na kažkiek laiko praeis ir galėsi. O ką dabar tau darytų riebalų vartojimas?
skaitau:
QUOTE
Dažnai žmonės, kentę tulžies pūslės akmenligės priepuolius, turėję vengti riebių, aštrių maisto produktų, mano, kad iškart po cholecistektomijos galės valgyti viską ir tiek, kiek širdis geis. Deja, bet taip nebus. Pagrindinė tulžies pūslės funkcija yra kaupti kepenų gaminamą tulžį, kuri patenka į dvylikapirštę žarną tuomet, kai mes valgome, ir padeda virškinti riebalus. Ją pašalinus, tulžis neturi kur kauptis ir išteka į dvylikapirštę, todėl dažnai pirmaisiais mėnesiais po cholecistektomijos galima tikėtis virškinimo sutrikimų, ypač nesilaikant mitybos režimo viduriavimo, pilvo pūtimo ar nemalonių pojūčių pilve.
Ką galite ir ko ne dėti ant savo pietų stalo?
Valgyti reikia mažais kiekiais, tačiau dažnai (45 kartus per dieną).
Sumažinkite druskos kiekį maiste. Prisiminkite, kad itin daug druskos turi pirkti gaminiai duona, dešros, padažai ir kt.
Valgykite daug daržovių ir vaisių (daugiau nei 400 gramų per dieną). Dauguma jų turėtų būti švieži.
Labai svarbu vengti riebaus maisto. Ypač kenksmingi gyvuliniai riebalai, riebaluose keptas maistas. Galima suvartoti nedaug augalinio aliejaus (tačiau jį reikia pilti ant salotų, o ne jame kepti). Geriausia valgyti liesą mėsą jautieną, paukštieną, žvėrieną, tačiau ne keptą ir ne rūkytą. Tinka ir žuvis, tačiau jos taip pat nederėtų kepti riebaluose.
Venkite saldumynų, mielinių ir riebių kepinių. Vietoj jų tinka juoda grūdėta duona, košės, makaronai.
Pieno produktai taip pat turėtų būti liesi jogurtai, liesa varškė, liesas sūris. Reikėtų vengti riebios grietinės, sviesto ir kitų riebių produktų.
Nerekomenduojama valgyti žirnių, pupelių, lęšių (pastarieji didina dujų kaupimąsi žarnyne), baltagūžių kopūstų.
Vengti ridikų, ridikėlių, ropių, svogūnų, aštrių prieskonių, garstyčių, grybų.
Venkite labai šalto, labai karšto, aštraus maisto.
Venkite alkoholio, sirupų, nepiktnaudžiaukite kava, saldžiais gėrimais.
Ar čia tik gąsdinimas dėl cholesterolio? Bet juk mes jo nebijome?