ida 1 ,cia jums si "paklode"
Kuomet artimas žmogus suserga onkologine liga, tikrai gali užplūsti be galo daug jausmų ir klausimų - ką pasakyti? kaip elgtis? kaip geriausiai galiu padėti? Galite jaustis pasimetęs, išsigandęs, sunerimęs...Tai yra natūralios žmogiškos reakcijos į vieną iš labiausiai sukrečiančių įvykių gyvenime - onkologinės ligos diagnozę. Tyrimai rodo, jog sergantieji, turintys stiprų palaikymą iš šeimos bei draugų, jaučiasi emociškai stabiliau ir lengviau psichologiškai prisitaiko prie sukrečiančios žinios.
Taigi žemiau pateikiame kelias rekomendacijas, kurios, tikimės, padės Jums būnant šalia sergančio artimojo:
IŠKLAUSYKITE. Kartais tikrai būna labai nelengva vien tik klausytis. Pasistenkite išklausyti savo artimąjį be išankstinių vertinimų, vadovavimo, pamėgtų frazių "viskas bus gerai". Kuomet sergantysis pasidalina savo liūdnomis, nerimą keliančiomis mintimis, nepulkite jo raminti. Tiesiog išklausykite. Buvimas šalia, leidimas sergančiajam kalbėti, pasidalinti ne tik džiaugsmais, bet ir baimėmis, išklausymas dažnai tampa vertingiausia ir prasmingiausia pagalba iš Jūsų pusės.
DUOKITE PATARIMĄ TIK TUOMET, JEI JŪSŲ PRAŠO. Artimieji ir draugai, sužinoję, jog jiems svarbus žmogus susirgo onkologine liga, dažnai pradeda rinkti įvairiausią informaciją apie ligą, gydymo būdus, gydymo alternatyvas iš įvairiausių šaltinių - pažįstamų, interneto, žurnalų ir t.t. Tai tikrai gali būti labai naudinga, nes sergantysis pats vienas gali nesuspėti aprėpti daugybės informacijos. Tačiau kuomet ši informacija tampa nebe naudinga? Kuomet mes bandome sergančiajam primygtinai kartoti: "Aš sužinojau naują gydymo metodą, turėtum būtinai tai išbandyti!", "Girdėjau, kad susirgus vėžiu būtinai reikia valgyti tą ir tą, Tau būtinai reiktų pabandyti" ir t.t.
PAŽINKITE ONKOLOGINĘ LIGĄ PATS. Skaitykite patikimas knygas, internetinius portalus, kur galite rasti naudingą ir išsamią informaciją apie įvairias vėžio formas, gydymo būdus, pagalbos pacientams organizacijas ir t.t.
PALAIKYKITE SAVO ARTIMĄJĮ PRIIMANT SPRENDIMUS GYDYMOSI METU. Nors pats sergantysis turės atlaikyti visą gydymosi laikotarpį, gydymo keliamus šalutinius reiškinius, tačiau palaikymas iš Jūsų tuo metu yra labai svarbus. Žinojimas, kad kažkas yra šalia, kad galima su kažkuo pasitarti, yra labai naudingas ir prasmingas.
BŪKITE KONKRETUS SIŪLYDAMAS SAVO PAGALBĄ. Pasakymas "Paskambink, jeigu Tau kažko reikės" gali sergantyjį priversti jaustis nepatogiai. Sergantysis gali gėdytis arba bijoti prašyti pagalbos. Pasistenkite tiksliai nurodyti, kuo galite padėti: pvz., "paskambink man, jeigu reikės atvežti maisto"; "pranešk man, jei norėsi, kad sutvarkyčiau Tavo namus"; "jeigu reikės kitą savaitę Tave nuvežti į chemoterapiją, nesidrovėk ir skambink".
PALAIKYKITE RYŠĮ. Vėžio gydymas gali užtrukti pakankamai ilgai. Sergantieji dažnai dalinasi, jog gydymo pradžioje, tik sužinoję apie diagnozę sulaukė daugybės dėmesio, palaikymo, tačiau vėliau jų draugai ar giminės nustojo skambinti, domėtis, atvažiuoti, aplankyti. Nuolat palaikyti ryšį, pasiteirauti, paskambinti yra nepaprastai svarbu, nes gydymas gali trukti ne tik keletą mėnesių, bet ir keletą metų.
LEISKITE SERGANČIAJAM IR PAČIAM KAŽKĄ PADARYTI, KAŽKUO PASIRŪPINTI. Dažnai aplinkiniai, norėdami palengvinti sergančiojo gyvenimą, pradeda daryti daugybę dalykų už jį. Darydami labai daug, mes jaučiamės naudingi ir šitaip įveikiame bejėgiškumo jausmą, kurį patiriame onkologinės ligos akivaizdoje. Tačiau labai svarbu atsižvelgti į sergančiojo poreikius ir gerbti jo norus, jei jis ar ji nori ir gali, pvz., pagaminti pietus, toliau tęsti savo darbus ir t.t. Tai padeda sergančiajam sumažinti jausmą, jog vėžys valdo, pasiglemžia visą jo gyvenimą, apima visas gyvenimo sritis.
BŪKITE ATIDŪS SERGANČIOJO POREIKIAMS, KUOMET GYDYMAS BAIGIASI. Kuomet gydymas baigiasi ir, atrodo, jau galima atsikvėpti, dažnai sergantysis pamato, pajaučia situacijos rimtumą. Gydymosi metu sergantysis yra stipriai įsitraukęs, susirūpinęs įvairiausiais medicininiais dalykais - vizitais pas gydytojus, tyrimais, tyrimų rezultatais, gydymosi keliamais šalutiniais reiškiniais ir t.t. Net tada, kai baigiasi gydymas, Jūsų artimajam gali prireikti palaikymo, paramos iš Jūsų - supratimo, išklausymo, padrąsinimo.