QUOTE(DEU @ 2013 01 09, 16:57)
Ar tikrai verta kiekvienam netiksliai pasakytam žodžiui skirti porą lapų diskusijų?
Kaip ten bebūtų gyvename Lietuvoje ir norim ar ne čia galioja Lietuvos įstatymai. Reikėtų pradėti pratintis prie naujos terminologijos. Pasyvus namas kaip bendrinė sąvoka tikriausia dar ilgai bus naudojama, bet rištis prie tų 15 kWh jau reikėtų po truputį atprasti.
Labai teisingai. Tik klausimas kas pirmas: višta ar kiaušinis? Pabandysiu išspręsti šitą rebusą.
Pirma. kaip žinia, buvo sukurti pasyvaus namo standartai. Tai įvyko prieš kelis dešimtmečius (Mintas dabar turėtų kabinėtis ir ieškoti tikslios datos).
ES pamačius, kad didžioji dalis bendrijoje suvartojamos energijos tenka pastatams bei brangstant pačiam kurui, nusprendė iš esmės imtis energijos taupymo pastatuose. Tuo tikslu prieš porą metų buvo
sukurta šita gromata.
Šita gromata yra ne kas kita kaip pasyvaus namo interpretacija su itin ryškiu akcentu, kad beveik energijos nevartojantys namai privalo vartoti (koks paradoksas!) kuo daugiau vietoje (netoli namų) pagamintos energijos. Ir, o siaube, - ta energija kuo didesne dalimi turi būti atsinaujinanti.
O Lietuvos Respublika, kaip ES narė, privalėjo tą ES direktyva perkelti į savo vidaus teisės. Be to, pati šalis narė privalo apsibrėžti, kas joje bus energijos beveik nevartojantis pastatas. Todėl yra formulės, kuriomis galima suskaičiuoti, kiek energijos gali suvartoti Lietuvoje pastatas, kad būtų beveik energijos nevartojančiu.
Prieš kelis metus esu matęs tas formules. Jas ruošė KTU mokslininkai. Formulės esmė buvo tokia: kuo namas didesnis, tuo mažiau energijos turi suvartoti.
Pvz., 137 kv. m namas galėtų 1 kv. suvartoti apie 28 kWh, kuomet kokių 180 kv. namas - tik 21 kWh energijos. Galutiniam variante bus pasiektas šioks toks balansas. (Mintai, čia skaičiai tik šiaip, - jei ką. Jie neatitinka tikrovės).
Kodėl dabar nutilo atsakingų Lietuvos institucijų kalbos, koks A++ namo energijos suvartojimas gali būti, nežinau. Gal kas matėte kur tas formules.
Nes apibrėžimas "beveik energijos nevartojantis namas" turi turėti ir išraišką skaičiais, t.y. konkrečius kWh.
Tai kas pirmas: višta ar kiaušinis?