QUOTE(mintas @ 2012 11 15, 15:06)
Įdomu, kaip rotoriniams rekuperatoriams sekasi sumažinti drėgmės kiekį patalpose?
Mane domina, ar rotoriniu rekuperatoriumi galima sumažinti statybų metu susikaupusią drėgmę iš patalpų?
Rotorinis rekuperatorius šalina drėgmę gan švelniai. Viskas priklauso nuo poreikio ir temperatūrų skirtumo. Kai lauke pakankamai šilta (o tuomet lauko ore yra pakankamai daug drėgmės - prie +10"C yra ~7g/m3) - drėgmė nėra gražinama. Tačiau, kai atšąla, tarkim iki 0"C, tuomet lauko ore drėgmės yra vos 4g/m3 (o patalpoje prie 22"C reikia turėti 10g/m3), - tai iš išmetamo oro pasiimama tiek drėgmės, kad tiekiamas oras turėtu tos pačius ~7g/m3.
Yra tam tikra paklaida, tačiau, galima teigti, kad
rotorinis rekuperatorius užtikrina, kad paduodamos oras VISADA turės tą patį drėgnumą, nepriklausomai nuo oro.
Jei vėdinsite atidarant langus, arba per plokštelinį (ne celiuliozinį) rekuperatorių - tai šalinamas drėgmės kiekis priklausys nuo lauko oro temperatūros. Dirbant tuo pačiu režimu, plokštelinis prie 0"C pašalins net dvigubai daugiau drėgmės nei prie +10, o prie -12"C - trigubai.
Paprastai oro apykaita parenkama taip, kad skirtumo 10-7g. kaip tik užtektu pašalinti nuolatinius drėgmės išsiskyrimus patalpoje.
Kalbant apie statybas - yra skirtingų procesų, kur išsiskiria skirtingi drėgmės kiekiai, be to - reikalaujama skirtingo mikroklimato. Pvz. klijuojant tapetus, patartina iš vis ne vėdinti, arba sudaryti sąlygas, kad patalpoje laikytųsi gerokai didesnis drėgnumas nei 60%.
Dažniausia, drėgmės šalinimas statybų metu - yra atskiras klausimas, kurį neverta spręsti rekuperatoriaus pagalba. Viso pirma - dėl tuo kad į sistemą prisisiurbs milžiniškas kiekis dulkių (iš lauko ir iš patalpos), padengs storų sluoksniu visus ortakius viduje, mikliai mirtinai užkimš filtrus (ir sistema suksis, bet nieko netrauks), ypač smulkios dalelės, praėjusios per filtrą, nusės šilumokaityje.
Antra, kai kurių procesų metų išsiskirią didžiuliai drėgmės kiekiai, kuriems pašalinti reikia kelis kartus didesnės apykaitos. Pradaryti langai gali užtikrinti 3-4 kartinė apykaitą, o kiek maksimaliai padaro rekuperatorius?
Be to, statybų metu dažniausia palaikoma daug mažesnė temperatūra patalpose. Tuomet ir šilumos ekonomija nėra tokia aktuali.
Vienu žodžiu, vėdinimą jungti nerekomenduotina, kol ir patalpoje ir aplinkoje yra pabaigti nešvarus darbai. O po to - patartina įjungti pilnu pajėgumu, nes dirbant 24 val/parą tuščiuose patalpose, jis sėkmingai šalins ir lietai iš sienų garuojančia drėgmę, ir - visą puokštę įvairiausių kvapų. Vis geriau, nei 16 val. laikyti patalpas visai be vėdinimo, o tik darbo metu retkarčiais atidarinėti langus.
QUOTE
Ar nesigaus, kad su rotoriniu rekuperatoriumi bus palaikoma ta pati aukšta drėgmė patalpose, nes rekuperatorius ne pašalins, o gražins drėgmę į patalpas atgal.
Rotorinis rekuperatorius nuolat šalina ~3g./m3 drėgmės, tik apriboja, kad šis skaičius nedidėtų žiemą.