QUOTE(Vilienė @ 2013 05 16, 08:59)
Kai Mintas i savo superbakuze su projektiniais 4kw nuostoliais susimontuos 3kw siurbli aisku bedos nebus vien del vidiniu pritekejimu. Bet jei kazkam pasirodys protinga i standarta vietoj 12kw montuoti 10kw tai tas elektrinis back up'as gali stipriai atsirugti.
Jei pabandytumėte suvokti pateiktų skaičių esmę, suprastumėte, kad nieko baisaus ne atsitiks. Jei įsivaizduoti tokia situaciją, kad nei gamintojai, skelbiant langų šiluminį laidumą, nei projektotojas, skaičiuodamas šilumos nuostolius, ne vienoje vietoje neuždėjo atsargos ir nuostoliai kažkuria diena, kai lauke pasidarė -23C, iš tikro siekia 12kw, tai reikia suprasti, kad 10 kW ŠS beveik aprūpins reikiamą galią. Truks tik 1/6 dalies pajėgumo. Jei tas tęstųsi savaitėmis, tai namo sienos pagaliau atvėstų ir temperatūra patalpose sumažėtų 1/6 dalimi. T.y - nuo 22С nukristų iki 15С. Suprantama, iš pirmo žvilgsnio skamba baisiai. Tačiau, realybėj to niekad ne atsitiks dėl tų pačių natūralių šilumos pritekėjimų apie kurias minėjote (bei - dėl sienose akumuliuotos šilumos).
Šilumos apsikeitimo požiūrių, situacija kai trūksta galios, tam kad palaikyti 7 laipsniais aukštesnę temperatūrą - yra tas pats, jei namas iš vis nebūtų šildomas, o lauke būtų 7 laipsniais mažiau nei viduje. T.y. - vidutinė paros temperatūra lauke būtų +15C. Drįstu priminti, kad pavasarį šildymą išjungia jau tada, kai temperatūra tampa aukštesnė nei +10C ir nieko baisaus ne atsitinka, nors skirtumas yra 12C, o ne 7C, kaip mes skaičiavome. Prie +10 sienos šąla 1.7 karto greičiau, nei prie +15.
Tad, natūralus pritekėjimai bei sienose akumuliuota šiluma yra jau pakankama atsarga, kad kompensuoti tik kelias dienas trunkanti ŠS galios stoką. Jokio elektrinio šildytuvo ne prireiks.
Kalbant apie elektrinio teno panaudojimą, aš turėjau omenyje visai kitą situaciją. Tarkim, apskaičiuota, kad prie -23С namui prireiks 12kW. Galima už 35-45 t. Lt pasidaryti gręžinį ir nusipirkti 12kW ŠS + dar sumokėti ~10 t. Lt už grindinio šildymo įrengimą. O galima įsigyti paprastą oras-oras už 5-7 t. Lt, kuris prie -5C duos reikiamus 7kW šilumos ir sumontuoti papildomą 12kW el. teną, kuris padės sušildyti namą tomis dienomis, kai 7kW bus per mažai. Jei susumuoti papildomas elektros sąnaudas prie įvairių temperatūrų žemiau -5C, įvertinant jų trukmę, gausime 4933kW*h per sezoną, arba 2270 Lt. (Tai blogiausiu atveju, neįvertinant nei natūralių šilumos pritekėjimų, nei tai el. tenas būtų daugiausia naudojamas naktimis, kai elektra yra pigesnė). Geoterminis ŠS suvartotų, sakykim 4 kartus mažiau, tad skirtumas yra, viso labo, 1700 Lt per metus.
Kadangi įrengiant sistemą mes sutaupėme 40-48 t. Lt, o paskaičiavus kredito palūkanas - suma gaunasi ~88 t Lt, tai už šios pinigus mes galime sau leisti mokėti papildomus 1700 Lt net 52 metus. Tai yra - dvigubai ilgiau nei ŠS tarnavimo laikas.
Tad neatlikus bent preliminarių paskaičiavimų, geriau nesimėtyti tokiomis fražėmis kaip:
"elektrinis back up'as gali stipriai atsirugti"