QUOTE(linamog @ 2012 08 14, 16:10)
Todel ir linkiu visoms, turincioms sia beda, myleti save, gydytis, konsultuotis su profesionalais ir susigrazinti gyvenimo kokybe.
Yra ir kitoks variantas.
Turėjau šitą nedidelį džiaugsmelį, ir pas vyrelį buvo, ir va, pas abudu nebėr. Pasirodo, šis džiaugsmelis yra grūdinių vartojimo pasekmė. Nuo metų pradžios mūsų meniu nebėr grūdinių, ir tos bėdelės neliko, net nežinau, kada tai įvyko, tačiau pavasarį jau galėjau tupėti ilgai pritūpus darže ir niekas nebetrukdo (o trukdė gal 10 metų.).
Nežinojau, kad tai konkrečiai su grūdiniais surišta, tačiau nesenai į rankas papuolė vienas straipsnis, o jame rašoma apie grūdinių ir hemorojaus ryšį.
Šiek tiek pasidomėjau ir dar vienas žmogus tą patį patvirtino- hemorojus išnyko, nustojus vartoti grūdų produktus.
Taip pat savo žarnynui kenkia žmonės, mėgindami užkietėjusius vidurius atlaisvinti sėlenomis
QUOTE
Pagal mineralų balansą atrodo, kad sėlenos yra visai neblogas produktas, tačiau ne mums, o
paukščiams. Jų vienintelių virškinimo sistema sugeba šiuos elementus tinkamai įsisavinti. Žmogui vartojant sėlenas, bus atvirkštinis variantas brinkdamos sėlenos dar su savimi išsineš iš organizmo tai, kas bus suvirškinta suvalgius kartu su jomis. Nedidelį kiekį sėlenų sugeba perdirbti storosios žarnos mikroflora. Bet tik nedidelį. Sėlenos daugiau maistas joms, bet ne mums. Atvirkščiai, mūsų jautriam žarnynui jos dėl savo grubumo yra nepageidaujamos. Populiarios literatūros patarimu dažnai naudojantys šią žarnyno šluotą artina žarnyno problemas, o vėliau ir onkologinį susirgimą. Tą patį galima pasakyti ir apie visus grūdinius. Jų turimų mineralinių medžiagų įsisavinimas, lyginant su mineralais iš gyvūninės kilmės produktų, yra daug sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau organizmo energijos sąnaudų, o svarbiausia daug paties organizmo mineralinių resursų. Valgant grūdinius gaunasi kaip tame posakyje Viena ranka duoda, kita atima.
tokia mano patirtis su šita bėda.