Įkraunama...
Įkraunama...

Pomidorai

kai paskaitai tai visi pomidorininkai turi pomidoru su veisles pavadinimu "KAIMYNES ar is GIMINES "ir jie buna patys patys thumbup.gif

Bet kazkodel dar vis noris TO pomidoro neatrasto ir vis o GAL tas bus kaip tik toks labai labai skanus
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo lolita1960: 04 kovo 2011 - 13:02
QUOTE(AUSRONE @ 2011 03 04, 11:11)
blink.gif tai kur man dabar tuos vyšninius sodint, į atskirą šiltnamį ar kaip g.gif  ir kokia tikimybė, kad jų žiedadulkių neužpūs ant šalimais augančių didelių pomidorų g.gif įtariu nulinė, nes šiltnamyje nuolat vyrauja skersvėjai biggrin.gif kažko aš čia nelabai suprantu arba jūs čia berniukai su tuo kryžminimu perlenkiat cool.gif
Nu tai nuraminai 4u.gif  o tai jau pradėjau galvot, kad antrą šiltnamį reiks vyšniniams statyt doh.gif nors visai būtų gerai, antras... rolleyes.gif
eina sau lotuliukas.gif  lotuliukas.gif



Apie selekciją:


vieni iš svarbiausių selekcijos metodų yra atranka bei hibridizacija. Paprastai šie metodai papildo vienas kitą. Yra dvi pagrindinės atrankos formos -
masinė ir individuali, kiekviena iš jų dar gali būti vienkartinė arba daugkartinė. Masinė atranka paprastai būna daugkartinė ir ji daroma taip: iš pradinės medžiagos atrenkami geriausi augalai, kurių sėklos po to kitais metai pasėjamos kartu, paskui iš jų vėl atrenkami geriausi augalai, ir jų sėklos trečiais metais vėl pasėjamos kartu ir t. Masinės atrankos atveju geriausi augalai atrenkami tik pagal jų išvaizdą (fenotipą), o ne pagal jų palikuonių savybes (pagal genotipą). Be to, sėjamos kartu daugybės atrinktų augalų sėklos, todėl netgi savidulkių augalų atrinkta ir pasėta populiacija esti labai nevienalytė. Kryžmadulkių augalų prie to prisideda dar ir poveikis nežinomų tėvinių augalų, dalyvavusių susidarant atrinktų augalų sėkloms, o tai dar labiau padidina atrinktosios populiacijos heterogeniškumą. Todėl pagerintos veislės, sukuriamos daugkartinės masinės atrankos būdu, esti nevienalytės ir nepastovios ir, daug kartų sėjamos, gali labai pakeisti savo savybes (paprastai į blogąją pusę) dėl intensyvaus vienų populiacijos komponentų daugėjimo ir kitų išstūmimo.
Vadinamosios liaudies (vietnės) selekcijos veisles buvo kuriamos būtent masinės atrankos būdu ilgą laiką.atrinktų tinkamų augalų palikuonys sėjami ne kartu, o į atskirus sklypelius. Tai įgalina įvertinti atrinktas formas pagal palikuonių kokybę ir išbrokuoti visus tuos palikuonis, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių nepatenkina selekcijos reikalavimų. Taikant individualiąją atranką, geriausi palikuonys visada būna kilę iš vieno kurio nors atrinktojo augalo. Todėl veislės, gautos individualiosios atrankos būdu, paprastai esti vienalytiškesnės ir pastovesnės, nei veislės, išvestos masinės atrankos būdu. Vienkartinė individualioji atranka paprastai taikoma savidulkių augalų selekcijoje, nes atrinktųjų augalų palikuonys esti labai vienodi ir tolesnė atranka yra jau nebetikslinga.

Daugkartinė individualioji atranka naudojama kryžmadulkių augalų selekcijoje. Atrinktų kryžmadulkių augalų palikuonys yra kilę iš nežinomų tėvinių augalų ir todėl labai nepanašūs. Taigi vienkartinės atrankos šiuo atveju toli gražu nepapanka.
Taigi individualioji atranka yra patikimiausia priemonė įvertinti ir sukurti selekcijos eigoje tam tikriems genotipams. Tačiau nereikia pamiršti ir to, kad veislės derinamos prie tam tikrų sąlygų, kuriomis jos egzistuoja.
Kitas svarbus augalų selekcijos metodas yra hibridizacija. Hibridizacija yra dviejų ar daugiau paveldimai skirtingų tėvinių formų tarpusavio kryžminimas. Taip gaunami hibridai, kuriuose sutelkta dviejų ar daugiau tėvinių formų savybės ir požymiai. Hibridizacijos sekmė priklauso nuo tėvinių porų parinkimo kryžminimui. Taigi selekcininkai vadovaujasi šiais tėvinių formų parinkimo principais: pagal 1) ekologinį - geografinį; 2) augalo produktyvumo elementus; 3) augalo vegetacijos tam tikrų fazių trukmes; 4) atsparumą ligoms skirtumus; 5) dialelinių kryžminimų duomenis. Taigi hibridizacija arba kryžminimas gali būti giminingas ir negiminingas. Giminingas
kryžminimas, kai augalai apdulkinami savo žiedadulkėmis. Paprastai tokių augalų sumažėja gyvybingumas, vislumas, atsparumas ligoms ir kt. Kaip gi paaiškinti šį reiškinį? Gamtoje nuolat vyksta mutacijos. Kryžminiu būdu apsdulkinančių organizmų recesyvinės muatcijos fenotipiškai nepasireiškia. Giminingo kryžminimo atveju recesyvinės mutacijos pereina į homozigotinę būklę, todėl išryškėja jų kenksmingas poveikis. Tačiau gi nustatyta, kad savidulkių augalų ilgalaikis giminingas kryžminimasis nėra kenksmingas, o priešingai - naudingas, daugeliui jų savidulka yra normalus reiškinys. Tai aiškinama tuo, kad savidulkių genotipui nebūdingos kenksmingos mutacijos, nes jis būna homozigotinėje būklėje ir yra veikiamas atrankos. Be to taip atsirandančių mutacijų būna ne tik kenksmingų, bet ir naudingų, dėl kurių didėja organizmo gyvybingumas. Matyt, natūralioji atranka tokias mutacijas išsaugodavo.
Negiminingas organizmų kryžminimas - tai kryžminimas individų, priklausančių tai pačiai veislei, skirtingoms veislėms, skirtingoms rūšims ir gentims (tolimoji hibridizacija). Dažnai dėl negiminingo kryžminimo pasireiškia organizmų heterozė. Heterozė - tai pirmosios kartos hibridų gyvybingumo padidėjimas lyginant su tėvinėmis formomis. Panaudojant šią savybę reikia atsižvelgti į tam tikrus augalų savitumus: 1) produktyvesni ir atsparesni nepalankioms sąlygoms tėra tik pirmosios kartos hibridai, o kitų kartų - gerokai menkesni; 2) savidulkių augalų būtina kasmet gauti heterozinių sėklų; 3) heterozės efektas priklauso nuo augalo rūšies, tadėl labai skirtingas įvairių augalų; 4) iš heterozinių sėklų intensyvių technologijų sąlygomis derliaus priedas esti didesnis. Heterozė daugiausia taikoma kukurūzų derlingumui didinti. Naudojant savidulkes linijas, heterozės efektas esti du kartus didesnis. Tam reikalui naudojama įvaisa - kryžmadulkiai augalai priverstinai apdulkinami savomis žiedadulkėmis. Todėl kai kurių linijų produktyvumas gerokai sumažėja, tačiau tokios linijos pasidaro homozogotinės, jų požymiai ir savybės stabilesni.


Čia apie selekciją taip rašo mokslininkai.



Lietuvoje buvo sukurti du heteroziniai hibridai: ‘Sveikutis’
ir ‘Pirmutis’, tarplinijinis indeterminantinio tipo hibridas ‘Vaisa’. Naujai sukurtas
‘Arvaisa’ pomidoru hibridas irašytas i Europos Sajungos daržoviu rušiu veisliu bendrajį katalogą.
Red Manul. Madison, Kulinar,Emotion, Delfine , Cameron. , Brooklyn
yra hibridinės.



Bet be reikalo čia tokia užvirė diskusija.
Kad labai pasikeistų rūšis turi praeiti gal ilgas laiko tarpas ir daug kruopštaus darbo.




Ne be reikalo ištisi selekcininkystės centrai veikia pasaulyje.
Jeigu būtų viskas taip paprasta tai kiekvienas matyt mielai susikryžmintų arbūzą su pomidoru.

Baisu būtų į šiltnamį įlysti biggrin.gif





Atsakyti
QUOTE(Gaudvilė @ 2011 03 04, 08:38)
tikrai įdomu, o kaip gi?  bigsmile.gif
vyriškiai įsivažiavo ir bereikalo čia audrą sukėlė - jei sėklos nebuvo hibridinės, tai jos išlaiko savo savybes. Pomidorai yra savidulkiai, jų visai kitokia selekcija.

Tu kaip ir teisi, hibridiniu veisliu paciu susirinktos seklos su laiku gali prarasti tikrasiais savybes, o nehibridines veisles tokios ir islieka, bet jei surinktos seklos is susikryzminusio pomidoro, tai originaliu savybiu ten gali ir nebebuti.

Pernai buvau ikeles nuoroda apie pomidoru skiepijima, bet pats ten nelabai isiskaiciau, tik pamenu, kad i vienos veisles pomidoro kamiena iskiepija netgi keleta kitokios veisles pomidoru, tai gal ir taip daromi hibridai? g.gif

Jokio skirtumo vysniniai su dideleis ar vien tik dideli, jie vistiek gali susikryzminti, tiesiog kai visi pomidorai panasus, sunkiau pastebeti pakitimus, arba isvis sukryzminimas gali padaryti nematomus pakitimus, kaip kad atsparumas ligoms, aukstingumas ir pan.

As linkes manyti jog susikryzminimas nera toks jau lengvas dalykas, tiesiog kai uzeina morcius pomidorui tai ir apsivaisina nuo betkokios ziedadulkes (taip kaip kates su sunimis, jei nuolat barskintusi tai gal viena karta ir uzkibtu lotuliukas.gif )

Pernai pas mane buvo 2 pagrindines pomidoru rusys ir 2 rusiu zemiu maisai, tai kad ivertinti, kurie maisai geresni, juos pastaciau skirtingose vietose ir sodinau skirtingus pomidorus i tuos pacius paisus, kad nekaltinti, vienu pamidoru ar geresnes vietos siltnamije. Zodziu vienodos salygos skirtingiems pomidorams. Nu ir lygtais nesusikryzmino tie sumaisyti g.gif

Vat mano siltnamiuko pernykstis planelis

user posted image


Papildyta:
QUOTE(ausrap @ 2011 03 04, 10:51)

O 24 rūšys kai į šiltnamį telpa 46 daigai, tai jau yra pomidorligė ane? doh.gif

Pas mane siandien atvaziavo 14-ta rusis, pernai tilpo 24 pomidorai, o siemet dar ir arbuzu bus doh.gif Bet galvoju sutalpinti daugiau nei pernai ~30 lotuliukas.gif Jie nebus tankiau susodinti, tiesiog mazinsiu papriku ir agurku, o salotas ir ridikus sodinsiu tarp pomidoru ax.gif
Papildyta:
QUOTE(lolita1960 @ 2011 03 04, 12:00)
kai paskaitai tai visi pomidorininkai turi  pomidoru su veisles pavadinimu "KAIMYNES ar is GIMINES "ir jie buna patys patys thumbup.gif

Bet kazkodel dar vis noris TO pomidoro neatrasto ir vis o GAL tas bus kaip tik toks labai labai skanus

drinks_cheers.gif mano 14-tieji irgi kazkokie uosvienes drauges superinei geltonieji be pavadinimo thumbup.gif gal tik 1 teauginsiu pabandymui g.gif
Atsakyti
QUOTE(lolita1960 @ 2011 03 04, 12:50)
gal nori mesingu dideliu geltonu ir oranziniu pomidoru i savo rinkini galiu atsiust ,labai derlingi ,skanus g.gif gal tokiu neturi" jie is kaimynes "taigi be pavadinimo


noret, visada norisi, bet auginti siemet tektu namuose aplink lova apsistacius. Ot romantika butu... biggrin.gif nu gal ikisciau kur nors viena"kaimyniniu" pomidoru daigeli...



Serzai, nagi, buk maloningas, primink, kokio dydzio tamstos siltnamis 4u.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Dzhine: 04 kovo 2011 - 13:35
QUOTE(Dzhine @ 2011 03 04, 13:33)
noret, visada norisi, bet auginti siemet tektu namuose aplink lova apsistacius. Ot romantika butu... biggrin.gif nu gal ikisciau kur nors viena"kaimyniniu" pomidoru daigeli...
Serzai, nagi, buk maloningas, primink, kokio dydzio tamstos siltnamis 4u.gif


rasyk adresa i az

kaip ten pas serza viskas graaziai sudeliota ,malonu akiai ir tu man atsimink kas kaip buvo

bet cia vyrai duoda su aukstom materijom ,paskaicius viskas laabai moksliskai gaunas kur jau ten eiliniai pomidorininkei - savamokslei g.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo lolita1960: 04 kovo 2011 - 13:54
QUOTE(Dzhine @ 2011 03 04, 14:33)
noret, visada norisi, bet auginti siemet tektu namuose aplink lova apsistacius. Ot romantika butu... biggrin.gif nu gal ikisciau kur nors viena"kaimyniniu" pomidoru daigeli...
]

o ka- pomidorai gan dekoratyvus augalai ax.gif
pries kokius 4 metus, kai dar darzo savo neturejau , eme ir isdygo man geles vazone daigelis. pagailejau ismest- nupirkau jam toki didoka vazona, persodinau ir augo jis pas mane bute ant palanges. veisle matyt pasitaike ta is aukstuju, nes susiraite jis pas mane lango nisoj kokiais 3 ratais, griuvo, teko biski prie lango rankenos rist. Uzaugino jis man pora kilogramu vaisiu. Labai graziai bute atrode tik biski nuo jo monstrisko dydzio bute tamsiau buvo- sviesa uzstojo doh.gif . gaila, kad nelabai skunus buvo- toks daugiau transpotavimui- sportbatinis...
Miegamajame, aplink lova- itin gerai atrodytu ax.gif biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(vobla @ 2011 03 04, 14:15)
o ka- pomidorai gan dekoratyvus augalai ax.gif
pries kokius 4 metus, kai dar darzo savo neturejau , eme ir isdygo man geles vazone daigelis. pagailejau ismest- nupirkau jam toki didoka vazona, persodinau ir augo jis pas mane bute ant palanges. veisle matyt pasitaike ta is aukstuju, nes susiraite jis pas mane lango nisoj kokiais 3 ratais, griuvo, teko biski prie lango rankenos rist. Uzaugino jis man pora kilogramu vaisiu. Labai graziai bute atrode tik biski nuo jo monstrisko dydzio bute tamsiau buvo- sviesa uzstojo doh.gif . gaila, kad nelabai skunus buvo- toks daugiau transpotavimui- sportbatinis...
Miegamajame, aplink lova- itin gerai atrodytu ax.gif  biggrin.gif


Prisijuokiau iki tiek, kad net vaikas prabudes ne rekt, o juoktis eme lotuliukas.gif Ant palanges raitytis labai tiktu sirdeles formos vaisius turintys pomidoriukai. amzina "valentinke" biggrin.gif

Atsakyti
QUOTE(Dzhine @ 2011 03 04, 14:21)
Prisijuokiau iki tiek, kad net vaikas prabudes ne rekt, o juoktis eme  lotuliukas.gif Ant palanges raitytis labai tiktu sirdeles formos vaisius turintys pomidoriukai. amzina "valentinke" biggrin.gif



tai yra tokiu sirdeles formos pomidoriuku ,sek ir galesi kaifuot per vasara thumbup.gif
Atsakyti
QUOTE(Dzhine @ 2011 03 04, 12:33)
Serzai, nagi, buk maloningas, primink, kokio dydzio tamstos siltnamis 4u.gif


2.4X3.5
Papildyta:
QUOTE(lolita1960 @ 2011 03 04, 12:39)
kaip ten pas serza viskas graaziai sudeliota ,malonu akiai ir tu man atsimink kas kaip buvo

Seip tai sitas piesinukas dar nuo pernai metu islikes, kai labai kruopsciai viska planavau, studijavau SM ir laiko turejau thumbup.gif siemet viskas vyksta daug greiciau ir paprasciau, "Patirtis daro savo" lotuliukas.gif thumbup.gif
Nors kai tik tiek veisliu ir tik toks plotelis tai kur ten neatsiminsi irnesakyk.gif
Atsakyti
QUOTE(samotas @ 2011 03 04, 10:03)
Del susikryžminimo.

O tai kaip jūs galvojate būna sukuriamos naujos veislės.
Tiktai kryžminimo būdu.
Šiap tai pagal idėją augant šalia dideliems pomidorams ir vynuoginiams turėtų gautis keleta pomidorų, kurie būtų kaip ir hibridiniai. Dalis savybių vynuoginių dalis normalių.
Ir jeigu tokį mišrūną palikti sėkloms turėtų kitais metais užaugti naujas savybes turintis pomidoras smile.gif

Tiktai savybių pasireiškimas priklauso nuo to koks genas pradeda vyrauti ir ar jis dominantinis.
Visa tai remiasi genetika.

Gal dar iš mokyklos laikų atsimenate kaip Mendelis sodino žirnius? biggrin.gif
Tai su pomidorais vyksta kažkas panašaus.



Pomidorai yra savidulkiai augalai, apdulkinimas ivyksta dar pries ziedui issiskleidus; be to, pomidoru ziedadulkes yra sunkios, todel, auginant juos siltnamyje (kur nera vejo bei gana didele dregme), susikryzminti veislems galimybes (praktiskai) nera.
Zirniai - tai jau visai kas kita...



Sakykite prasom, ar kas auginote Black cherry - ar gera veisle?
Man idomu, ar juoduosius pomidorus marinuoti galima g.gif (kazkaip neteko matyti niekur), ar jie tinka tik salotoms?
Atsakyti
QUOTE(lolita1960 @ 2011 03 04, 12:50)
gal nori mesingu dideliu geltonu ir oranziniu pomidoru i savo rinkini galiu atsiust ,labai derlingi ,skanus g.gif gal tokiu neturi" jie is kaimynes "taigi be pavadinimo

pradedu galvot, kad aš irgi tokių geltonų, skanių, derlingų noriu blush2.gif Nors jei ir nebus, tai nieko tokio, gal iš geltonų užteks tada tik Lemon boy, kurį žadu augint 4u.gif



Daugybė 4u.gif 4u.gif 4u.gif 4u.gif 4u.gif Samotui ir Seržui už informacijos apie selekciją ir pomidorų skiepijimą pasidalijimą (matyt, pernai net taip atidžiai ir skaičiau, jei apie skiepijimą tik dabar pirmąkart išgirdau blink.gif )
Atsakyti
[quote=*TAU*,2011 03 04, 17:28]

issitrink az,nepriima daugiau
Atsakyti