QUOTE(cibulis @ 2012 02 05, 11:37)
Net neabejoju, kad per stoglangius, jei vertinsime visus metus, saulės ir šilumos patenka daug daugiau nei per vertikalius langus. Stoglangių vienintelė problema - galimas perkaitimas vasarą. Šiuo atveju nieko kito nelieka kaip daryti išorines žaliuzes. Pasak Velux, jos karšti sumažina iki 95 proc., o šilumos izoliaciją žiemą pagerina 27 proc.
Dėl vieno dalyko Jūs visiškai teisus. Tikrai, per stoglangius patenka ženkliai daugiau šilumos į patalpas nei per vertikalius langus. Bėda ta, kad žiemą, kada šilumos reikia daugiausiai, per stoglangius jos patenka mažiausiai, o vasarą, kada jos reikia mažiausiai, per stoglangius patenka tiek, kiek per vertikaliuosius nepatenka ištisus metus. Taip, kad to didesnio šilumos pritekėjimo nelaikyčiau kaip pliuso, tai kaip tik pats didžiausias minusas.
Tikrai ne vienintelė stoglangių problema, vasarinis perkaitimas. Aš juk minėjau,
ženkliai didesni šilumos nuostoliai stoglangiuose žiemą būna dėl didesnės patalpų vidaus oro temperatūros, bei tikėtinas didesnis oro spaudimas kuris turėtų
mažinti tokių patalpų sandarumą.
Išorinės žaliuzės tikrai nebloga apsauga nuo saulės, tik jei langai pastoviai bus po žaliuzėm, o žiemą po sniegu, tai kam jie iš vis reikalingi? Karštį jos tikrai vasarą gali sumažinti (paryškinsiu svarbiausią žodelį)
iki 95%, bei žiemą šiluminę izoliaciją -
iki 27%. Niuansas tas, kad tas
iki yra labai jau nepastovus dydis. Jei atsiversite vienas iš pirmųjų forumo PN temų, tai pamatysite, kad tikėtina didžiausia šiluminė varža pasiekiama žaliuzių pagalba, galima tik pačių prasčiausių, dabar jau net negaminamų langų komplektacijoje. Žaliuzes komplektuojant su tikrai šiltais, PN reikalavimus atitinkančiais langais, papildoma šilumos varža padidėja, jei dabar gerai prisimenu,
tiktai iki 3%.
QUOTE
Kas dar yra labai svarbu, kad vasaros metu šiek tiek pravertas stoglangis iš patalpos išspinduliuos (išvėdins) daugiau šilumos, nei jo išeitų per sienos langą.
Išspinduliuos vidinę, pagal PN reikalavimus nedidesnę nei 26C, šilumą į išorę su 30C šiluma? Man čia kažkas nesueina. Patikslinkit savo teiginį.
QUOTE
Jei vadovautis jūsų logika, tai ir sienoje negali būti langų. Juk čia bus bent 30 cm EPS/vatos, tačiau kažkoks kvailas architektas išpjovė sienoje skylę ir įdėjo žiauriai šilumai laidžius vos U-0,8 siekiančius langus. Visiškas pravalas.
Reikia įvertinti ir tą faktą, kad langas ne tik yra akivaizdus namo šilumos laidininkas, tačiau per jį visų metų bėgyje įgyjame daug šviesos - ne šilumos, o būtent šviesos. Tokiu atveju taupome pinigus reikalingus apšvietimui. Todėl reikalingas kompromisas: arba mažai langų, tačiau daugiau mokėsiu už elektra ir greitai įsitaisysiu paranoja bei gersiu vaistus, ar šiek tiek susitaikysiu su šilumos nuostoliais, kuriuos kompensuos kiti dalykai, tačiau išleisiu mažiau pinigų elektrai ir gerai psichologiškai jausiuosi visus metus.
Teisingai, langų plotą reikia vertinti
ypatingai kritiškai dėl sienų šiluminės varžos su R10 ir langų geriausiu atveju R1.25. Todėl jei jau kalbam apie šviesą, tai labai jau brangiai ta per langus pritekanti šviesa kainuoja. Tikrai brangiau, nei dirbtinė, šviečianti tik tada kada reikia ir ten kur reikia.
Būtent, langai reikalingi tik dėl psichologinio komforto. Teko matyti tokius išradėjų langus, kai langų vaidmenį atlieka ant sienų prikabinti televizoriai. Bet gal nenueikim iki tokių kraštutinumų, o langus statykim griežtai sumažinę jų dydį iki protingų dydžių, kaip kad Jūsų pateiktoje nuorodoje apie švedišką PN - 15%-20% grindų ploto, išmesdami bet kokius PN šiluminės varžos neatitinkančius langus, bei visokius kitokius nesusipratimus, kaip stoglangiai ir pan.
Papildyta:
QUOTE(DEU @ 2012 02 05, 12:12)
Matyt, kadangi pats nesu labai optimistiška asmenybė, man net teoriškai gaunasi kur kas didesni nuotoliai.
Nuostoliai gaunasi ženkliai didesni ir man, bet pripliusavus visus įmanomus pritekėjimus nuostoliai ženkliai sumažėja
.
Iš principo palaikau mintį, kad namas pirmiausiai turi patikti šeimininkui, ir tik po to reikėtų gilintis į namo atitikimą PN koncepcijai.