QUOTE(Gruodas @ 2013 11 18, 10:34)
O kaip jus ziurit i tai, kai darbo pokalbi klausia, kokios algos noretumet? Mano galva, toks darbdavio klausimas neetiskas. Visu pirma jie turi patys sakyti, kiek ruosiasi moketi. Nes jei kandidatu i ta vieta daug, tai kiekvieno klausia, o kiek nori gaut, taip iseina, kad tas, kuris maziausia alga pasisiulo - tas laimi? Varzytuves kazkokios
Suprantu, kai buna skelbime parasyta, kad atlyginimas sutartinis, tai ten tada ir gali sakyti kiek mazdaug noretum, galvoji ir pan. Netgi deretis gali. Bet kai siaip...
Zodziu, darbdavys juk zino kiek jis nori ar gali moket, o cia klausia. Nei sis nei tas.
Klausimas labai normalus, siekiant išsiaiškinti kandidato lūkesčius.
O jei manote, jog darbdaviui svarbu gauti 'pigiausią" variantą, klystate - darbdaviui reikia gero darbuotojo. Pigiausią variantą gaus pasiėmęs kokį šlavėją, nebaigusį 10klasių, nes jam gal užteks ir minimumo. Bet juk jo neims?
Darbdavys dažniausiai turi iš anksto numatęs, kiek mokės darbuotojui, o tada klausia kandidato, kokie jo lūkesčiai. Jeigu daugmaž atitinka - valio, neatitinka, galima bandyti derėtis su kandidatu į vieną arba į kitą pusę. Smarkai prasilenkia - padėkoji už susitikimą ir viso gero.
O viešai trimituoti kiekvienam sutiktam ar net darbo skelbime įmonės nenori dėl įvairių sumetimų - privatumas, konkurencija ir etc. Ne visi nori, kad konkurentai žinotų, kokie atlyginimai įmonės viduje ir pan.
Papildyta:
QUOTE(ellinga @ 2013 11 15, 21:24)
Aha, o kai nemoki anglu tai 90% atkrenta
tada eini, išmoksti anglų k. ir turi 90% daugiau darbo pasiūlymų.