Kaip gydytoja dietologė labai džiaugiuosi, kad žmonės pradėjo atsirinkti teisingą informaciją ir kreipiasi į specialistus. Juk, jei sergate širdies-kraujagyslių ligomis, kreipiatės į kardiologą, tai kodėl patikite net 70proc. jūsų sveikatą įtakojančią mitybą bei svorio ir su juo susijusias sveikatos problemas treneriams, kitų specialybių gydytojams, internetui ir t.t.
Be to gydytojo dietologo konsultacija reikalinga ne tik tada, kai vargina viršsvoris- tai dar vienas giliai įsišaknijęs mitas. Žinoma, atsikračius šios problemos, dažnai susinormalizuoja kraujospūdis (jei sergate hipertenzija- padidinto kraujospūdžio liga), normalizuojasi gliukozės kiekis kraujyje, kas padeda išvengti antrojo tipo diabeto išsivystymo, arba sumažėja šioms ligoms gydyti vartojamų vaistų dozės. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nutukimas net sukelia kai kurių rūšių ir lokalizacijų vėžinius susirgimus. Taigi, be minėtų ligų prevencijos, gydytojo dietologo vaidmuo, gydant daugumą somatinių ligų (cukrinį diabetą, vėžinius susirgimus, inkstų, kepenų nepakankamumą, uždegimines žarnų ligas, mitybos nepakankamumą, valgymo sutrikimus, reumatologines, neurologines, kardiologines ir kitas įvairias lėtines ligas), gali būti nepamainoma. Susirgę sunkia liga, žmonės pasimeta, mityba lyg nueina į paskutinę vietą, nes visas dėmesys sutelkiamas į gydymo procesą (tyrimus, vaistus, procedūras, operacijas). Organizmui sveikti, reikalingos maistinės medžiagos, sergant tam tikromis ligomis- specialiai pritaikytas maistas (gydomosios dietos). Ir tada Jums gali padėti gydytojas dietologas.
"Visoms tos vilnietės žvaigždės patinka" o kodėl turėtų nepatikti? gydytojos dietologės turinčios daug patirties, bei galimybes išmatuoti mūsų bazinę medžiagų apykaitą (individualų kalorijų poreikį), riebalų-raumenų-vandens santykį organizme? Galinčios kompetentingai patarti kaip kovoti su viršsvoriu arba gydyti nutukimą? Sudarančios ne šiaip dietą internetu o rimtą valgiaraštį atsižvelgiant į individualaus organizmo poreikius. Juk turi nepritrūkti ir vitaminų, mineralų, baltymų, angliavandenių, riebalų, skaidulinių medžiagų ir tt norint SVEIKAI lieknėti.
Sagabona, neklaidinkite žmonių, jūs gi ne dietologė
Taip gyd Borkienė Kaune yra, taip pat yra daug daug šeimos gydytojų, kurios teoriškai turėtų patarti visais sveikatos klausimais, taip pat sveikos mitybos klausimais, na bet mes žinome kad šeimos gydytojos yra labai užsiėmusios, ir dažnai neturi laiko niekam, tik popierių pildymui.
Taip, gyd Petereit yra dietologė, tačiau kodėl apie ją nėra jokių komentarų? Ir praeitoj temoj mergaitės rašė, kad kažkuri skambinosi šiaip gydytojai, ir pati gyd Petereit patarė važiuoti į Vilnių. Aš neabejoju kad ji puiki specialistė, taip pat praktikuoja Šilainių poliklinikoje ir patirties turi.
Ta proga norėčiau pacituoti vieną labai gerai ir aiškiai situaciją paaiškinantį straipsnį, kuris atvėrė man akis. Manau reikėjo patalpinti jį į pirmą žinutę.
Dietologų tango
Neretai mitybos bei lieknėjimo klausimais patarimus dalina kas tik nori. Galima rasti profesionalais save vadinančių veikėjų, nieko bendra neturinčių su sveikatos mokslais ir dietologija. Žmonės, kurie jais pasikliauna, gali stipriai nukentėti. Šarlatanų yra visur, būkite budrūs.
Tikimės, kad šis straipsnis padės atskirti kas yra gydytojas dietologas, o kas tik juo dedasi, padės suprasti, kokio plauko mitybos žinovų esama ir kokią pagalbą reiktų pasirinkti.
Taigi:
Gydytojas dietologas medicinos gydytojas, teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs gydytojo dietologo profesinę kvalifikaciją. Gydytojo dietologo profesinė kvalifikacija įgyjama baigus 10 metų trukmės medicinos studijas (7 metai) ir dietologijos rezidentūrą (3 metai).
Kiti specialistai
Dietistas medicininės srities darbuotojas, baigęs 3 metų aukštojo mokslo neuniversitetines studijas. Dietistas nėra gydytojas, todėl nutukimo gydymo rekomendacijų nesuteikia. Dirba ligoninėse, sanatorijose, lopšeliuose/darželiuose ir pan. Kontroliuoja maisto produktų kokybę, sudaro tų įstaigų maitinimo kasdieninius planinius bei individualius valgiaraščius, tikrina dietinių patiekalų ruošimą, jų kokybę, maisto ruošimo skyriaus higieninę būklę. Moko maisto ruošimo skyriaus darbuotojus higienos reikalavimų.
Mitybos specialistas asmuo išklausęs sveikos mitybos kursus, galintis suteikti bendrus patarimus tik sveikos mitybos klausimais. Bet geriausiai būtų, kad toks specialistas patarimų nedalintų.
Visų sričių specialistas internete bei neaiškios kilmės knygose pasiskaitęs, ar iš draugų išgirdęs apie mitybą, ir tuo būdu save laikantis nerealiu mitybos žinovu.
Kodėl metant svorį reikalingas gydytojas dietologas?
Individualus maitinimosi planas
Visų pirma gydytojas dietologas Jums sudarys individualų mitybos planą. Kam, paklausite Jūs, jei internete siūloma begalė įvairiausių dietų? Taip, tai tiesa, tačiau didžioji dalis siūlomų dietų pavojingos sveikatai ir tik nedaugelis iš jų padės Jums pasiekti norimo rezultato, kuris, beje, nebus ilgalaikis, prarastų kilogramų kaip greit netekote, lygiai taip pat vėl greit juos galite priaugti ir kas liūdniausia - net su kaupu!
Su gydytoju dietologu aptarsite sveikos, taisyklingos, tinkamai subalansuotos, atitinkančios kiekvieno žmogaus fiziologinius poreikius ir svarbiausia, patogius Jūsų gyvenimui, mitybos pokyčius. Tik tokiu atveju galima prisilaikyti sveikos mitybos principų visą gyvenimą. Svarbu, kad mitybos planas būtų parengtas, atsižvelgiant į įpročius, gyvenimo ritmą, turi teikti sotumo jausmą ir, žinoma, saugoti sveikatą.
Sveikatos būklės vertinimas
Gydytojas dietologas būtinai privalo įvertinti sveikatos būklę. Net ir menki sveikatos negalavimai, kurie paprastai išryškėja tik atlikus laboratorinius tyrimus, negali likti nepastebėti ir pagal tai turi būti tinkamai pakoreguota mityba. Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, kuris ankščiau ar vėliau prives prie širdies ligų, gastritas, polinkis į vidurių užkietėjimą, skysčių kaupimąsi (patinimai), net kojų tinimas po darbo ir kt., jau nekalbant apie dar rimtesnius susirgimus visa tai gydoma, pasitelkus tinkamą mitybą. Tai gi, paskirti tyrimus ir ateityje toliau stebėti tyrimų pokyčius tai gero gydytojo dietologo pareiga.
Mokymas
Kam dar reikalingas gydytojas dietologas? Mokymui. Kaip mokykloje, aiškinama, kam ir kokiais kiekiais mums reikalingi baltymai, riebalai ir angliavandeniai, ką galima valgyti po 18 val. ir kodėl, kaip veikia mūsų organizmą saldumynai ir t.t. Tik žinodami, kas darosi ir kodėl, galime savarankiškai pasirinkti. Gal būt ne visada teisingai, kartais patogumas, svarbiau, bet pliusai ir minusai turi būti suprasti. Prieštaringos informacijos jūroje, svarbus specialisto patarimas, kokia gi mums informacija pasitikėti.
Svorio palaikymas
Tačiau žinios dar ne viskas. Žinias reikia panaudoti. Kyla klausimai dėl mitybos įpročių, apie elgseną su maistu. Nereikia tikėtis, kad žmogus valgantis viską iš eilės ir daug, staiga taps gurmanu, kuris pirma įvertina, pasirenka ir tik paskui suvalgo. Norėdami, kad sveika mityba taptų gyvenimo norma, turime praeiti netrumpą kelią. Tai sunkiausia gydytojo dietologo darbe ir reikalauja laiko, paprastai bent poros mėnesių. Juk keisti įpročius galime tik tada, kai naujieji įdomesni, malonesni, paprastesni ir yra rezultatas. Todėl dažnai gydytojas dietologas padeda spręsti ne dietologinius klausimus: Kaip gauti iš gyvenimo malonumą, be maisto? Kur semtis jėgų ir noro tęsti? Kokių gali laukti gyvenimo permainų, po pokyčių ir t.t. Būtent, mitybos įpročių pokyčiai ir yra atsakymas į klausimą: Kaip išsaugoti numestą svorį ir ateityje?
Jūsų palaikymas
Tęsiant paskutinę mintį iškyla dar vienas gydytojo dietologo vaidmuo palaikymas. Kuomet yra su kuo aptarti iškilusias problemas, yra ir prieš ką atsiskaityti, kam parodyti mitybos dienoraštį, yra kas pagiria, pasako teisingai-neteisingai, leidžia suvalgyti saldainį , nes visa tai padeda mums lengviau keistis. Juk būtent tinkamo palaikymo, bet kuriame darbe, mums dažnai ir nepakanka.
Šaltinis
spausti čia
Kol niekas nepaklausė - ne aš dar nebuvau pas gyd.dietologę
Važiuosiu pirmadienį. Pranešiu ar mano lūkesčiai pasitvirtino ir kaip man sekasi mesti svorį