Ištrauka iš straipsnio į tema:
Hanner skaičiavimu, minėtame daugiabutyje, pastatytame Bajorų kalvų kvartale, energijos sąnaudos per metus 1 kv. m sieks 17 kWh - šildymo sąnaudos per mėnesį vidutiniškai turėtų kainuoti 0,8 Lt už kv. m.
Mes ir anksčiau mėginome pastatyti daugiabutį, kurio energinė klasė būtų A - pavyko gerokai sumažinti energijos sąnaudas, tačiau pritrūko patirties iki A klasės. Be mažų energijos sąnaudų, A klasės namas turi išlaikyti sandarumo testą. Mums pagaliau pavyko ir buvome visai netoli pasyvaus namo rodiklių - tokio namo energijos sąnaudos 1 kv. m per metus negali viršyti 15 kWh, - kalba Arvydas Avulis, Hanner vadovas. Jis pasakoja, kad namas pastatytas taip, jog daugiausia langų būtų pietų pusėje, uždėtas antras fasadas, kuris nepraleidžia šilumos, sudėti A klasės langai ir įrengta rekuperacija. Daugiausia šilumos išeina per langus ir ventiliavimo sistemą. Langai turi atitikti aukščiausią energinę klasę, tarpus tarp lango ir sienos kimšome vata ir taip dar sumažinome šilumos nuostolius. O rekuperacinė vėdinimo sistema tokiam sandariam pastatui yra privaloma, - sako p. Avulis. Anot jo, butai šiame name bus tik keliais procentais brangesni, nei kitų Bajorų kalvų daugiabučių, nors bendrovei šis namas kainavo 20% daugiau. Brangiausias ir sudėtingiausias dalykas - statybos proceso priežiūra. Daugelis statybininkų linkę technologinius procesus supaprastinti, todėl be kasdieninės kontrolės per visą procesą - nuo pamatų iki stogo - namas neišlaikytų sandarumo testo. Kėlėme aukštesnius reikalavimus nei rinkos vidurkis ir tai kainavo daugiau, - aiškina p. Avulis. Jis taip pat teigia, kad Hanner gavo leidimą ant šio daugiabučio stogo statyti saulės jėgainę. Bendrovė įkūrė bendriją, kuriai jėgainę ketina perduoti, o už pinigus iš saulės jėgainės gaminamos ir parduotos elektros ketinama padengti namo šildymo sąnaudas. Kaip ši idėja pavyks, galėsime pasakyti po metų, - teigia p. Avulis."
Pavyzdys sektinas. Tik pastatyti daugiabutį kuris energijos sąnaudomis prilygtų vienbučiui yra palyginti nesudėtinga, vien dėl atitvarų ir grindų ploto santykio. Bet pasidžiaukime ir tokiais rezultatais
Idėja apie PV elektrinę man įdomi ne iš technologinės pusės, bet iš socialinės - kaip būsimi gyventojai vertins kolektyvinę nuosavybę, ar supras, kad tai JŲ o ne "valdiška" elektrinė, ar pirks butus su dalele PV and bendro stogo?