Dar kartą atidžiai perskaičiau instrukcijas pirmame temos puslapyje ir bandau teisingai kreiptis pagalbos.
Šiais metais norėčiau pribaigti statybų betvarkė aplink namą. Tačiau patirties aplinkos planavime jokios. O situacija nėra labai dėkinga. Kadangi iš atsiliepimų įvairiose temose supratau, kad landšafto dizainerio paslaugų nelabai įpirksiu, bandysiu pradžiai pati su geranoriška pagalba.
Kaip supratau, tai pradžių pradžia yra zonų suplanavimas sklype. Nežinau, ar šioje vietoje jau reikia rašyti, kokie yra norai, bet dėl visa ko surašau bendrą situaciją ir norus.
Sklypas 20 arų, pailgas iš rytų į vakarus, dviejų savininkų. Plotai pasidalinti, tačiau neaptverti atskirai. Sklype stovi namas ir prie jo pristatytas priestatas. Namo ir priestato suderinimas visiškai nedarytas.
Iš šiaurinės pusės kaimynas atsitvėręs medine nepermatoma 1.8 m aukščio tvora (tvoros plane pažymėtos mėlynai). Sklypo bendrasavininko dalis yra 10 m pločio ruožas prie šiaurinės sklypo ribos ir yra du kartus per metus išpjaunamas (iš dalies, nes kai kur apžėlęs avietėmis) senas sodas (pažymėjau raudona linija). Taip pat pas bendrasavininką yra apleistas betoninis pusrūsis ir sandėliukas.
Iš pietinės pusės kaimynas susidėliojęs sterilią aplinką ir atsitvėręs tinkline tvora bei užsodinęs tujas. 3 m nuo ribos stovi kaimyno namas.
Vakarų pusėje už sklypo ribos prie gatvės auga dideli medžiai medžių (aukštis kokia 18-20, šešėliuoja kokia 10-15 metrų sklypo).
Mūsų namas ir priestatas stovi rytinėje sklypo dalyje (plane pažymėti geltona linija), įvažiavimas eina palei pietinę sklypo ribą per visą sklypą iš vakarinės pusės (plane juoda punktyrinė linija). Jis yra suvažinėtas per eilę metų žvyro/skaldos/kitokių kietų atliekų. Prie namo yra trinkelėmis dengtas 8x8 m kiemas (plane balta punktyrinė linija).
Žemė yra grynas molis (10-15 cm šiek tiekpaderintas sluoksnis sodo-dar-o zonoje). Sklype yra natūralus nuolydis iš šiaurės į pietus ir nuo sklypo vidurio staigesnis nuolydis į rytų pusę (link namo) ir labai nedidelis į vakarų pusę.
Planas:
Aplinkos noriu patogios, tvarkingos, bet ne sterilios. Na, ne taip ir lengva prisiderinti prie laukinio bendraturčio sodo šiaurėje, sterilios kaimyno pievutės ir kaip kareiviai 50 m surikiuotų tujų pietuose.
Mano suvokimu tvarkinga yra čia
nuotrauka iš šios temos.
O čia jau priskirčiau prie sterilių
irgi iš šios temos.
Priežiūros aplinka turėtų reikalauti nedaug, nebūti labai jautri pabuvimui be priežiūros 2-3 savaites atrodyti pakenčiamai, neišmirt .
Jei įmanoma, norėčiau išsaugoti esamus dalykus ir rasti kuo pigesnius sprendimus.
Pradžiai noriu jūsų patarimų ir pasvarstymų dėl sklypo zonavimo ir poilsio zonos mano sugalvoto sprendimo.
Sklypą noriu zonuoti taip:
kiemą palikti kaip yra trinkelių atnaujinimas ar išplėtimas reikalauja nemažų investicijų; o seno namo vaizdas, prie kurio liečiasi trinkelės, yra labai nugyventas, atnaujinti brangu ir neprasminga, todėl ir trinkeles kažkaip tvarkyti nematau prasmės ;
nuo kiemo į vakarinę pusę daryti poilsio zoną statant priestatą ten ji ir buvo planuota ir toje pusėje yra išėjimas į pusiau dengtą terasą (rudu punktyru apvesta);
už poilsio zonos daržas ten yra mažiausiai šešėliuojama zona, o daržo man reikia;
prie vakarinės ribos susodinti aukštesnius vaismedžius ir/arba dekoratyvinius augalus eilė žemaūgių obelaičių jau auga keletą metų šiaurinėje pusėje, lygiagrečiai laukiniam bendraturčio sodui, trūksta tik keleto norimų vaismedžių, kuriuos rinkčiausi aukštaūgius ir sodinčiau į šešėliuojamą zoną.
Poilsio zoną iš šiaurės būtinai noriu atskirti nuo kaimyno dalies, nes būtent toje vietoje yra apleistas rūsys bei pro jį eina takas, kuriuo vaikšto kaimynas. Pavaizduota punktyrinė juoda linija būtų kokia 1,8m aukščio tvora iš vertikalių štakietų, kuri gale užsisuka aštuonkampio forma. Galinę dalį daryčiau dengtą grybo tipo stogeliu. Balta zona būtų grindinio zona. Grindinio zona jungtų namo šiaurės/vakaruose esantį daržo sandėliuką su daržu. O pavėsinės zonoje atvesčiau kiemo vandenį bei padaryčiau lauko nutekėjimą, kad reikalui esant, būtų galima ten nuplauti batus ar įrankius prieš nešant į sandėliuką, ar persimauti į švarius batus einant iš daržo.
Poilsio zoną iš vakarų pusės atskirčiau nuo daržo želdiniais. Iš esmės reikia išspręsti du dalykus kažkiek izoliuoti poilsio zoną nuo daržo vaizdo ir nuo vakarinėje pusėje esančios nors ir mažai naudojamos gatvelės praeivių akių. Vietos galima skirti daržo sąskaita, tai šios dalies detaliai neplanuoju. Turiu dvi vizijas. Viena žemas gėlynas tarp poilsio zonos-daržo, ir aukštesni, tankesni želdiniai prie gatvės tarp didžiųjų medžių. O kita vienas aukštesnis gėlynas tarp daržo ir poilsio zonos. Man gal artimesnė pirmoji vizija, nes ir daržo zoną izoliuoja nuo praeivių akių. Kadangi tvoros vakarų pusėje daryti nesiruošiame, tai bus mažiau pagundų.
Pagrindinė zonos dalis būtų pieva. Voljeras, kuris dabar naudojamas statybų likučiams sandėliuoti naikinsis. Seną obelį, kuri paveiksliuke matosi už voljero, noriu išsaugoti. Taip pat daryčiau nediduką gėlyną prie pamato, nuo erkerio kampo link terasos, kad nereikėtų su trimeriu palei pamatą kankintis.
Esamą žvyruotą įvažiavimą iki poilsio zonos ribos dengčiau trinkelėmis. Šioje vietoje nematau kitos išeities. Dėl natūralaus sklypo nuolydžio ir taip keistai iš seniau suformuoto trinkelių nuolydžio, žemiausias taškas dabar gaunasi trinkelėmis dengto kiemo pietvakarių kampe. Po stipresnių liūčių žvyrą nuo įvažiavimo tiesiog suplaunamas ant trinkelių ir jau nusibodo su tuo kovoti. Noriu uždėti patvarią dangą kur yra staigus nuolydis ir padaryti surinkimą bei nuvedimą, kurio neužkišinės žvyras, žemiausiame kampe.
Nemoku naudotis landšafto programomis, tai supiešiau savo įsivaizdavimą, kaip išėjo:
Matau, kad romanas gavosi. Jei kas paaukos laiko perskaityti,, būsiu tikrai dėkinga už perspėjimus, kur galbūt darau grubias klaidas, arba pastebėjimus, kaip pačios darytų geriau/optimaliau.
Jeigu reikalingos nuotraukos įsivaizdavimui susakykit, ką nufotografuoti, bandysiu sudėti. Nors dabar pas mus visus užkrauta medžiagų likučiais, bet gal kokiu kampu norimą vaizdą pagausiu.