Forsitijos
Forsitijos (Forsythia Vahl) priklauso tai pačiai alyvmedinių augalų šeimai. Tai vidutinio aukščio ir pločio (1,5-3 m) nelabai tankūs krūmai stačiomis pagrindinėmis ir svyrančiomis šakomis, žydintys balandžio - gegužės mėn geltonais žiedais - 2-3 cm skersmens varpeliai.
Forsitijos - mėgsta saulėtą vietą, pusiau pavėsyje žydi prasčiau, o pavėsyje visai nežydi. Žemei nereiklios, bet derlingoje žydi gausiau.
Nemėgsta užpelkėjusių, sunkių ir šaltų, taip pat rūgščių dirvų. Jeigu vieta forsitijai nelabai tinkama stovi vanduo, kaskite duobę ir įrenkite drenažą. Ant viršaus pilkite komposto ir daržo žemės mišinį. Per sausras reikėtų palaistyti.
Šalčiui palyginti atsparios, tik labai šaltą žiemą gali apšalti žiediniai pumpurai ir nežydėti.
Žiedinius pumpurus jos krauna ant praeitų metų ir senesnių šakų, todėl per daug atjauninti kerai beveik nežydi.
Genėti reikėtų iškart po žydėjimo. Išpjaunama 1/4 - 1/3 seniausių stiebų, apšalę ar išdžiūvę metūgliai nukerpami iki sveikos dalies. Išgenėti krūmai patręšiami kompleksinėmis trąšomis, mulčiuojami durpėmis, biohumusu arba susmulkinta žieve. Forsitijoms labai patinka ir organinės trąšos, ypač gerai perpuvęs mėšlas.
Senus arba prastai žydinčius krūmelius galima atjauninti nukirpti šakas beveik prie pat žemės.
Dažniausiai forsitijos dauginamos pusiau sumedėjusiais (vasarą) ir sumedėjusiais (pavasarį ir rudenį) auginiais. Ilgi (apie 30-40 cm) sumedėję auginiai įstatomi į griovelius su durpių-smėlio mišiniu ir užberiami žeme, kad kyšotų tik 5-10 cm ilgio viršūnėlės. Po šaltos žiemos įsišaknija prastai.
Forsitijos auga greitai, dvejų metų sodinukai pasiekia 0,6-1 m aukštį ir pradeda žydėti. Tokio amžiaus augalai ir sodinami į nuolatinę vietą.
Forsitijų dauginimas - video
Dauginimas gyvašakėmis
Forsitijos tinka pražydinti žiemą. Gruodžio mėnesį (būtinai po pirmųjų šalčių) nukirptos ir šiltai bei šviesiai pamerktos šakelės pražysta po 2-3 savaičių, vasario mėnesį - po savaitės. Žydi vieną ar dvi savaitės (vėsioje vietoje - ilgiau).
http://www.rojaussodai.lt