QUOTE(DEU @ 2013 01 14, 20:14)
Suintrigavo mane diskusija verta - neverta turint geoterminį statyti labai šiltą namą. Nusprendžiau paaukot pora valandų matematikai. Už pagrindą paėmiau savo namą. Jis nėra labai tinkamos formos PN, nes vieno aukšto ir gan pailgas. Todėl atitvarų varžų didinimas mano atveju kiek brangesnis nei dviejų aukštų kubo.
Tikslas buvo sužinoti kiek kainuoja tokio namo pagerinimas nuo A iki A+ ir iki A++ klasių, bei kiek sutaupoma energijos tai padarius.
Su skaičiavimais čia labai nesiplėsiu. Įvertinau kiek kainuotų papildomas sienų, stogo ir grindų šiltinimas, geresni langai ir rekuperatorius. Šildymo sistema geoterminis šilumos siurblys. Kaina vienoda visais atvejais nes 6 kW pakanka, net A klasės namui, o mažesnio galingumo nelabai yra. Teisybės dėliai reikėtų paminėti, kad A++ name ta sistema dirbtų mažiau ir ilgiau tarnautų, o gal ir pigesnę pavyktų rasti.
Jei namo namas būtų A klasės suvartotų 45 kWh/m2 per metus, A+ 34 kWh/m2 per metus, A++ 24 kWh/m2 per metus.
Pagerinti nuo A iki A+ papildomai kainuotų 12 - 13 tūkstančių.
Pagerinti nuo A iki A++ kainuotų 27 - 29 tūkstančius.
Šildantis geoterminiu siurbliu su COP 4, prie dabartinių elektros kainų per 20 metų A++ namas sutaupytų apie 8000 lt lyginant su A, o A+ apie 4000 lt lyginant su A.
Vis tik labai realu tikėtis, kad jau po kokių 5 - 10 metų elektra kainuos mažiausia dvigubai brangiau. Todėl tas kainas reikėtų dauginti mažiausia iš dviejų.
Neteisinga būtų skaičiuoti, kad polistirolas tarnaus tik 20 metų. Manau namo apšiltinimas turėtų tinkamai atlikti savo funkcijas bent 40 metų.
Šildantis geoterminiu namo pagerinimas nuo A iki A++ atsipirktų per 40 metų jei elektros 1 kWh kainuotų 1 lt. Jei elektros kilovatas vidutiniškai per tuos metus kainuotų 2 lt atsipirkimas būtų 20 metų.
A pagerinimas iki A+ tokiomis pačiomis sąlygomis atsipirktų atitinkamai per 30 ir 15 metų.
Taip, kad klausimas čia slidus ir visi pasirinkimai gana panašūs. Ir vienu ir kitu atveju gaunasi panaši galutinė suma.
Geoterminiu siubliu pagaminto kWh kaina viena mažiausių. Turint kitokią šildymo sistemą gaminančią šilumą brangiau, papildomas šiltininmas atsiperka greičiau.
Taip paprastai matematiškai skaičiuojant, žinoma, kad geoterminio pasirinkimas lyg ir nubraukia papildomo šiltalo dėjimą. Bet...
Reikia žiūrėti kiek toliau. Dabar jūs statotės namą ir skaičiuojate sistemų atsipirkimą, po 10,20,40 metų.
O pasvarstykite, kuris namas bus vertingesnis jeigu:
* Jūsų šeimos pajamos sumažėja(niekas to neplanuoja, bet niekas nėra apdraustas)
* Jeigu nuvilnija hiperinflacija
* Jeigu po 5, 10 metų jūs norėsite parduoti namą. Naują pirkėja žymiai labiau domins mažesnė sąskaitą už energijos suvartojimą, nei tai kad namas priskirtas A+ ar A++(ir savininkas sugebėjo išsiversti be šildymo sistemos)
* Namo atitvaros po truputį praradinės savo šilumos varžą, sandarumą
Tie papildomi ~10-15 kLt, kurie reikalingi, kad jūsų šiltame name atsirastų geoterminis, vietoj oras-oras ar vien elektros tėra 3-5% namo statybos sąmatos.
Mano įsitikinimu, namą reikia statytis protingai šiltą, maksimaliai sandarų ir panaudoti našiausią šildymo sistemą. Geras sandarumas ir gera šilumos varža leis pasirinkti mažesnio galingumo šilumos siurblį.