QUOTE(cibulis @ 2012 01 27, 10:34)
Niekaip nesuprantu, kaip pagal jūsų pateiktą formulę suskaičiuoti nuostolius per juostinio pamato padą. Aš sutinku, kad šitos formulės puikiai tinka grindų, sienų, stogo ir kt. skaičiavimas, tačiau kaip apskaičiuoti nuostolius tik per patį juostinio pamato padą.
Imkim tokį
juostinio pamato variantą.
1,20 m po žeme grunto temperatūra bus +1,6. Pastato viduje laikykime +21, jei šitų duomenų reikia.
Juostinio pamato pado plotis - 60 cm, aukštis - 20 cm. Jis visiškai neapšiltinas iš jokių pusių. Juostinio pamato siena, kuri remiasi į padą, yra iš 30 cm Haus blokelio iš abiejų pusių apšiltinta 15 cm XPS.
Kaip man sužinot, kokį kiekį energijos prarasiu per visiškai neapšiltintą 0,6x0,2 m juostinio pamato padą, kuris yra teigiamoje +1,6 laipsnių temperatūroje 1,2 m gylyje po žeme?
Štai ką aš noriu sužinoti. Lygiai taip pat būtų galima apskaičiuoti ir nuostolius per gręžtinių pamatų polius, jei tik kas žinotų tikslią formulę, nes dabar manau, kad pasiūlytą formulė visiškai netinka skaičiuoti nuostoliams per juostinio pamato padą ar per gręžtinių pamatų polius. Čia tikrai turi būti taikoma kita formulė.
Jei ją rastumėme, galėtumėme apskaičiuoti ir aiškiai pasakyti, kurie pamatai šiltesni: juostiniai ar gręžtiniai, jei juos šiltini maždaug vienodai.
ar teko kada nors girdėti terminą "butelio kakliukas"? Tai vat juo ir vadovaukis skaičiuodamas šilumos nuostolius. Jei vienoje vietoje buvo butelio kakliukas, kitoje tegul būna ir labai laidi ervė vandeniui, orui, elektrai, šilumai ar dar kam tekėti, vis tiek tekės ne daugiau, nei pratekės pro butelio kakliuką.
Kai skaičiuojam pilnai apšiltintą roostverką, butelio kakliukas yra neapšiltintos 30cm spindulio skylutės, kuriomis roostverkas kontaktuoja su poliais. Visai nesvarbu, kiek dabar gali išspinduliuoti polius, nes jis vis tiek išspinduliuos tik tą šilumą, kurią jis gaus per tą mažą plotelį kontakte su rostverku.
Lygiai tas pats ir skaičiuojant juostinius pamatus. Reikia apskaičiuoti, "butelio kaklelio" pralaidumą. Šiuo atveju, butelio kaklelis bus siauriausia juostinių pamatų kontakto dalis su padu. Taigi visai neįdomu, kiek gali šilumos išspinduoliuoti pamato padas, kai jis galės jos išspinduliuoti tiktai tiek, kiek jos gaus.
Su pamatais yra dar vienas niuansas. Kaip minėjau, svarbiausias dalykas yra surasti kurioje vietoje yra "butelio kakliukas" kai kalba eina apie šilumos kelią iš patalpų per rostverką ar juostinius pamatus į gruntą. Tik tuomet bus galima teisingai apskaičiuoti šilumos nuostolius. Jeigu "butelio kakliukas" yra net ne pačiame pamate, o dar kelyje iki pamato (roostverkas ar juostiniai pamatai paprastai nekontaktuoja su vidaus patalpomis tiesiogiai, o tiktai per sieną), tai gali būti jeigu siena pastatyta iš "šiltų" blokelių, arba apšiltintos iš vidaus (liktinių klojinių, kaip kad pas Viliene atveju), tikrai butelio kakliukas šilumai iš namo ištekėti bus dar nepasiekus pamato, ir tuomet net nėra tikslo per daug gilintis į pamato šilumos nuostolius ką puikiausiai galima daryti kalbant apie standartą. Bėda ta, kad kai kalba eina apie PN ir norima maksimalaus šilumos sutaupymo, reikia užkirsti bent mažiausią galimybę šilumai pabėgti iš namų, didindami pamatų šiluminę varžą, mes nors ir ne labiausiai šilumos nuostolį įtakojančiu dyžiu (kaip kad "butelio kakliuko" vietoje), bet vis tiek mažiname šilumos nuostolius per pamatus.
Tiksliausiai norint apskaičiuoti pamato šiluminę varžą, reikėtų sudėjinėti viso šilumos kelio iš patalpų iki grunto metu sutiktų "butelio kaklelių" varžas. Ta prasme roostverko atveju reikia sudėti šiluminę varžą šilumos kelio iš patalpų iki roostverko su roostverko varža, kurio apskaičiavimo principą pademonstravau
poste kiek anksčiau. Juostinių pamatų atveju, taip pat, reikėtų sudėti šiluminę varžą šilumos kelio iš patalpų iki juostinių pamatų su juostinių pamatų varža, kuri apskaičiuojama turėtų būti labai panašiai. Iš šonų reikėtų apskaičiuoti lygiai taip pat, kaip ir aš apskaičiavau rostverko atveju, o iš apačios reiktų imti juostinių pamatų plotą kontakto su padu vietoje, ir matuoti viso betono ilgio termo varžą, kuri 3 m ilgio atveju būtų apie R=1,2. Bendra juostinių pamatų varža bus mažesnė dėl nuostolių, per apšiltintas pamatų sieneles.