QUOTE(REVO @ 2011 06 29, 09:45)
<...>Butu idomu jei seime butu surengtas improvizuotas "Klausimelis" apie pagalbini apvaisinima, kaip viskas vyksta ir panasiai, kazin kokiu ten topu isgirstumem
Stenogramose galima rasti "perliukų":
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, na, nepalengvinkite sau apsisprendimo. Mokslas jau seniai įrodė, kada gyvybė prasideda. Tai ne dviejų amžių senumo požiūris, kai gimsta vaikas. Visi puikiausiai žino, kad embrionas yra gyvybė, jo DNR tai yra pagrindinis informacijos šaltinis, yra mūsų tėvystės testo pagrindas, tai yra susiję su visomis etinėmis problemomis. Kita vertus, teisė į gyvybę yra fundamentali Europos Są-jungos teisė. Teisė į gyvybę yra visų pagrindinių konfesijų pagrindinė nuostata nežudyk, pagrindinė, ne kokia nors kitokia. Mes turime jų poziciją. Mūsų jums yra išplatinta Lietuvos lietuvių daktarų mokslininkų pozicija tuo klausimu, kuri visiškai paneigia tai, ką dabar mes mėginame įteisinti. Mes norime įteisinti, kad gyvybė būtų šaldoma, neaišku, kas su ja būtų daroma, ir paskui manipuliuojama, tiesiog ji pasmerkiama žūti arba perkeliame paskui kažkam kitam. Nėra čia jokio etinio motyvo, gerbiamasis Vyteni. Čia yra klausi-mas dėl pirminės teisės žmogui gyventi, o visas kitas pasirinkimas jau toliau. Jeigu mes peržengsime šį bar-jerą, jeigu mes peržengsime šį barjerą, toliau jau Pandoros skrynia: ką nori, tą toliau daryk, eksperimentai su žmogumi, kaip nori, taip daryk, jokių barjerų daugiau nėra. Taigi apsispręskite visi iš esmės. Mes negali-me įteisinti embrionų gyvybės žudymo.
A. ZUOKIENĖ (MSG). Taip, aš tik noriu, nes Dangutė mane kaltina daugybe (Balsai salėje) Aš nesiūlysiu bal-suoti. Aš noriu pasakyti, kad šiame punkte, kaip ir daugybėje kitų, buvo įteisintos baisios klaidos. Iš tikrųjų tokie dalykai, kokie net neegzistuoja nei Lietuvoje, nei pasaulyje. Tarkim, buvo parašyta, kad būtų galima auginti embrionus iki 14 parų, iš tikrųjų to niekas nedaro pasaulyje.
A. DUMČIUS (TS-LKDF). Mielieji, aš nemanau, kad jūs plosite po mano kalbos, bet dėl vieno dalyko apgailestau-ju labai labai, kad grįžtame prie XX a. metodikos. Ir tos šalys, kurios buvo cituojamos gerbiamų mūsų kole-gų, yra labai labai atsilikusios, o nežiūri, ką šiuo metu daro Šveicarija, Italija, Vokietija. Ir nežiūri to, kad mums Lietuvoje mirk gyvenk reikalinga įstaiga vitrifikacijai, technikai įdiegti, kur ląstelės yra imamos, kur nereikia perteklinių šaldytų embrionų. Beje, yra duomenys dėl panaudotų ir prigijusių iš embrionų vaikų: įgimtų ydų daugiau, plaučių keistos ligos ir chromosomų pokyčiai dėl šaldymo. Tai štai, mielieji, apie tai nė žodžio. Ir aš labai labai apgailestauju, kad po kiek laiko, praeis viena kadencija, dar galbūt, jei įgyvendins, reikės kitaip pabalsuoti. Ir tą aš linkiu padaryti, žiūrėti, ką mokslas sako, o ne ką šiandien archainė medici-na.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, turbūt niekam nekyla abejonių ir mokslui šiuo metu nekyla abejonių, kad gyvybė prasi-deda iš karto nuo apvaisinimo. Tai yra gyvybė, kad ir kaip jūs vadinsite, kad ir kokių pavadinimų ieškosite, tai yra gyvybė. Jeigu jūs siūlote užšaldyti esant minus 176oC, tai pamėginkite užsišaldyti patys. Pažiūrėsime, kokios bus pasekmės. <...> Metodologija jūsų yra tokia pati, kaip taikoma kitiems gyvūnams, kur mūsų gerbiamieji veterinarai tuos dalykus taiko, užšaldo, reproduktoriai ir kiti dalykai yra puikiai žinomi. Šiuo atveju siūlomas pažangesnis metodas, kuris taikomas pagrindinėse mūsų valstybėse ir yra pasitvirtinęs. Iš užšaldytų kiaušialąsčių tik labai mažytė gali-mybė jas iš viso atgaivinti. Ar mes einame tuo keliu? (mano komentaras: prisiminkite, kad balsuojama jog reikia šaldyti kiaušialąstes ir yra argumentuojama, kad šis metodas efektyvus ir geras) <...> Kitas dalykas, dar ir etinės problemos, kurios iškyla. Jeigu bus atliktas DNR testas, persodinus kam nors tokią kiaušialąs-tę, jis yra neginčytinas įrodymas tavo tėvystės. Tai ne tie tėvai, kurie pagimdė, o tie tėvai, kurie buvo do-norai, bus tėvai. Tai yra pagrindžiantis, kad būtent gyvybė prasideda nuo tos vietos, tai yra mūsų europi-nės teisės dokumentai. (mano komentaras: apie ką jis čia? Kiek pamenu dodnorystė net nebuvo svarstoma ir išmesta iš įstatymo projekto)
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Šiaip tai būdama Seime jaučiuosi kaip įkaitas dėl žmonių gyvybės atėjimo į pasaulį. Negi medikai negalėjo normaliai padiskutuoti ir pateikti svarstyti Seimui rimtą variantą? Dabar vieni taip, kiti taip, mes sėdime Seime, sprendžiame tokius svarbius gyvybei klausimus ir nesuprantame, dėl ko dabar balsuojame. Vieni sako, kad vienos pataisos prieštarauja kitoms, tai ką mes čia darome? Dabar dar ir prieš pertrauką, nesutiko Tai koks gims mūsų tas įstatymas? Aš oficialiai sakau, kad atsisakau toliau balsuoti ir dalyvauti šiame procese.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis kolega, visi Statuto žinovai, paklausykite. Gerbiamasis Sabatauskai, nerėk per šo-ninį mikrofoną. Skaityk visą 158 straipsnį ir 4 dalį. Taigi cituoju, klausykite, nereikia nervintis, vaistų reikia iš-gerti, jeigu nervai ima. (Šurmulys salėje) Jeigu Seimas šį siūlymą priima, procedūra kartojama. Seimas šio siūlymo nepriėmė. Tai ką, dabar reikia bartis su visu Seimu? Jeigu Seimas balsavo taip ir šio siūlymo nepri-ėmė. Mes jau apsisprendėme. Vyteni, ramiai išaiškink.