QUOTE(cibulis @ 2011 08 26, 16:19)
Kaip suprantu PN kainuoja brangiau nei standartas. Gal galima daugiau konkretumo?
Namas labai individualus dalykas, kaina priklauso nuo konstrukcijos, medžiagų, statybos būdo ir begalės smulkesnių dalykų. Namo pastatyto savomis jėgomis iš pigių medžiagų bei kokios nors Veikmės turtingam verslininkui pastatyto, tokio pat ploto namo kaina gali skirtis penkis ir daugiau kartų.
Pasyvaus namo principas pastatyti labai šiltą ir sandarų namą, kuriam nereikėtų brangios šildymo sistemos. Pinigai sutaupyti katiliniai ir radiatoriams, investuojami į dvigubai šiltesnes nei standarto sienas, šiltus langus, rekuperacinę sistemą. Tokiu atveju PN kaina gaunasi labai panaši į standartinio namo.Labai grubiai skaičiuojant standartinio namo šildymui ir vandens ruošimui per metus reikia 20 000 kWh. PN lietuvoje - 10 000 kWh.
Visa tai kuo puikiausiai veikia vidurio europoje. Lietuvoje žiemos ženkliai šaltesnės, todėl supaprastinti šildymo sistemą iki pasyvaus namo tradicijų nelabai realu. Dauguma PN europoje yra šildomi mažiausia investicijų reikalaujančiais būdais elektra arba oriniu šildymu (dažniausia per rekuperatorių). Lietuviško PN šildymo poreikis yra, labai grubiai, du kartus didesnis nei tarkim vokiško. Vadinasi reikia papildomos šildymo sistemos. Jos pasirinkimas ir kaina labiausia priklauso nuo asmeninių vertybių ir poreikių.
Galimi įvairūs variantai:
1. Ekonomiškas. Kad PN Lietuvoje pasiteisintų ekonomiškai manau vienintelis variantas oras - oras šilumos siurblys. Tiksliau siurbliai kiekviename kambaryje. Palyginus maža investicija (20 000 - 30 000)ir galimybė šildytis 3 - 4 kartus pigiau nei elektra.
2. Komfortiškas. Jei pinigai nelabai svarbu galima šildytis tiesiog elektra. Tokiu atveju už šildymą mokėsite panašiai kaip ir standartiniame name šildomame dujomis. Kita galimybė geoterminis ŠŠ. Investavę 50 000, už šildymą ir vandens ruošimą mokėsite 3 - 4 kartus pigiau.
3. Ekologiškas. Namo šildymui galima pajungti saulės kolektrorius ir baterijas, bei vėjo jėgainę. Man atrodo tai gana komplikuotas variantas. Nėra lengva suderinti visų šių sistemų veikimą, tai mažina komfortą ir apsunkina sistemos aptarnavimą. Investiciją į tokią sistemą nelabai mažesnė nei geoterminio, o komfortas prastenis nes reikės rūpintis keletu įrenginių.
4. Romantiškas. Yra PN kurie šildomi židiniu su ortakių sistema. Nereikėtų apsigauti dėl kokios sistemos pigumo. Židinys, kaminas, malkinė ortakiai visai tai taip pat kainuos 20 000 - 30 000. Konforto taip pat neperdaugiausia. Bet jei gyveni kaime ar be židinio neįsivaizduoji namų, tai tokiu būdų kuo puikiausia galima padengti didžiąją dalį šildymo poreikio, o svyravimams išlyginti pakaktų rekuperatoriaus teno.
Grįžkime prie brangumo. Galima skaičiuoti dvejopai.
1. Pinigus skirtus šildymo sistemai sunaudojame "pasyvinimui". Arba kitaip tariant PN be šildymo sistemos kainuoja kiek standartinis namas. Vadinasi PN bus brangesnis tiek išleisite šildymo sistemai.
2. PN šildymo sistema turėtų būti pigesnė nei standarto. PN pasyvinimas kainuos tam tikrą pinigų sumą (Labai apytiksliai 30 000 - 50 000 lt). Atėmę vieną iš kito gausite pabrangimą.
Visos kainos labai orentacinės ir nurodytos tik tam, kad pailiustruoti pateiktus pavyzdžius. Siūlyčiau nepradėti dėl to diskusijos.