Sveiki,
užvedžiau temą apie ŽŠ, ir nors kaip tik prašiau apie jų apsimokėjimą nefleiminti, į savo klausimą negavau nei vienos žinutės, o prifleiminta du lapai. Iš esmės, ŽŠ įrengimo atsiperkamumo klausimas yra labai keblus, dėl sudėtingo jo duodamos naudos apskaičiavimo. Žmonės pripranta prie gero ir į tai vėliau nekreipia dėmesio. Bet turint omenį, kad vakaruose daugelis PN savininkų įsirenginėja ir ŽŠ vis tik šį tą sako. O tas dviejų puslapių fleimas iš esmės atkartoja keliomis temomis ankstesnėje temoje buvusius. Tiesaus atsakymo taip ir neišgirsit su visais paskaičiavimais, išvadas reikės darytis kiekvienam asmeniškai. Aš savo padariau, ir dabar dar kartą pakartosiu klausimą:
Koks Jums ŽŠ labiausiai imponuoja? Koks manot finansiškai greičiausiai atsiperkantis. Ir išvis, kokios Jūsų mintys apie ŽŠ tipus.
Kad, išjudinčiau diskusiją, vertinima pabandysiu pradėti pats.
1.
Užkastas oro kanalasTai pats paprasčiausiai įrengtas. Apie jį pirmiausiai persiskaičiau "Bitės" forume "TĖVELIO" užvestoje diskusijoje "
Savadarbis rekuperatorius?". Tame forume diskutavę žmonės, patys buvo įsirengę ŽŠ. Jų praktikoje buvo naudojamas kanalizacijos vamzdis. Darbų jie neatlikinėjo patys, samdė darbininkus, patys buvo tik darbų vykdytojai. Įrengimo kaina dabar tiksliai nepamenu, sukosi apie 2000-4000 Lt. Taigi, įrengimas jos gali kainuoti tikrai nedaug.
Deja, ši sistema turi vieną pagrindinį trūkumą. Šio tipo ŽŠ ekspluatuojant vasarą, oras atvėsinamas ir iškrenta kondensatas, kurį reikia nuvesti į specialiai tam padarytus šulinėlius. Taip pat, iškritusi drėgmė sudaro palankią terpė daugintis įvairiems mikroorganizmams.
Siekiant išvengti mikroorganizmų dauginimosi, šio tipo ŽŠ darmas taip, kad būtų galimybė jį kartas nuo karto praplauti dizenfekuojančiais tirpalais.
Dar vienas niuansas. Rimtos firmos gamina specialiai šiam ŽŠ tipui skirtus vamzdžius ir
pačias sistemas. Jos jau yra sukurtos pritaikant specifikacijas pagal paskirtį, o tai reiškia, kad vamzdžių vidus padengiamas antiseptinėmis savybėmis, be to pačių vamzdžių šilumos laidumas yra juntamai didesnis, nei kanalizacijos vamzdžio.
Klausimas ar apsimoka tiesti ŽŠ iš kanalizacijos vamzdžio ar iš specialiai tam pritaikytų sistemų pakolkas yra atviras. Kanalizacijos vamzdis turi minėtus trūkumus, bet ir vieną nenuginčijamą pliusą, įrengimo kainą. Darant vamzdį šiek tiek ilgesnį bus pasiektas tas pats našumas kompensuojant brangesnių sistemų didesnį šilumos laidumą. Neišspręstas liks tik mikroorganizmų dauginimosi klausimas, bet yra nuomonių, kad ŽŠ palaikant pastovų oro tekėjimą bus išvengta drėgmės laikymosi vamzdyje.
Įdomus klausimas yra šio tipo ŽŠ yra jo tarnavimo laikas. Duomenų neturiu, būtų įdomu sužinoti tikrą jų eksploatacijos amžių. Iš akies spėjų, jog jis turėtų būti 10-15 metų. Vėliau turėtų prisikaupti tiek mikroorganizmų, kad turėtų būti lengviau pakeisti visą sistemą, nei ją pilnai išvalyti.
2.
"šulinys" ("Vilienės" pasirinkimas)
Apie šį ŽŠ išgirdau tik šiame forume. Kadangi "Vilienė" jį įsirengusi, tikiuosi daugiau info sulaukti iš jo.
Sistema tokia, kad oras paduodamas tiesiai į šulinį, kuriame prikrauta skaldos. Šio tipo ŽŠ turėtų turėti didesnį NVK, dėl oro srautą nuo šilumos šaltinio atskiriančių ir tam tikrą šiluminę varžą turinčių sienelių nebuvimo.
Taip pat, šis ŽŠ neturi, sakyčiau pagrindinio, pirmojo tipo ŽŠ trūkumo, drėgmės kaupimosi, sudarančio palankę terpę mikroorganizmo dauginimuisi, nes susikondensavusi drėgmė, nesusilaiko ir iškart susigeria į žemę.
Bet ir ši sistema turi tam tikrų trūkumų. Man lieka neatsakytas apsaugos nuo radono
klausimas.
Jei lyginsime su visomis šalimis, kuriose buvo ištirtas radonas pastatuose, tai Lietuvoje jis yra šiek tiek didesnis negu vidutinis. Jei lygintume su Švedija, kur radono kiekis yra itin didelis, tai Lietuvoje jis gan mažas. Taip pat, bent jau man nelabai aiški apsauga nuo visokių stambesnių gyvių, tokių, kaip vabaliukai, kirmėlės, graužikai ir t.t.
"Viliene" būtinai prašyčiau pagalbos bent jau apibudinant šio tipo ŽŠ
.
Neaiškus ir šio tipo ŽŠ ilgaamžiškumas. Iš akies primetu, kad jis turėtų būti panašus, kaip ir pirmojo.
3.
Su tarpiniu šilumos nešėjuŠis ŽŠ tipas, bent jau man yra vėliausiai atrastas ir sukėlęs didžiausią susidomėjimą. Labai dažnai, kai kalba užsisukdavo apie ŽŠ "Evoy" įmesdavo linką apie šią sistemą.
Šio ŽŠ tipo esmė ta, kad šilumą iš žemės paima ne oras tiesiogiai, bet skystis cirkuliuojantis plonesniais vamzdeliais. Iš esmės, tai labai, labai panaši šilumos iš grunto nuėmimo sistema, kaip ir naudojama gruntinių šilumos siurblių. Šilumą įtekančiam orui ji atiduoda jau patalpose per specialų šilumokaitį (dėžutė statoma tarp oro paėmimo kolektoriaus ir rekuperatoriaus, dėžutėje įrengti radiatoriai atiduodantys skysčio sukauptą šilumą pratekančiam orui).
Šio tipo ŽŠ neturi nei vieno pirmųjų sistemų trūkumo. Išvengiamos kodensato sukeliamos problemos (čia kondensato nuvedimas, labai lengvai organizuojamas, kaip ir eiliniame kondicionieriuje), nėra tikimybės susimaišyti grunto "aromatams" su pateikiamu oru, taip pat atpuola ir bet kokių gyvių patekimo. Nesunku "išjungti" atjungiant ŽŠ cirkuliacinį siurblį. Nereikia papildomo oro padavimo ventiliatoriaus, nors šio tipo ŽŠ papildomo ventiliatoriaus vietą užima cirkuliacinis siurbliukas.
Bet šio tipo ŽŠ turi turėti kitus trūkumus. Dėl papildomo šilumos nešėjo įsiterpimo, šio ŽŠ NVK turi būti pats prasčiausias (į tai nurodo ir "oro centro"
rekuperatorių aprašyme pateikiamas "Atskirų srautų (skystiniai) rekuperatoriai:" aprašymas. Jo NVK tik 50%, o šio tipo ŽŠ pagal konstrukciją yra labai panašus). Automatiškai reikės didesnio žemės ploto, po kurio bus pakasami ŽŠ vamzdeliai. Taip pat dėžė su radiatoriais turės būti taipogi pakankamai nemaža. Atitinkamai šio tipo ŽŠ įrengimo kaštai turėtų būti patys didžiausi. Kokie jie ir man pačiam įdomu.
Šio ŽŠ ilgaamžiškumas mano nuomone turėtų būti šiek tiek didesnis. Jis turėtų atitikti geoterminio šilumos siurblio naudojamų užkastų vamzdelių ilgaamžiškumą. Gal kas žinote, koks jis?
Nežiūrint į išvardintus trūkumus, pagal pakolkas turimą ir čia išdėstytą info, trečiojo tipo ŽŠ man atrodo patraukliausiai.
Taigi, tikiuosi, kad atsiras daugiau norinčių pasidalinti savo mintimis apie šių tipų (o gal atsiras ir daugiau tipų) ŽŠ.