Drįsčiau nesutikti, astrologija griežtai remiasi astronomija, tai nėra būrimas iš oro, tuo tarpu Globos sistemai tas negalioja. Dar labai išsamiai ir teisingai apie Globą rašė Vytautas Kaškelis:
http://vytautus.com/...-klausimai.htmlO kaip dėl Avestos astrologijos? Panašu, kad šią mokyklą savo puslapyje apeinate. Ar jūsiškės mokyklos geresnės? O gal tai pozos reikalas, noras žūtbūt išsiskirti iš kitų ją praktikuojančių astrologų? Juk tai viena iš populiariausių Lietuvoje astrologijų.
Mano bibliotekoje guli ir keletas Pavelo Globos (Pavel Globa), Avestos mokyklos pradininko, veikalų (žr. skiltį Naudojama literatūra), taigi išankstinio nusistatymo suskirstyti mokyklas į teisingiausias ir neteisingiausias, kaip galite matyti, nėra, tačiau santūrumą būtent šios mokyklos adresu sąlygoja keletas žemiau nurodytų priežasčių:
a) Indija turi šventuosius raštus Vedas, bet pačiose Vedose indiškosios astrologijos nėra [1], ji dėstoma atskiruose rišių, t.y. išminčių traktatuose, žymiausias iš jų Brihat Parasara Hora Sastra. Panašiai ir su zoroastrizmo religija, bet astrologiniai Avestos mokymai?..Pamėginkime internetu iš užsienio užsisakyti Avestos mokyklos astrologinį veikalą, ir stambiausi astrologiniai knygynai parodys, kad tokios knygos neturi ir niekada nėra matę. Jei tai iš tiesų rimta astrologija, į kurią save gerbiančiam astrologui derėtų atgręžti akis, kodėl gi knygelės apie Avestos astrologiją prieinamos tik buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose, o ne visame pasaulyje? [2]...
jei šie mokymai iš tiesų giliai išmintingi [3], kyla natūralus klausimas, kodėl tada jie prasprūdo per ištisas senųjų Vakarų astrologų kartas, beje, turėjusias ryšį su Artimaisiais ir Vidurio Rytais per vertimus iš arabų kalbos į lotynų? Geri dalykai nesimėto... senuose tekstuose būtinai rastume bent mažiausias į šią mokyklą nuorodas arba užuominas [4].
c) P. Globa ir/arba jo mokiniai taip iki šiol ir nenuvyko į Londoną, Paryžių ar Niujorką supažindinti atsilikusio Vakarų pasaulio su šia, kaip jie patys pristato, unikalia astrologine tradicija [5]. Priešingu atveju mane reguliariai pasiekiančiame žurnale The Mountain Astrologer [6] Avestos astrologijos vardas būtų minimas, jei ne kiekviename, tai pusėje ar bent jau trečdalyje, na, mažiausiai ketvirtadalyje šio žurnalo straipsnių.
d) pats P. Globa bei jo mokiniai atkakliai vengia cituoti pirminius šaltinius, tai faktas, kurį esu pastebėjęs ne vien aš [7].
Griežtesnis už mane kolega, apibendrindamas mūsų aptariamą reiškinį, tikriausiai įvardintų jį kaip astrologinę sektą. Bet šios svetainės astrologas aštrių epitetų nesivaiko ir visiems daro mandagų reveransą: kam Avestos judėjimas atsakė ar vis dar tebeatsako į jų klausimus, tas neturėtų peršokti kitur vien tik todėl, kad čia buvo apnuogintos rimčiausios spragos. Kiekvienas yra laisvas šlietis ir atrasti save labiausiai jo lūkesčius atitinkančiuose mokymuose.
P.S.: objektyvumo ir platesnio konteksto vardan priminsiu, kad tarp indų astrologų irgi pasitaiko gyrimosi, esą ne jie paveldėjo astrologinę išmintį iš senosios Graikijos, bet atvirkščiai, graikai iš indų, ir kad indiškoji astrologinė išmintis siekia tūkstančius metų [8]. Kas dabar tiksliai pasakys?
[1] Todėl mano mokytojas KN Rao linkęs laikytis pavadinimo indiškoji astrologija, o ne Vedinė astrologija, pats šią nuostatą dėl aukščiau minėtos priežasties palaikau taip pat.
[2] Kas norėtų šį teiginį patikrinti, mielai kviečiu apsilankyti dviejuose stambiausiuose šiuo metu pasaulio astrologiniuose knygynuose: www.astroamerica.com ir www.wessexastrologer.com
[3] Cituoju: Kada indoeuropiečiai, senovės arijų palikuonys iraniečiai, indai, slavai, germanai, baltai, anglosaksai, ir kt. susipažins su Avesta, šventa zoroastrizmo knyga, ji taps jiems ŠVENTU RAŠTU, tokios, kaip Biblija Abraomo palikuonims ir Evangelija krikščionims. Šaltinis:
http://siauliai.mok.lt/avesta/.
[4] Skaitytojas gali būti tikras: anais žiaurumo nestokojusiais laikais astrologams būtų neabejotinai lėkusios nuo pečių galvos, jei jų praktika būtų pasirodžiusi menkavertė/neišsami, pačiu geriausiu atveju jų laukė valdovo nemalonė ir išvyjimas iš dvaro. Bonatis (Bonatti), Kardanas (Cardan), Nostradamas (Nostradamus), Morinas (Morin), Lilis (Lilly) visi šie astrologai būtų pasitraukę iš istorijos be pėdsako.
[5] Avestos astrologija buvo sukurta ant Uraninės astrologijos pamatų, tai įrodo jos tekstuose aptinkamos šios 20a. I-oje pusėje pasirodžiusios Vakarų mokyklos (pradininkas Hansas Niggermanas /H. Niggerman/) hipotetinės planetos bei kitos Vakaruose naudojamos astrologinės technikos. Tokių faktų šviesoje Avestos astrologinės tradicijos unikalumas darosi gana diskutuotinas dalykas...Kas neskaito angliškos arba vokiškos astrologinės literatūros, tam minimi istoriniai niuansai, žinoma, neužklius, bet tik užtenka praskleisti platesnį kontekstą, ir daiktai prieš paties tyrinėtojo valią atsistoja į savo vietas...
[6] The Mountain Astrologer (adresas internete: www.mountainastrologer.com) yra platinamas Europoje, JAV ir Australijoje astrologinis žurnalas, kuriame po viena vėliava sutelpa praktiškai visos realią, o ne mistifikuotą astrologinę kilmę turinčios astrologinės mokyklos. Beje, Avestos vardo nemini ir Londono astrologinės ložės periodinis leidinys Astrology Quarterly (adresas internete: www.astrolodge.co.uk), reprezentuojantis save, kaip (cituoju) astrology in all its branches, t.y. astrologija visuose jos išsišakojimuose.
[7] Gali būti, kad, cituoju: ...šias žinios Globa perėmė iš senelio, kaip kad jis pats ir tvirtina: paveldėjo begalę senovinių knygų, ištisas 3 a. pr. m. e. jaučio odas. Bet jei jis jau turi senuosius raštus, o dar jaučio odas, argi ligšiol skaitytų paskaitas kažkokiuose apšiurusiuose kultūros namuose?! Tikriausiai jis tiesiog parduotų jas ir gyventų be vargo. Jeigu su jomis jam skirtis būtų gaila, tuomet kaip ir bet kuris normalus pilietis išsireikalautų ekspertų komisijos išvadų, visiems įrodytų, kad tai tikrai originalai, taptų dar autoritetingesnis ir garsesnis, būtų garsus ne tik kaip astrologas, bet ir kaip archyvistas, istorikas, pasakotų apie jas per TV. Tačiau nieko panašaus nėra. Atvirkščiai, užsiminimą su pačiais geriausiais ketinimais, jog gerai būtų atlikti jo rankraščių ekspertizę, jis priima kaip asmeninį įžeidimą. Albertas Timaševas (Albert Timasev), straipsnis P.P. Globa ir Avestos astrologija, publikuotas įvairiuose rusiškuose interneto puslapiuose.
[8] James Herschel Holden M.A., F.A.F.A - A History Of Horoscopic Astrology (From The Babylonian Period To The Modern Age), psl.2, American Federation Of Astrologers, Inc.