QUOTE(salutvera @ 2012 12 05, 19:18)
Prie to pačio paklausiu. Jei mėnesio paskutinę dieną darbuotojui prasideda biuliotenis, tai ar skaičiuojant vidurkį reikia tą mėnesį traukti ar tik prieš tai buvusius tris mėnesius?
Atleidžiant tai tikrai žinau, kad imti ir tą patį mėnesį, kurio paskutinę dieną atleidžiama...
aš šiandien kaip tik skaičiavau nedarbingumo pašalpą už 2 dienas darbuotojui, kuriam nedarbingumas prasidėjo 11,30 dieną, tai ėmiau skaičiavauy VDU iš 8,9,10. Irgi dvejojau, kaip daryti, bet paskui pamąsčiau, kad kai darbuotojas atleidžiamas paskutinę mėn. dieną, tai jis tą dieną juk dirba, tada ir imu tą atleidimo mėnesį į VDU, o šiuo atveju lapkričio 30d. darbuotojas nedirbo, t.y. jis neišdirbo pilnai viso mėn.
čia aš bandžiau logiškai išmąstyti.
tikiuosi, kad teisingai pasielgiau...
QUOTE(tutska2 @ 2012 12 05, 19:26)
na turbūt jau švenčia
QUOTE(misiuli @ 2012 12 05, 19:31)
Labas vakaras, atleiskit, kad taip įsibraunu:) gal kuri iš Jūsų yra susidūrusios su daugiabučių namų bendrijų apskaita? Neseniai apsiėmiau vienos bendrijos buhalteriją tvarkyti, o senoji buhalterė piktybiškai atsisako paaiškinti kas ir kaip. Ar reikalingas (tikriausiai taip) sąskaitų planas? Ir gal kuri nors turite pavyzdinį sąskaitų planą namų bendrijoms?
aš deja nesusidūrusi su daugiabučių namų bendrijų apskaita... Turėjo man čia vieną tokią bendirją duoti, bet paskui persigalvojo, tai likau nepasipraktikavusi toje srityje...
Manau, kad sąskaitų planas būtinas.
Čia juk yra ne pelno sikienati organizacija, tai reikėtų tokiu sąskaitų planu ir naudotis
turėtum vadovautis šiomis taisyklėmis, jose yra ir sąskaitų planas (aišku jį galima koreguoti):
http://www3.lrs.lt/p...amp;Condition2=