QUOTE(zigis9 @ 2012 04 08, 09:59)
Yra tokiu įrenginuku su šilumos siurbliu ir COP'u aukštesniu nei 4 prie -15 ?
Dėl COP - tai ilga šneka, dviems žodžiais neatsakysi. Oras-oras ŠS COP matuojamas prie +7"C. Prie 0"C jis bus kiek mažesnis, prie -10"C - tampa mažesnis nei 2, kai lauke yra -15/-20"C - geriau naudoti elektrinį šildytuvą. Skaičiai yra apytiksli. Priklauso nuo modelio konstrukcijos (ir jo kainos). Be to, net vienoje serijoje skiriasi įvairiu modeliu COP. Ko mažesnis įrenginys - to didesnis COP.
Didžiausia COP turi siurbliai oras-oras. Ten yra vienas kontūras. Vienas šilumokaitis šaldo lauko orą, o įšilęs tuo metu freonas tiesiogiai paduodamas į vidinio bloko šilumokaitį, kur šildomas patalpos oras. Tačiau, tokio ŠS COP priklauso nuo to, kokia temperatūra yra lauke.
Ko didesnis yra temperatūrų skirtumas tarp lauko ir patalpos, to didesnį reikia sudaryti skirtumą tarp freono temperatūros vidiniame ir išoriniame šilumokaityje. Tai pasiekiama sudarant didesnį spaudimą viename šilumokaityje ir mažesnį - kitame. Tą spaudimo skirtumą sudaro kompresorius. Jei lauke šalta - jis atitinkamai sunaudos didesnį el. energijos kiekį ir gausis mažesnis COP.
Todėl dauguma modeliu projektuojama dirbti kai skirtumas yra ~30-32"C (patalpoje +22 o lauke -10).
Lietuvos klimatui to pilnai pakanka. Vidutinė šildymo sezono temperatūra yra ~0"C, laikotarpių suma kai temperatūra yra žemesnė nei -10"C - yra viso labo 469 val. (Klaipėdoje - 344 val.). Be to, daugiau kaip 90% šių valandų būna naktį. O nakčiai patartina patalpose nustatinėti žemesnę temperatūrą. Jei namas gerai izoliuotas, išjungus šildymą, per naktį temperatūra nukris vos porą laipsnių. Be to, naktį el. energija pigesnė. Tas kas ne nori mažinti temperatūros nakčiai - turi galimybė nebrangiai pasišildyti elektra.
Yra šilumos siurblių kurie dirba ir iki -25, ir iki -40"C. Pvz. Mitsubishi turi Zubadan seriją, kuri dirba iki -25"C. Be to - deklaruojama kad iki -15"C įrenginio šilumos galia nemažėja.
- Žinote, kaip tas pasiekiama?
- Įjungiamas papildomas kompresorius kuris prideda tiek papildomos galios, kiek sumažėja pagrindinio kompresoriaus našumas. Suprantama, kad papildomas kompresorius papildomai "valgo" elektrą ir bendras įrenginio COP vis vien sumažėja iki ~2.
Šilumos siurbliuose oras-vanduo, situacija su COP dar prastesnė. Ten yra, kaip minimum - antras kontūras. Vidinis šilumokaitis ne tiesiogiai šildo orą, o iš pradžių pašildomas vanduo. Tas vanduo keliauja į grindinio šildymo vamzdelius. Po to įšyla grindys ir tik nuo jų šyla patalpos oras. Dėl daugybės tarpininkų, išlaidos didėja o bendras COP gaunasi mažesnis.
Be to, sistemoje oras-oras reikia šildyti patalpos orą, kurio temperatūra yra ~22"C, o oras-vanduo turi šildyti 35-ių "C temperatūros vandenį. Kadangi, temperatūrų skirtumas gaunasi didesnis, tai kompresorius turi išvystyti didesnį spaudimą ir COP yra mažesnis.
Dar mažesnis COP gaunasi, kai naudojamas dar vienas kontūras, kuris pašildo vandenį iki +65"C (ar 80"C). Vanduo +65"C naudojamas įrenginiuose su geriamo karšto vandens paruošimo funkcija. +80"C naudojama trumpai - boilerio vandens dezinfekcijai.
Tad, jei norite mėgautis tokia prabanga, kaip šildomos grindis - teks kiek daugiau mokėti už šildymą.
Yra viena išimtis - tai ŠS vanduo-vanduo su geoterminiu kontūru. Tuomet šiluma siurbiama ne iš lauko oro, o iš sušilusio po žeme vandens. Jei įrengtas vertikalus kolektorius, tokio vandens temperatūra pastoviai yra 2-4"C. Gaunasi beveik idealus temperatūrų skirtumas ~32"C, dėl ko pastoviai palaikomas aukštas COP. Dar geriau jei kolektorius horizontalus. Šildymo sezono pradžioje požeminio kontūro temperatūra gali siekti +16"C, o iki 2"C gali atšalti tik į žiemos pabaiga. (Tačiau, vertikalus kolektorius geresnis jei kalbama apie tiesioginį (ne per ŠS) šalto vandens panaudojimą vėsinimui).
Suprantama, pats ekonomiškiausias įrenginys - ŠS vanduo-oras, bet karštam vandeniui teks statyti atskirą elektrinį boilerį.
P.S. Dovanokite, kad maitinu tokiais ilgais straipsniais, būtu korektiškiau duoti nuorodą į mūsų "Oro centras" tinklapį, tačiau deja, būtent šie straipsniai ten dar nėra patalpinti.