QUOTE(Taurė @ 2013 11 26, 17:05)
Noriu išmokyti savo šunį drausmės ant pavadžio. Kolkas palaida bala, nes tiesa pasakius nežinau net kaip mokyti. Vedžioju ant tampraus pavadžio.
Kaip išmokyti komandą laisvai, kai gali išsitempti pilnai pavadį ir skaityti visas pakelės sms. O reikalui prireikus, kad eitų drausmingai prie kojos ?
Dabar tai tampo baisiausiai, nesvarbu ar trumpu pavadžiu vedu, ar tampomu
Vakar uždėjau smaugtuką, bet visvien dalinai kabo ji ant jo.
Cvergas, 4.5 mėn. amžiaus.
QUOTE(Taurė @ 2013 11 26, 17:20)
o ka daryti ?
Draugės dar mežesnės veislės šuniukas auklėjamas dresuotojo, tai anas uždėjo smaugtuką, ir tik taip išmokė. Galvojau ir aš pamėginsiu.
Pas dresuotoją galėsiu nuvesti tik po naujako, bet drausmės jau dabar noriu.
Visų pirma, korekcijų taikymui smaugtukas yra ganėtinai pavojingas daiktas, nes pakirtimo metu, jis staigiai susitraukdamas ir netiesiogiai paskirstydamas spaudimą susitraukimo metu gali smarkiai pažeisti šuns trachėją. Tokių atvejų teko girdėti ir tarp pažįstamų aplinkos. Šiuo atveju, griežtas (dygliuotas) antkaklis daug saugiau - jei jį segti ant abiejų žiedų, nesudarant smaugimosi galimybės (yra jau daug antkaklių iš karto su fiksuotu užsegimu). Asmeniškai galit išsibandyti smaugtuką ir griežtą sau ant šlaunies ar rankos, rezultato skirtumui pajausti.
Kodėl smaugtukas Jums buvo neveiksmingas? Todėl, kad šuo savo rezultatą pasiekia. Tai yra, net ir tempdamas, besismaugdamas šuo vis tiek juda savo motyvacinio šaltinio link - "laiškučių", kitų šunų, pievutės ar krypties link. Šuo susitaiko su nepatogumu, jei motyvacinis faktorius didesnis už tą nepatogumą.
Toliau, norint taikyti korekcijas, šuo turi žinoti, koks yra išėjimas iš korekcijos, koks yra kitas pasirinkimas ir jo pasekmės. Mokinkitės komandos 'greta'. Pradėkit su skaniukais ar kasdienio maisto porcija, Jei šeriate sausu, visą dienos normą ir sušerkite per pasivaikščiojimus už gražų ėjimą greta. Kad Jums pačiai būtų lengviau, galvokite apie komandą 'greta' kaip apie šuns buvimą prie Jūsų kojos, nesvarbu kur ta koja judėtų. Tai čia yra tikslas. Aišku, kaip naminei dresūrai tas 'atstumas prie kojos' gali nuo jos nutolti keliolikos ar keliasdešimties centimetrų spinduliu

Mokslai prasideda nuo pratimo atlikimo paaiškinimo, nuo "raumenų atminties" ir sąlyginių refleksų formavimo. Greitesniam, lengvesniam ir efektyvesniam išmokimui pratimą aiškinti pradedama pasitelkus
teigiamą pastiprinimą (pridedant ką nors gero už norimą atlikimą) ir
neigiamą baudimą (atimant/neduodant ką nors gero už nepageidaujamo veiksmo įvykdymą ar pageidaujamo neįvykdymą). Paprastai tariant, arba duodat skaniuką arba neduodat. Kai šuo jau gerai daro vaikišką "lygį", mokslai po truputį sunkinami. Palaipsniui, po truputį.
Komandą 'laisvai' išmokinti labai lengva. Visada, kai tik Jums nebereikia šuns koncentracijos, paklusimo, dėmesio, susikaupimo, kai baigiasi mokslai ir visos komandos, kai atsegat pavadėlį ar išleidžiant iš narvo, visada, kai tik šuniukui norit duoti laisvę, prieš tai duokit komandą 'laisvai'. Galit dar paskatinti šunį pažaisti, pašokinėti ir pan. Šitą komandą visi šunys išmoksta labai greitai ir labai lengvai
Dar apie tą netempimą - darykit šuniui gyvenimą lengvesnį, ir daugiau bendraukit su šunimi. Turiu omeny, naudokit komandas. Pavyzdžiui, ėjimui greta ir tiesiog ėjimui netempiant - atskiros komandos. Netempimui įsiveskit vėlgi atskirą. Turiu omeny ne draudžiamąją 'fu' ar 'ne', o komandą, kurią gavęs šuo žinotų, ko iš jo tikimąsi. Pavyzdžiui, kad po komandos 'netempk' reikia sustoti vietoj ir sulaukti šeimininko ir komandos 'einam'. Ar kad po 'netempk' reikia atsirasti kažkur prie šeimininko.
Plius, kaip puikiai anksčiau ir seterių_mama buvo aiškinus, visada stenkitės iššifruoti šuns motyvacijas, ko jam norisi/nesinori ir šitą informaciją panaudoti sau palankia linkme. Jei šuns tempimo motyvacija - noras pauostyti sieną su laiškais, puiki aplinkybių pasiūlyta korekcija bus pasukti nuo tos sienos kuo toliau. Ir atvirkščiai, gražaus ėjimo paskatinimas - artėjimas prie sienos. Jei šuniuko noras yra priartėti prie kokios nuograužos, vėlgi - komanda, posūkis į priešingą pusę, ir tada, po šito neigiamo baudimo (gero dalyko atėmimo) dar kartą netempimo komanda ir skaniukas bei džiaugsmai už jos vykdymą. Jei tai noras pasisveikinti su svetimais žmonėmis, po netempimo komandos šunį vertėtų koncentruoti į save. Jei noras kuo greičiau išsituštinti - gal tiesiog vertėtų labai nepykti ant šuniuko
Disciplinuotas ėjimas greta šuniui yra nemažas psichologinis krūvis, reikalaujantis susikaupimo, nesiblaškymo ir susitvardymo nuo aktyvaus reagavimo į aplinkos dirgiklius. Dėl to rašau apie dvi atskiras komandas.
Pratęsiant apie korekcijas, kurios tikrai nėra blogis savaime, tačiau - duodant korekciją šuo turi visada žinoti koks yra išėjimo iš jos kelias. Su korekcija siekiama šuniui duoti pasirinkti. Aišku, pasirinkti šeimininkui norimą sprendimą

tačiau, vis tik - pasirinkti. Nutempimas - tai nėra korekcija. Dėl to, jei besidraskantį prieš kitus šunis šunį tiesiog nuo jų nutempsite, kitą kartą šuo sėkmingai draskysis ir toliau. Šuo turi žinoti, ko šeimininkas nori, kai sutinkami kiti šunys, kokios pasekmės laukia, jei šuo draskysis, ir kokios - jei draskymosi nebus. Vadinasi, jei yra korekcija, turi būti ir paskatinimas. Niekada niekada bendrojo paklusnumo pratimuose nepalikit korekcijos vienos pačios, visada turi būti atsvara korekcijai.
Tas pats su netempimu, šuo turi būti supažindintas su šeimininko lūkesčiais (žinoti komandą, reiškiančią tam tikrą pratimą, ir būdą, kaip tą pratimą įgyvendinti), ir žinoti, kas laukia pratimą įvykdžius arba jo neįvykdžius.
Plius, jei po korekcijos šuo atsisako ėsti ar žaisti - korekcija buvo per stipri. Jei korekciją tenka kartoti daugiau nei kelis kartus, ir šuo net nebando keisti savo elgesio - korekcija per silpna (vadinamasis 'nagging' arba kabinėjimasis, kas yra negerai, nes neleidžia šuniui atsipalaiduoti, bet nieko nepaaiškina) arba pratimas dar neaiškus šuniui. Nedarykit klaidos, šuniui nepaklusus iškart galvodami, kad korekcija per silpna, tikrai daugelyje atveju kaltas tiesiog dar neišaiškintas pratimas.
Aišku, čia tik teorinės rašliavos. Susigaudyti gyvai tose rašliavose labai padės dresuotojas, kuris plius atsižvelgs į jūsų ir šuns individualią komandą.
Ir neskubėkit, dirbant su šunims kantrybė - didžiausia dorybė

Ir - reikės dirbti. Uf

. Tenka dažnai susidurti su žmonėmis, kurie tikisi, kad jų šuo taps protingas savaime, šeimininkui plepant su kitais vedliais, o šunims tiesiog lakstant kartu. Deja...
Tikrai geras canis.lt mokyklos straipsniukas, rekomenduoju pasiskaityt,
ČIA
P.S. aktyviems mokslams flexis nelabai...