QUOTE(Treja @ 2012 08 18, 09:11)
Ir man neteko.
QUOTE(Treja @ 2012 08 18, 08:36)
labai malonu, kad patiko Aš jų prikonservuoju labai daug
QUOTE(diasaja @ 2012 08 18, 09:10)
labai malonu, kad patiko Aš jų prikonservuoju labai daug
Ar tas burokeliu receptas su cukinija,nu kito nerandu nors tu ką,žiopla boba
QUOTE(aurute66 @ 2012 08 18, 10:24)
Ar tas burokeliu receptas su cukinija,nu kito nerandu nors tu ką,žiopla boba
1 kg burokėlių
1 kg cukinijų
0,5 kg svogūnų
0,5 stiklinės cukraus
0,5 stiklinės acto
0,5 stiklinės aliejaus
1 stiklinė vandens
1 v. š. druskos
Sutarkuoti burokine tarka nevirtus burokėlius ir kaitinti puode su stikline vandens, aliejumi, cukrumi, actu, druska. Tuo laiku pasiruošti cukiniją, sutarkuoti taip pat su burokine tarka, sudėti į burokėlius. Atskirai truputį pakepinti svogūnus keptuvėje (galima dėti ir nekepintus, tačiau pakepinti skaniau ir aromatingiau). Sudėti į burokėlius. Viską pakaitinti dar 5 min.
Sudėti į stiklainius ir uždaryti.
Skanaus!
Ačiū labai DIASAJA Jau permaišiau visą temą ir buvau nusprendusi kad tikrai šis receptas,jau įtraukiau į užrašų knygutę beliks išbandyti
Man toks klausimelis kilo, ar ta sudeta zole ant takeliu tarp lysviu nepuna, kai stora sluoksni jos priklojat? Ar gal negalima kloti storai, o geriau ploniau mulciuoti bet dazniau?
QUOTE(diasaja @ 2012 08 17, 09:44)
Žieminius ridikus (juodus) reikia sėti apie rugpjūčio vidurį, galima biški anksčiau. Spėja užaugti puikiausiai, dygsta staigiai . Čia žiemos reikmėms. O vasarą abejoju, kad juos kas valgo, kai yra visko tiek DAUG.
Sėjant anksčiau galioja kaip ir kitiem ridikam - per ilga diena, per karšta, biški užaugina ropelę ir pradeda žydėti ir blogai žiemoja.
Man jie trenkia pelėsiu, naudoju tik žiemą peršalimams gydyti. Nors nė velnio nepadeda (apart gėrimo su 40 laipsnių) vis tiek naudoju nuo bronchito:) Įsitikinimas:)
Baltieji (daikonai) sėjami biški anksčiau nei juodieji (nors pati sėju apie rugpjūčio pradžią). Užauga kaip velniai, labai lapija plati, jiem reikia vietos. Laikau pakastus smėlyje po nuėmimo. Jie ne tokie aitrūs kaip juodieji ir iki Naujųjų suryjame tarkuotose salotose su morkomis, žaliais burokais, kopūstais, svogūnais. Galima ir vienus su grietine bei pipiriukais, baltieji skanūs ir gaivūs Šitų visad neužtenka, neįsivaizduoju, ar jie ilgiau išsilaiko rūsyje.
Pirmąsyk girdžiu apie ridikų koncervavimą, gal kas pasidalins išradimais?
Papildyta:
QUOTE(Dzigute @ 2012 08 18, 14:26)
Man toks klausimelis kilo, ar ta sudeta zole ant takeliu tarp lysviu nepuna, kai stora sluoksni jos priklojat? Ar gal negalima kloti storai, o geriau ploniau mulciuoti bet dazniau?
Darže niekas neturi pūti, net tarplysviai, o žemė visur skirtinga. Jūs turite rasti pati, kokio storio galite kloti. Aš kloju tik tam, kad nupjauta žolė išdžiūtų, kurią po to dedu po augalais.
Labiausiai pūna smulki šviežiai nupjauta veja, nes ji susiklijuoja ir neprasivėdina, "dega".
Jei jūsų žolė žalia, geriau dėti po nedaug, kad pradžiūtų ir gautų oro, tadu nepus
QUOTE(Dzigute @ 2012 08 18, 15:26)
Man toks klausimelis kilo, ar ta sudeta zole ant takeliu tarp lysviu nepuna, kai stora sluoksni jos priklojat?
man nepatiko takus mulčiuoti žole, nes, kai palyja, tai galima ir netyčia pačiuožinėti
Jeigu bijot, kad gali pūti, tai geriausias patarimas būtų-geriau dažniau, bet ploniau, kol rankos, akys ir nosis pačios pajus koks storis tinkamas
QUOTE(linaslinelis @ 2012 08 18, 19:27)
QUOTE(diasaja @ 2012 08 18, 21:06)
Aciu jums, bandysiu deti po maziau ant takeliu, nes ant vieno taip storai sieno priklojau ir po lietaus toks lyg ir papuves man pasirode, tai ir isigandau, kad man braskes nesuputu. Tik pries menesi pradejau mulciuoti cia jusu prisikaicius tai dar jokios patirties... O zeme tai pas mane molis ir po didelio lietaus tarplysviuose ilgai vanduo buna, bet kai nieko nededavau, tai nuo zoliu negalejau apsigint, o ir israut sunku is molio, is sausos zemes nesirauna, o is slapios irgi nekas, viskas limpa
QUOTE(*MONAMI* @ 2012 08 19, 00:04)
Labai gražu žiūrėti, kaip keičiasi viskas, žaliuoja
QUOTE(diasaja @ 2012 08 18, 14:28)
Sutarkuoti burokine tarka nevirtus burokėlius ...
Buvau nusirašiusi receptą, tik cukrų pamiršau užsirašyt Gerai dar, kad negaminau Ačiū
*MONAMI*, gražu pažiūrėt!
Vakar buvom kaimukyje, beveik nefotkinau, nes vaizdas panašus į prieš 2 sav Pagrinde visą laiką praleidom name - plovėm pajuodusias sienas Į pavakare nugriuvom ant lovos išvargę...žymus sienų spalvos pasikeitimas
P.s. praeitą savaitgalį dariau šparagines su tokiu receptu:
2kg šparaginių, 2l H2O, 2š cukraus, 8š druskos, 250ml 9proc acto.... Buvau radusi šiame forume. Na bet surūmas! Į burną neina dėt... Tai pirmą paragautą stiklainį sudėjau į išvirtus makaronus, neblogai gavosi
Gal kas žinot kitą šparaginių pupelių receptą????