vilnių, gimė vaikelis. Išsinuomavome trijų nedidelių kambarių butą sename name (ne sovietiniame). Nuoma buvo tikrai simbolinė, be abejo, tai buvo ne centras, o pats miesto pakraštys. 200 litų. Bet butas buvo visai be remonto, pelės lakstė gaujomis nesigėdydamos nieko, kai kuriuose languose buvo ne visi stiklai. Tiek to, pasirodė mums jauku, tad apsiklausinėję apie vidutines šildymo sąskaitas (šeimininkas apšvietė, kad jos nesiekia 400 lt šalčiausiu metu), išsinuomavom. Buvo gruodžio 29 d. Tai štai, mes ten apsitvarkėme, žiauriu būdu apnaikinome pelių populiaciją, išsivalėme apipelijusius ir apleistus kampus, tapo jauku ir miela gyventi. Iki pirmos šildymo sąskaitos. O ji siekė 1140 litų. Vien šildymas. Kitas mėnuo- beveik 900 lt. Nelabai suprantu kaip tai įmanoma, tačiau už šildymą po 100 litų buvo parašyta net liepos mėnesį. Suma nurodyta iš komunalininkų atsiųstame lapelyje, gyvatukas, žinoma, atskirai. Visus mokesčius mes mokėjome tiksliai kaip laikrodžiai, bet jau baigiantis vasarai ėmiau dairytis kito buto. Kaip jūs manote, ar nebūtų buvę teisinga kažkokią šildymo dalį dalintis su nuomotoju (buto savininkai- kelios šeimos), nes įsikeliant kalbėjome apie visai kitokias mokesčių sumas? Šiaip nuomotojai buvo fantastiški žmonės, supratingi, tapome draugais, įsivaizduoju, jog faktas, kad nuosavybė tenka kelioms šeimoms trukdė pasiūlyti mums kažkokį palankesnį nuomos variantą, nekaltinu. Vistik matėme, kad bando perkalbėti pasilikti. Jei ne ta prakeikta Vilniaus energija, dar ir šiandien tebesinuomotume.
3. Atidavę visas sukauptas lėšas pastarojo buto komunaliniams, supratome, kad norint finansiškai atsigauti, teks nuomotis nebent bendrabučio kambarį. Tad pradėjau tokio ir ieškoti. Su vaikeliu tai atrodė būsima kančia, bet po tų šildymo sąskaitų (išsikraustėme kitą sausį, už šildymą sumokėję dar 900 litų.) buvome visiškai finansiškai "nukraujavę", pagalbos nebuvo. Vietoj 16 kv.m. "barako" radau pačiame centre 30 kv.m.kambarį, su krosniniu šildymu, 4 metrų aukščio lubomis, siaubingai siaubingai apleistą (jei pavyks, įkelsiu nuotraukas). Na ką, rankas juk turim, pasitvarkysim, svarbu ne tarp girtuoklių ir bomžų gyvensim. Nuoma 300 litų, kiti patarnavimai apie 30 litų, vanduo ir elektra. Vanduo tik šaltas. Sutarėme su šeimininku, kad dalį remonto (reikėjo lopyti išdaužytas sienas, tvarkyti suniokotas grindis, įsirengti "boilerį" bendroje su kaimynais vonioje, galiausiai paaiškėjo, kad ir krosnis ne visiškai veikia, pirkome krosnelę-židinį) išskaičiuosime iš nuomos. Aha, sako, puiku, už sausį ir vasarį nemokėkite. Apsidžiaugėme, nors tokia "nuolaida" menkai ką kompensuoja, vis šis tas. Atėjus kovui, kai jau buvome pradėję gyventi, nuomotojas pareikalavo sumokėti iš karto ir už praėjusį sausį ir vasarį-persigalvojo, nuolaidos nebėr. O kur dingsi, viskas sutvarkyta, nors sutartis pasirašyta aiški, sumokėjom. Apie tai, kad bute nebuvo nė vieno tinkamo naudojimui baldo ar buitinės technikos prietaiso, jau nekalbu- kai įsijungdavo naktį veikti Stalino laikų šaldytuvas, galvodavom, kad tas pats Stalinas su tanku iš kito buto parvažiuoja. Viską viską per skelbimus, blusų turgelius susirinkom. Susikūrėm nuostabiai jaukią, kuklią erdvę gyvenimui. Ir štai, kadangi namas- kultūros paveldas, pradėjus savivaldybei renovuoti fasadą, ėmė plaukti sąskaitos už remontą. Negi šeimininkas jas pats mokės? Aišku, ne. Atėjus pas mus aiškintis (jie beveik niekad neužeidavo), abu tarpdury net nutilo atėję, ir tik žvalgėsi, nepažindami savo buvusios landynės.Taigi, praėjus beveik dviems metams gyvenimo ten, turėjome išsikraustyti, nes nesutikome mokėti už stogo remontą. Visa tai būtų mums kainavę antrą nuomos mokestį per mėnesį. Sutartis sudaryta, o pažaboti tokių nėra kaip, negi dabar eisim per teismus? Išvarė mus sakydami, kad susiras tuoj pat naujus, eilė laukia. Tas kambarys jau kelinti metai stovi tuščias iki šiol. Geras dalykas tas, jog tikrai tame kambarėlyje atsigavome finansiškai, visada mėnesio gale atlikdavo pinigų, nors dirbo tik vyras, kaimynai, su kuriais dalinomės laiptine, dušu ir virtuve, buvo nuostabūs, bendraujame iki šiol, ir kaskart pravažiuodama pro Basanavičiaus 35, pro "savo" apvalųjį balkoną, giliai atsidūstu, kaži ar dar kokią erdvę pavyks šitaip mylėti.
Tai va, praleidus porą metų užsienyje, pasižvalgius, grįžtame į savo mylimą Vilnių. Ir ką? Surasti butą, kurį šeima galėtų nuomotis bent porą metų be jokių "siurprizų", praktiškai neįmanoma- vieni dėl nuomos mokesčio nežino, gal kels, kiti gal norės parduoti butą, nežino kiek gali leisti gyventi, o šeimai "tarabanytis" kas metai nėra jokio noro...
Tai va, Vilniečiai nuomotojai ir ne tik, gal jūs ar jūsų kaimynai nuomoja dviejų- trijų kambarių butą centre, senamiestyje, žvėryne, užupyje. Geriau ilgai neremontuotas, geriau be baldų, gali būti ir be buitinės technikos, tik kad viryklė pirmoms dienoms būtų, taip pat, kad grindys būtų medinės (kad ir prastesnės būklės, tik ne laminatai ir linoleumai). Stipriausias pageidavimas- kad būtų galimybė jame stabiliai bent keletą metų gyventi, nuomos mokestį, jei jis neviršytų 1000 lt/mėn. galėčiau sumokėti kad ir už pusę metų į priekį. Būtų smagu rasti patikimus nuomotojus, tad gal jūs tokius žinote?