sveikos, domiuosi ir as siuo klauismu, tai buvau ir konsultacijai Valstybineje darbo inspekcijoje ir rastiskai rasiau jiems, stai ka jie atrase
mano klausimai buvo ar turi teise mano pareigas, vieta laikyti tik iki 2 metu, kaip daznai sklando gandas, ar yra kazkoks kitas istatymas be Darbo kodekso, kuris aiskiai apibrezia 3 metus
ir ar turi teise man keisti darbo salygas be mano sutikimo, pvz dirbu tik pirmadieni-penktadieni nuo 8 iki 17 va. (i savaitgalius ir iki 21 val. ir pan)
DĖL GARANTIJŲ AUGINANTIEMS VAIKUS
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau DK) 180 straipsnis reglamentuoja, kad pagal šeimos pasirinkimą motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai.
Atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis. Darbuotojai, turintys teisę gauti šias atostogas, gali jas imti pakaitomis.
Darbuotojas, ketinantis pasinaudoti šiomis atostogomis ar grįžti į darbą joms nepasibaigus, apie tai raštu privalo įspėti darbdavį ne vėliau kaip prieš keturiolika dienų. Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatytas ilgesnis įspėjimo terminas. Per šį atostogų laikotarpį paliekama darbo vieta (pareigos), išskyrus atvejus, kai įmonė visiškai likviduojama.
Atsakydami į Jūsų klausimą pažymime, kad per atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, laikotarpį paliekama darbo vieta (pareigos), išskyrus atvejus, kai įmonė visiškai likviduojama. Darbuotojas šiomis atostogomis gali naudotis dalimis, DK 180 str. nustatyta tvarka jis gali išeiti atostogų, sugrįžti ir vėl išeiti, jei vaikui dar nėra 3 metų. Po vaiko priežiūros atostogų darbuotojui grįžus į darbą,
darbdavys privalo suteikti tokį darbą, dėl kurio sulygta darbo sutartimi.
DK 95 str. 1 ir 2 d. numatyta, kad kiekvienoje darbo sutartyje šalys privalo sulygti dėl būtinųjų sutarties sąlygų: darbuotojo darbovietės (įmonės, įstaigos, organizacijos, struktūrinio padalinio ir kt.) ir darbo funkcijų, t. y.
dėl tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų. Atskiroms darbo sutarčių rūšims darbo įstatymuose ir kolektyvinėse sutartyse gali būti nustatomos ir kitos būtinosios sąlygos, kurias šalys sulygsta sudarydamos tokią darbo sutartį (susitarimas dėl sutarties termino, sezoninio darbo pobūdžio ir kt.). To paties straipsnio 3 d. nustato, kad kiekvienoje darbo sutartyje šalys sulygsta dėl darbo apmokėjimo sąlygų (darbo užmokesčio sistemos, darbo užmokesčio dydžio, mokėjimo tvarkos ir kt.).
DK 120 str. 1 d. numato, kad tais atvejais,
kai keičiama gamyba, jos mastas, technologija arba darbo organizavimas, taip pat kitais gamybinio būtinumo atvejais darbdavys turi teisę pakeisti darbo sutarties sąlygas. Jei darbuotojas nesutinka dirbti pakeistomis darbo sąlygomis, jis gali būti atleistas iš darbo pagal DK 129 straipsnį laikantis nustatytos darbo sutarties nutraukimo tvarkos.
Vadovaujantis DK 120 str. 2 d.,
darbo sutarties sąlygos, nustatytos DK 95 straipsnio 1 ir 2 dalyse, gali būti keičiamos esant išankstiniam raštiškam darbuotojo sutikimui, išskyrus DK 121 straipsnyje (laikinas darbo sąlygų pakeitimas ypatingais atvejais) nustatytus atvejus.
DK 120 str. 3 d. nustatyta, kad darbo apmokėjimo sąlygas be darbuotojo raštiško sutikimo darbdavys gali keisti tik tuo atveju, kai įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar pagal kolektyvinę sutartį yra keičiamas tam tikros ūkio šakos, įmonės ar darbuotojų kategorijos darbo apmokėjimas. Keičiant darbo apmokėjimo sąlygas, sumažinti darbo užmokestį be darbuotojo raštiško sutikimo negalima. DK 203 str. įtvirtinta, kad tuo atveju, kai nustatomos naujos darbo apmokėjimo sąlygos (DK 120 str. 3 d.), darbdavys turi raštu pranešti darbuotojams ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki jų įsigaliojimo. DK 120 str. 4 d. nustato, kad keičiant darbo sutarties sąlygas, pakeitimai įforminami abiejuose darbo sutarties egzemplioriuose.
Pažymėtina, kad, vadovaujantis DK 132 str. 2 d.,
su darbuotojais, auginančiais vaiką (vaikus) iki trejų metų, darbo sutartis negali būti nutraukta, jei nėra darbuotojo kaltės (DK 129 str.). Remdamiesi išdėstytu, į pateiktą klausimą atsakome, kad tuo atveju, jei dėl keičiamos gamybos, jos masto, technologijos arba darbo organizavimo, taip pat kitais gamybinio būtinumo atvejais, darbdavys Jums gali siūlyti dirbti pakeistomis darbo sutarties sąlygomis, tačiau Jums atsisakius dirbti tokiomis sąlygomis, darbo sutartis su Jumis, kaip tai numato DK 120 str. 1 d., negali būti nutraukta (nesant Jūsų kaltės),
jeigu auginate vaiką, kuriam dar nėra 3 metų (DK 132 str. 2 d.). Jūsų minėtu atveju, jeigu darbdavys, dėl objektyvių priežasčių negalėdamas Jums suteikti darbo sutartyje sulygto darbo, Jums nesutikus dirbti siūlomo kitokio darbo, skelbia prastovą (DK 122 str.) ir apmoka DK 195 str. nustatyta tvarka.
VDI specialistų konsultacijos teismams nėra privalomos.
Papildyta:
QUOTE(KIKO @ 2013 01 14, 14:43)
o jei tarkim su išeitine, tai čia už visus tuos pradirbtus metus skaičiuojasi stažas ar už metus prieš išeinant atostogauti, o jei dirbai 7 mėnesius kaip tada skaičiuoja
KAIP suprantu jus klausiate ar vaiko auginimo atostogos ieina jums i DARBO STAZA?
taip, laikas buvimo dekrete, vaiko auginimo atostogose skaiciuojasi jums i staza.
Papildyta:
QUOTE(eLaura @ 2013 01 14, 00:54)
Sveikos,
man del prastovu nelabai aisku.
kai konsultavausi VDI (valstybineje darbo inspekcijoje) tai man sake, kad prastova yra mokama tik minimumas 4 men. po to ismokama iseitine (uz visa darbo staza, skaiciuojant ir prastova ir atsotoginius uz ta laiktarpi)
o del prastovos, tai man sake taip
jei nesiulo mano darbo vietos, o i pasiulyta kita ju jei nesutinku, neatitinka tai ka dirbau, ateiti i darba ir darbdavys turi fiksuoti prastova, man reikia buti darbe, sedeti. (jei ka ta diena skambink i VDI)
tik jokiu budu nepasirasinekite nesuprantamu dokumentu.