QUOTE(Sedindriuke @ 2013 04 29, 11:28)
P.s. Apie alieju degimo laipsni.. Homosanitus kokia literatura naudojo kai parase kad tai pramoniniku ismislas? Juk jie ir nesugalvojo patys..
tikrai nesugalvojo... tad pasikapstykit apie polinesočiųjų riebiųjų rūgščių oksidaciją kaitinant, kokias problemas žmonėms tai sukelia ir praeis noras jas vartoti.
Tačiau, jei imsim paleo mitybą, tai kiek ir kokių aliejų galėjo vartoti pirmykštis žmogus, kuris neturėjo presų. Aišku, kad ta dali buvo labai nedidelė- gaunama su aliejingomis sėklomis ir, ko gera, tik sezoniškai. Juk PC nebuvo.
Dabartės laikais tų PRR ir taip per daug gauname su mėsa, kiaušiniais ar pieno produktais, nes tai lemia visų gyvulių šėrimas grūdais .
Tad kepimui naudotini tik tie aliejai, kur daugiau sotieji riebalai. Arba, gyvuliniai, nes pas Kwasniewskį "Optimal diet" praktika "čirškinimo" jau ~40 metų ir jei ten neišlindo bėdos, tai matyt ne taip jau baisiai.
Papildyta:
QUOTE(Elata @ 2013 04 29, 11:41)
O homosanitus, pagal mane, rusų literatūra remiasi. Dar lygtais lenkų.
Man nelabai svarbu kuom jie remiasi, svarbu, kad tos žinios leidžia gyventi be vėžio baimės. Ir dar- labai skaniai valgyti. Na, aš neskiriu tiek daug dėmesio maisto gamybai, man gerai ir paprastai- svarbu duoti organizmui reikiamus elementus, lai remontuojasi.
O jei įdomu, pasidomėkit Gilbert Ling, Emanuel Revici darbais, lipidų teorija.