QUOTE
"Tikriems ekologiškos energijos fanams galime pasiūlyti SVEOsg (Saule-geo) sistemą, kuri "sandėliuoja" saulės energiją žemėje paklotame kolektoriuje. Šios sistemos efektyvumas itin aukštas, saulės kolektoriai įdarbinami ir apsiniaukusią dieną. Paprastai, kuomet nesaulėta, kolektoriai gamina tik 15..20C temperatūros vandenį, kurio šildymui nepanaudosi, tačiau panaudojant šilumos siurblį galima šildyti namus su transformacijos koeficientu 7..7,5."
Čia kad vėl nebūtų kalbama apie vasaros šilumos kaupimą iš kart sakau, kad tokia sistema tikrai efektyviai turėtų atrodyti žiemos metu, kada žemėje esantys kolektoriai iš tikrųjų dirba apsunkintomis sąlygomis, pasidengia įšalu. Tuo metu, kai saulės kolektoriai išduoda tik apie 15..20C temperatūrą, jo tikrai nepanaudosi boilerio šildymui, bet kovoti su kolektoriaus įšalu, tokios temperatūros daugiau nei pakanka.
Pirma mintis buvo, ar neapsimokėtų klojant kolektorių, šalia pirmos vijos priglaudus pratiesti dar vieną viją, per kuria su vandens vožtuvų pagalba galima nukreipti saulės kolektorių šilumnešį.
Vėliau pagalvojau, kad žemės kolektoriuje juk bėga tas pats glikolis, kaip ir saulės kolektoriuose, tad teoriškai tą pačia operaciją galima atlikti, paleidžiant cirkuliaciją iš saulės kolektorių tiesiai į žemės kolektorių. Aišku, čia jau labiau tiktu elektrinių vožtuvų mazgas, reguliuojamas daugmaž centralizuotai. "Protingo namo" elektronika, su tokiu darbu nesunkiai susitvarkytų.
Aišku nekalbu apie COP 7 ir panašiai, bet su žemėje pakasto kolektoriaus įšalu galima būtų atsisveikinti.
Iš kitos pusės, jei žemės kolektorius nutiestas gruntiniuose vandenyse, toks žaidimas iškart netenka prasmės.