As turiu tik viena dukra, jai dabar 4m, nors ne du- trys vaikai, pabandysiu patarti, ka paciai pavyko is knygu apsisviesti ir praktiskai pritaikyti.
Visu pirma, pagarba vaikui kaip sau lygiam, jo noru, veiklos gerbimas, pokalbis kaip su lygiu, susitarimu kompromisu ieskojimas.pvz, Jei ji uzsiemusi piesia, visa stala apvertusi aptaskiusi, nepradedu reikalauti dabar tuctuojau susitvarkyti, nes laikas gulti. Apie 30 min pries numatoma ejimo miegoti pradzia, primenu svelniai, kad jau baiginek savo darbeli, jau vakaras, greitai eisime miegoti. Taip, pasakau 2-3 kartus. Bet ji tikrai tada pabaigia, ka norejusi, tada tvarkosi.
Antra, vaiko gyrimas ir gyrimas uz net nezymu teigiama elgesi. Kaip as tavimi didziuojuosi, taip tvarkingai susitvarkei savo piesimo stala, tu tokia jau didele! Tu man taip padedi! Tu tikra saunuole, tu tokia protinga! Vaikai nori mus dziuginti, jie stengsis tada musu nenuvilti.
Trecia, demesys. Labai reikia vienam vaikui skirti tik jusu meiles ir demesio doze kasdien. As esu pritaikiusi ejimo miegoti rituala. Vonioje apie 20 min prausiames ir zaidziame, nes labai megsta vandeni. Zaidziame laivus, daktarus, kavine, verdame sriuba, kava, arbata. Tuo paciu jau nuo mazens mokiau pacia muilintis, praustis po dusu, dabar 80 proc savarankiskai nusiprausia ir net gerai issivalo dantis. Tada einame i lova ir turime 4 daineles, kurias jai dainuoju. Jei dar neuzmiega, pasikalbame, aptariame diena. Visada pasakau daug teigiamu dalyku is dienos: tu saunuole, moki jau dalintis zaislais; kaip graziai neislendant spalvini knygute; kaip neskriaudei suniuku ir pan. Po tokio ritualo ji pasilieka ramiai uzmigti, o as pazadu dar uzeiti paziureti, ar ji apsiklojusi. Daug kartu apsikabiname, buciuojames, myluojames.
Skatinu myluotis, rodyti svelnuma. Buciuojame zandukus, rankutes, apsikabiname, kalbame, kad ji man, o as ir tetis jai brangiausi pasaulyje zmones. Kad labai ja myliu pasakau 10 kartu per diena. Ir ji dabar ta pati kartoja mums
.
Bet tokius santykius as auginu ir puoseleju nuo pirmos dienos, as neleidau jai kudikiui verkti, reaguodavau is kart, maitinau krutimi iki 15 men, manau, visa tai irgi turi itakos, kad vaikas jauciasi mylimas ir saugus.
Taip pat reikia neuzgozti ir nenumalsinti ''as pats'' noru. Erzino ir mane tas periodas, bet jei ji skatinsime, vaikas daug greiciau taps savarankiskas. Pamenu, dukryte dar nemoka pasakyt, bet pyksta, kad as atidariau stalciu ir suradau jos sauksta. Tada dariau taip- atitaisome padeti, padedu sauksta atgal ir ji pasiima pati. Sakydavau- oi atsiprasau dukryte, as pamirsau, kad tu jau pati moki! Tu mano saunuole!
Taigi, brandinant tokius stiprius emocinius santykius, ta kasdiena ir buitis irgi tampa lengvesne, nes vaikui nereikia kovoti del demesio... Bet vat tokie dalykai yra pritaikyti pas mane:
1. Saldytuve ji turi savo lentynele zemai, kur atsiklausi gali paimti savo jogurteli, varskyte, sureli. Spinteleje turi savo stalciu, kur padeti jos sausainiai, riesutai, kukuruzai.
2. Taisykles yra logiskai paaiskinamos. Pvz. Lipti ant kedes ko nors siekiant pavojinga, susitrenksi galva pasipils kraujas vaziuosim i ligonine; koka kolos jei pamato, galima tik 1 gurksneli, nes daug cukraus, kenkia dantukams ir sveikatai, ir pan.
3. I kiekviena nepageidaujama elgesi as reaguoju demonstratyviai pabrezdama, kad tai yra baisu ir netoleruotina. Pvz, ima suni uz priekiniu kojyciu ir suka aplink. Tuctuojau grieztai pareikalauju baigti. Skiriame laiko aptarti. Aiskinu, kad suniukui skauda, kad gali isnirti kaulai, kad gali net numirti suniukas. Ji prideda rankyte prie sirdies ir pazada man, kad viska suprato ir daugiau taip nedarys. Sis metodas mums labai efektyvus, nes beveik tie blogi poelgiai nesikartoja.
4. Diegiu savarankiskuma. Rengiasi, prausiasi kiek moka maksimum pati. Tvarkosi pati, savo daiktus zaislus drabuzius pasiekia pati. Labai giriu, kai tvarkosi, svarinasi, net jei tikrasis rezultatas neidealus
5. Ramiai ziuriu i valgyma/ nevalgyma. Tiesiog stebiu svori ir kol daktare sako, vaikas- modelis; neimu i galva, kad vietoj vakarienes siandien kukuruzu pakelis. Tiesiog, pasiziuriu i Afrikos nusibadavusius vaikus, suprantu, kad mums tai negresia, todel nepanikuoju, jei nepavalgo to, kad padaryra visai seimai. Skonis vystosi, o as proto ribose, neperku per daug saldumynu, stengiuosi ziureti uzkandziu etiketes, kad butu maistingumas, perku vaisius, uogas, po truputi jos racionas pleciasi.
6. Per zaidima skatinu lelems kartoti mano taisykles. Ji pati mokina leles, kad svarbu valgyti pusrycius, valyti dantukus, tvarkytis ir praustis ir pan.
7. Daznai buna, kad namuose, sveciuose vaikai lenda i akis, nera ramybes, minutes sau ar pabendrauti su kitais. As savo vaikui sakau: dukryte, as irgi zmogus, noriu atsipusti, duok mzn 30 min kavos atsigerti. Arba, dukryte taip nemandagu, bendrauju su teta, retai matomes, buk gera pazaisk su smeliuku, su lelytem, leisk pasikalbeti. Gal ne 30, bet 15-20 min pavyksta.
Dar daug galeciau rasyti, bet svarbiausia, kad vaikas jus gerbtu, o tam reikia gerbti ji
jusu namuose jus esate pavyzdys ir vadovas, bet ne autoritarinio, o demokratinio stiliaus. Skirkite vaikams daugiau demesio ir meiles.
Gyvenkime čia ir dabar