QUOTE(ČIČI @ 2012 05 03, 13:46)
Ai, dar... o kodel gliutenas blogai?
Nu jooooo... turint tokiu bedu reiketu zinoti elementarius dalykus
Baltymą gliuteną sudaro du baltymai: gliadinas ir gliuteninas. Gliuteno skaidymo metu žarnyne susidaro amino rūgštys. Žarnyne besikaupiantįs nepilnos gluteno hidrolizės elementai pažeidžia jo gleivinę, suardo spindyje esančius plaukelius, per kuriuos į kraują įsiurbiamos organizmui reikalingos maisto medžiagos.
Anksčiau buvo galvota, kad gliuteno yra tik kviečiuose bei rugiuose, o pasirodo, ir avižose bei miežiuose. Nedaug jo randama ryžiuose, kukurūzuose, sorose, beveik nėra grikiuose. Baltymas gliutenas yra vandenyje netirpus ir po kontakto su juo tešlai ar košei suteikia lipnumą. Gliutenas šiuo atveju veikia panašiai kaip uždelsto veikimo bomba arba lėto poveikio nuodai. Kiekvienas toks smūgis atsispindi įvairiuose organuose ir organų sistemose, o pirmiausia žarnyne, nervų sistemoje, kituose pažeistuose organuose.
Kas gali atstoti duonos gaminius?
Gliuteno nėra ryžiuose, grikiuose, sorose, kukurūzuose. Galite vartoti ne tik šių kruopų košes, bet ir miltus kepiniams, pvz., naminei duonai kepti. Vietoj kvietinių miltų galite naudoti bulves, ryžius, soją ar pupeles. Mėsoje, žuvyje, vaisiuose ir daržovėse gliuteno nėra, todėl šiuos produktus galite valgyti.