Mano ne kartą išbandytas kepimo būdas. Kitaip nemoku
Šimtalapis apie 2-2,5 kg
Produktai:
30 gr. šlapių mielių
160 ml pieno
3 M dydžio kiaušiniai
400 gr. cukraus
500 gr. miltų (lenkiški arba rusiški)
400 gr. sviesto (lydytas)
200 gr. margarino arba riebaus riebalų mišinio (lydytas)
150 gr. aguonų
150 gr. razinų
Cukraus pudra pabarstymui
Priemonės:
Indai produktams
Blenderis
Kepimo forma 28 arba 30 cm
Kepimo rankovė
Kočėlas
Skardinė ar stiklinė įdėjimui į pyrago vidury
Sietelis pudrai barstyti
Pasiruošimas:
Visų pirma pasiruošiame patalpą pyrago kepimui. Užsidarome virtuvėje ir jei vėsu ją pašildome. Aš šildau taip. Tiesiog įjungiu orkaitę ir palaikau atidarytas duris. Šitas pyragas labai mėgsta šilumą
Tešlos gamyba:
Pasiimame maisto svarstykles. Pasisveriame visus produktus ir susidedame ant stalo. Aguonas indelyje užpilame verdančių vandeniu, kad virš aguonų būtų apie 1 cm vandens. Mieles puodelyje sumaišome su dviem šaukšteliais cukraus ir sumaišome. Matysime po kurio laiko kaip masė tampa skysta. Nėra būtina padėti kažkur šilčiau. Šviežios mielės sureaguos su cukrumi ir bus jos tinkamos. Tada pašildome pieną iki karšto. Išplakame kiaušinius. Karštą pieną atsargiai supilame į kiaušinių masę ir viską gerai išmaišome. Tada suskistėjusias mieles supilame į kiaušinių ir pieno masę. Į visą masę po truputį beriame miltus. Greičiausiai prireiks visų miltų. Bet kai jų lieka ne daug, tai stebėkite situaciją, kad jų nebūtų per daug. Tešla turi nebelipti prie rankų. Tada iš dubenio persikeliame ją ant stalo ir trumpai paminkome. Kai pradedate jausti, kad jau vėl kimba, tai ant stalo užpilkite saują aliejaus. Minkikite. Jei dar kimba, tai dar saują, tol kol tešla nebelips ir pradės lengvai minkitis. Viso minkyti apie 15 min. Niekada neklausiau tų esamų pukšėjimų. Manau, kad jei geros mielės, tai tikrai viskas bus gerai. Galiausiai tešla tampa tarsi lengvesnė, puresnė.
Kepalėlių formavimas:
Ant stalo papilkite aliejaus ir paskleiskite tiek, kad tilptų 6-7 tešlos gabaliukai. Iš jau suminkytos tešlos atgnybkite gabaliukus panašaus dydžio ir juos apvoliokite tame pačiame aliejuje, kuris yra ant stalo. Visus gabaliukus apdenkite perkirptu maišelių, kad neturėtų sąlyčio su oru. Maišelis neleis apdžiūti.
Pasiruošimas lakštų formavimui:
Ant kito stalo patieskite medvilninę medžiagą ir ją pabarstykite miltais arba visą stalą padenkite riebalais (aliejumi, ištirpintu sviestu). Aš dažniausiai stalą tepu riebalais, bet esu mačiusi per video kaip totorė stalą dengė ir barstė miltais. Esu kepusi visaip, tai man labiau patiko riebalais dengtas stalas. Tada ant kėdės pasidėkite normalaus dydžio pagalvę ir ją apdenkite medvilniniu audiniu. Kėdė reikalinga lakštų tampymui. Esame pasiruošę. Per tą laiką jau spėjo pakilti tešlos gabaliukai. Šitas procesas trunka apie 20 min. Matysite kaip pakyla, tik neleiskite atsirasti daug skylučių. Išlydome sviestą kartu su margarinu.
Lakštų formavimas:
Ant stalo, kur yra tešla, šalia jų papilame truputį aliejaus ir paskleidžiame. Paimame kočėlą, vieną tešlos gabaliuką ir kelis kartus jį pakočiojame. Tada tą pakočiotą gabaliuką dedame ant kėdės su pagalve ir atsargiai visu delnu iš apačios tempiame į kraštus. Taip po truputį tempiame kol lakštas pasidaro labai plonas. Jei patys kraštai jūms atrodo per stori, tai juos galite nupjauti. Tada kočėlu imame vieną kraštą ir perkeliame jį ant to stalo, kuris yra visas išteptas riebalais. Jį patiesiame. Rankomis palyginame, dar patempiame kiek išeina, ant jo užtepame ištirpdyto sviesto, užberiame cukraus. Taip darome su visais lakštais.
Pyrago susukimas ir įkėlimas į kepimo formą:
Ant paskutinio lakšto užberiame razinų kiek tik norime, pagal skonį. Imame kepimo rankovę, atsikerpame jos tiek, kad įklojus į kepimo formą dar išlystu virš kraštų. Tada tą atkirptą dalį perkerpame iš vidaus, tai yra padarome viengubą ištisą didelį lakštą. Imame išmirkytas aguonas, į jas įberiame porą šaukštų cukraus. Aguonas sublenderiuojame iki vientisos masės. Skysčio nelabai turi likti. Jei matote,kad jo per daug,tai nupilkite. Paruoštas aguonas viename lakštų krašte išdėliojate tiesiu voleliu. Siūlyčiau parinkti tiesesnį kraštą. Tada pradedame sukti. Turėtų suktis gan gerai, jei prie stalo kur tai prilips, tai atsargiai atkrapštykite. Tada imame tą atkirptą kepimo rankovę ir ant jo užviniojame susuktą tešlą. Ant tos rankovės vidurio suformuojame gražų ratą. Įdedame skardinę ar stiklinę su vandeniu. Visai tai perkeliame į kepimo skardą. Kepimo rankovė neleis išbėgti sviestui (būna iš šono susektų tortinių).
Kepimas:
Paruoštą pyragą dedame į orkaitę. Tada ją įjungiame. Siūlyčiau nustatyti 180-200 temp. (priklauso nuo orkaitės). Pyragą visada stebime, nes pokyčiai vyksta labai greitai. Kai tik pradėsite matyti, kad paviršius keičia spalvą, tai uždenkite folija. Nuo folijos uždengimo kepkite dar apie 1 val. Pačioje kepimo pabaigoje nuimkite foliją ir vienodai apskrudinkite paviršių iki gražios rudos spalvos. Išimkite ir palikite vėsti. Aš dažniausiai palieku per naktį ir tik ryte pyragą išimu iš formos. Ryte pyragas buna jau valgomas ir sustingęs. Apibarstome cukraus pudra. Galima valgyti Sako, kad skaniausias po geros paros.