QUOTE(Šarka-Li @ 2014 01 30, 18:10)
o tai kaip laikyt? nezinau, jauciu reikes perlydyt arba ismest tik nezinau kiek vandens reiktu pilti
Greičiausisi blogai išmaišei šarmą, būtinai reikai perlydyti. Sudėti į puodą susumulkinus, uždengti, vandens vonioj ilgai šildyti, suminkštės, tada išmaišyti ir pakaitinti kokias 2-3 val, tada kai išpilstytas sukietės galima naudoti po savaitės ( bus jau subrendęs šildant).
nežianu, kokį proc. buva skaičiavusi vandens , jei 35-38, tai susumulkinus užpilti reikai nedaug, paskui pagal situaciją - jei netirpsta ilgai - įpili dar vandens. Skystina gerai alkoholis, medus, ir muilo savybės nuo to paregėja.
O rožėm ir nekvepės - bet jei kokybiškai aliejai ir išlaikyta technologija, tai man muilo be pakvėpinimo kvapas malonus, ir visiems kas ateina pas mus nesmirda ( vonioj lentynose laikau), parduotuvinis ūkiškas daug bjauresnio kvapo.
Papildyta:
QUOTE(sarada @ 2014 01 30, 15:30)
Merginos, o druskos muiliukui gaminti receptui tinka 100% kokosu aliejus, tik pariebinimas 15-20 proc. turėtų būti ar ne? Ar geriau, derinti kelis aliejus?
Beje, ar kuri nors bandė i muilą po pėdsako dėti papildomai glicerino?
Beje, ar kuri nors bandė i muilą po pėdsako dėti papildomai glicerino?
geriau į druskos muilą maišyti geresnių aliejų - kakavos, sviestmedžio, ricinos, palmių gerai; vandeninėj dalyje - grietinėlė, kokoso pienas arba ožkų pienas,viršriebis didensi - iki 8 proc.+ prieno riebalai, ir druskos iki 50proc. aliejaus svorio, tikrai užtenka; paskui matysi - jei norėsi kitus kartus padidinsi.
O kam reikalingas papildomas glicerinas? Reaguojant šarmui su aliejais susidaro muilas + glicerinas, pramoniniu būdu gaminant muilą tą gliceriną atskiria, o mūsiškiame tai visas lieka.
savybėms pagerinti dedamos pieno ir citrinos r., vilna, šilkas, medus ir t.t.