Nauja temute, sejos ikarstyje
Straipsnis is interneto platybiu:
Darius Peckus
Surfinijos išlieka tarp populiariausių gėlių
Gaudamos pakankamai šviesos, drėgmės ir trąšų, surfinijos greitai auga ir žydi iki pat vėlyvųjų rudens šalnų.
Yra veislių labai dideliais, pilnaviduriais, smulkiais, įvairių spalvųir atspalvių žiedais. Smulkiažiedžių surfinijų žiedai būna iki 2,5-4 cmskersmens, vidutinio stambumo - 5-8 cm, stambiažiedžių - 7-13 cm.
Surfinijos, svyrančiosios petunijos vis dar išlieka tarp populiariausių gėlių.
Švelnaus aromato žiedais
Pagal šakojimąsi ir svirimą surfinijos skirstomos į augančias tiesiai, labai mažai svyrančias (augalai išauga iki 0,25 m), svyrančias vidutiniškai (0,26-0,35 m) ir stipriai svyrančias (0,35-1,5 m). Ant atramėlių kaip raganės auginamos surfinijos tampa žaisminga spalvotos sienos puošmena. Augalų lapai sodriai žali, pražanginiai, įvairių formų: lancetiški, ovališki, elipsiški. Stiebai yra šakoti, lankstūs bei svyrantys. Šaknų sistema kuokštinė, negausi.
Viena iš naujovių - smulkiažiedė surfinija ‘Million Bells’. Žydi labai gausiai smulkiais žiedeliais. Neseniai pasirodė svyrančios petunijos, arba kalibrachojos (Calibrachoa), smulkiais gelsvais, ryškiai rožiniais, plytiškai raudonais ir violetiniais žiedeliais. Jos vadinamos vienos iš tėvinių rūšių Petunia calibrachoa vardu.
Šie svyrantys augalai dauginami tik auginiais, nes sėklų nesubrandina arba sėjinukai neatitinka veislės požymių.
Patarimai sodinantiesiems
Į lovelius, gėlines, vazonus daigai sodinami gegužės pabaigoje ar birželio mėnesį, pasibaigus šalnoms. Lovelių dugnai turi būti su drenažo skylutėmis vandeniui išbėgti. Užpilamas 3 cm žvyro arba skaldos sluoksnis, o substrato beriama tiek, kad suslūgęs jis būtų 3-4 cm žemiau lovelio kraštų.
Jauni augalėliai į lovelius sodinami įstrižai, nelygu, į kurią pusę norima turėti svyrančias žiedų girliandas. Į gėlines, pastatomus vazonus ar konteinerius daigai sodinama įprastai ar pasvirę. Indai užpildomi sunkesnės žemės mišiniu, kuris gerai sulaiko drėgmę ir ne taip greit išdžiūsta. Tai gali būti durpių, daržo žemės ir komposto bei priemolio mišinys (1:1:1). Galima įsigyti specialiai šioms gėlėms skirto durpinio substrato (pH 5,8-6,0). Nuolatinei drėgmei palaikyti į jį patartina įdėti specialios medžiagos Terrakotem.
Surfinijas galima komponuoti su kitomis gėlėmis pakabinamuose krepšiuose, loveliuose, gėlinėse, statinaitėse, vežimaičiuose ir t. t. Stambiažiedės surfinijos paprastai derinamos su vešliau augančiais augalais: lakišiais, cimbžiedomis, šlamučiais. Lėčiau augančios smulkiažiedės surfinijos ‘Million bells‘ ir kalibrachojos dera su lantanomis, lobelijomis, sanvitalijomis, diascijomis, fuksijomis, nemezijomis, suteromis.
Kad ilgiau žydėtų
Vegetacijos metu surfinijos laistomos pagal poreikį. Vanduo turi būti minkštas, drungnas. Žemė turi būti drėgna, bet neužmirkusi. Vasaros karštomis dienomis durpėse pasodintas gėles tenka laistyti 2 kartus per dieną.
Prigijusios gėlės, kad augtų vešlios ir ryškiau bei ilgiau žydėtų, per vasarą kas 3-5 dienas tręšiamos 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu. Stambiažiedes surfinijas patartina tręšti dažniau - kas antrą trečią rytą, o smulkiažiedes surfinijas ‘Million bells‘ bei kalibrachojas - rečiau, kas 4-5 dienas.
Kiekvieną dieną išskinant peržydėjusių gėlių žiedus su koteliu, greičiau pražysta nauji žiedai. Nuėmus tik žiedlapius, lieka sėklų pradmenys, kurie brandina sėklas, todėl augalas ne taip gausiai žydi, būna mažiau dekoratyvus. Netolygiai nusvirusias surfinijas galima apkirpti.
Tai gana sveiki augalai. Jas pažeidžia tik amarai, o lietingą vėsią vasarą gali apnikti miltligė. Nuo amarų purškiama insekticidais: deciu (0,1 proc.) arba aktara (0,02-0,04 proc.); nuo miltligės- fungicidais: amistaru (0,1 proc.) ar saproliu (0,1-0,15 proc.). Mažai pažeistas gėles verčiau purkšti fitoncidinių augalų (česnakų, serenčių, pelynų, kiečių, tabako dulkių ir kt.) nuovirais. Purškiama nesaulėtą dieną arba vakare.