Lucinda Riley "Orchidėjų namai" - anotacijoje teigiama, kad tai aistringas ir romantiškas pasakojimas apie kelių giminės kartų istoriją, apie visa nugalinčia meilę, visą amžių trunkančią nuoskaudą, kaltę ir atleidimą. Pritariu, knyga apie tai, be jau pats pasakojimas nuobodus, neįtikinantis, netikroviškas. Nors pasakojama apie labai skaudžius dalykus, ir įvykių nemažai- bet verčia žiovauti, viskas praplaukia lyg šalia, nepaliečia jokių emocinių stygų, gaila laiko sugaišto.
Marina Achmedova" Mirtininkės dienoraštis Chadiža". Tai romanas, paremtas tikromis Šiaurės Kaukazo gyventojų istorijomis. Sukrečiantis pasakojimas apie nūdienos Dagestaną. Tiesiog atgaiva po Orchidėjų namo. Labai nuoširdi knyga, visą laiką arba juokiuosi arba ašaroju, senokai taip emocingai reagavau į knygą. Labai paprastas pasakojimas, be jokių vingrybių ir aukštų materijų, toks žemiškas žemiškas, bet tai jokiu būdu nesusilpnina knygos vertės. Truputis knygos:
" ...Aš gi žinau, kaip žmonės mėgsta liežuvius nešioti. Prisiekiu, jie ir chinkalo galėtų atsisakyti- tegu tas guli lėkštėse, aušta, kad tik galėtų liežuviais paplakti: plaka plaka, apkalbos niekada nesibaigia. Nors močiutė sako kokiai kaimynei: "tik niekam nesakyk, aš tavimi pasitikiu, tik todėl tokius dalykus ir pasakoju.."- ta kaimynė iškart taip ir nulekia per kaimą, kaip varna, garbės žodis. Ir visi žino, kad jinai apie tave tas apkalbas paleido. Ir net močiutė kalbėdama žino, kad kaimynė tuojau lėks toliau plakti liežuviu, bet vis tiek pasakoja, nes tas liežuvis lenda iš jos, ir jeigu nepapasakos, valgyti negalės - jos viduje nebus vietos maistui, ten laikysis vien plepalai...".
Ir tos apkalbos gyvenimą taip suka, taip veikia, sunku net patikėti, kad pasakojama apie šiuos laikus, o ne apie viduramžius, kad šiais laikais taip žmonės gyvena. Labai įdomus pasakojimas apie Dagestano universitetą, jei apibūdinti vienu sakiniu: "Dagestano universitete ima visi". Kalba apie kyšius už pasirašytus egzaminus, įskaitas.
Ir eina pasakojimas kaip apie du skirtingus pasaulius- kaimą ir miestą. Vienas visiška archaika, vandens atsineša iš šaltinio, merginos negali net pažiūrėti į vaikiną, ir kitas apie miestą, su visais naujausiais išradimais. Bet mąstymas mieste- toks sovietinis, toks tragiškas, pinigai ir pažintys lemia viską ir nėra jokių, absoliučiai jokių vertybių. Tik ir džiaugiesi visą skaitymo laiką, kad likimas lėmė gimti ir gyventi Lietuvoje.
Tai knyga, kurią norėsiu dar kartą perskaityti, o gal ir įsigysiu. Rekomeduoju