QUOTE(EVOY© @ 2010 12 29, 20:51)
Ką ten bepridursi: žurnalistas- ir tiek. Nors gal žmogus gavo žurnalistinę spec. užduotį: pasistatyti brangiausią PN Europos Sąjungoje, ir taip apdergti visą PN koncepciją? Pasistatys, mostels PN demaskuojantį straipsnį- ir pabandyk po to oponuoti. Bent jau manęs- spauda nė artyn neprisileidžia. Nors teisybės dėlei: reguliariai skambinėja, ir prašo ką tai parašinėti- tik aišku susimokėjus.
Jei visi žurnalistai nupirkti, tai visi statybininkai - prasigėrę ir tik chaltūras varo. Aš gi nesakau, kad statysiu PN su 22 000 Lt KK. Čia jau jūsų fantazijos. Aš dėlioju faktus ir renkuosi tarp:
1) šiek tiek šiltesnis už eilinį namas su KKK ir be jokių rekupų, o su elementaria rankine vėdinimo sistema arba su Areco.
Tai galima pasiekti tokiu būdu: Jei namo šildomas plotas nėra didelis (apie 140 kv., kur pirmas aukštas idealiai dengia antrą aukšto plotą), jei jis teisingai architektūriškai suprojektuotas (be kampinių langų, veliuksų, be židinio, langų plotai nėra dideli, atskirtos šiltos ir šaltos patalpos, teisingas pastato orientavimas pasaulio šalių atžvilgiu, katilinės kaminas išeina ne šilto ploto stoge, o pagalbinėse patalpose ir t.t.) ir pakankamai sandarus (visiškai nebūtinas PN reikalas - 0,6 oro kiekio pasikeitimas prie 50 Pa - pakanka ir 1 prie tų pačių salygų, nes pastato tūris nėra didelis), tai tokį namą be vargo sausomis malkomis per visą žiemą apšildysi už 1000-1500 Lt.
Kaštai: šiuo atveju namo statybą (nepaisant visų kitų dalykų) brangina mano nužiūrėta apie 21 000 Lt kainuojanti KK (ją reiks kurti tik 2-3 kartus per savaitę, jinai už nurodytą sumą jau turi saulės kolektorių pajungimą, lauko temperatūros daviklį, atskirą kontūrą šiltam vandeniui ruošti ir t.t.) bei apie 7000 Lt kainuojantis saulės kolektorius. Prie papildomų kaštų lyginant su PN reikia pridėti ir radiatorinį (apie 10 000 Lt) arba grindinį (apie 12-15 000 Lt) šildymo būdą. Viso papildomi kaštai sudaro 38-45 000 Lt.
2) PN namas.
Architektūrinė, konstrukcinė dalis lieka ta pati, tačiau einam prie kaštų.
Kaštai: reikės platesnių pamatų (apie 3000 Lt daugiau), daugiau vatos grindyse, sienose, stoge (apie 7000 Lt čia kartu įtraukiamas ir smeigės, klijai bei t.t.), reikės šiltų langų (dar apie 7000 Lt), reikia rekuperatoriaus (nuo 10 000 iki 20 000 Lt) ir bet kuriuo atveju reikalingas papildomas šilumos šaltinis (šiuo atveju tas pats elementarus KK su bent 1000 litrų boileriu - jame atskiras kontūras šiltam vandeniui ruošti ir namo šildymui, o kita perteklinė šiluma panaudojama vandens kaloriferiui: sistemos kaina apie 10 000 Lt) bei bent vienas radiatorius, į kurį iš katilinės bus paduoda reikalinga šiluma nuo katilo (dar apie 1000 Lt) bei saulės kolektoriai (7000 Lt). Taigi turim apie 45-55 000 Lt.
Elementaru, kad PN kainuoja brangiau, nes tai teigia ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis. Žinoma, statant PN kaina išaugtų dėl N nenumatytų dalykų: pastato sandarumo matavimas, papildomos medžiagos pastato sandarinimui ir dar daug kol kas nenumatytų dalykų. Todėl bent apie 10 000 Lt (prie jau nurodytų 45-55 000 Lt) galima drąsiai uždėti.
Tokiu atveju kainos skirtumas tarp standarto ir PN siekia apie 17-27 000 Lt.
Ir be to sakyti, kad PN nereikalingas papildomas šilumos šaltinis gali tik visiškai fizikos neišmanantis žmogus. Juk bet kuriuo atveju PN 1 kv. metrui per metus šildymui reikia bent jau 15 kWh. Tai reiškia, kad namas nepagamina perteklinės energijos (tai ne aktyvus namas), bet jos jam reikia iš kažkur gauti. Rekūpai ar kiti dalykai jos nepagamins ir nesugrąžins 100 proc. Todėl PN būtina numatyti papildomą, rezervinį šilumos šaltinį (apie elektrą net nenoriu girdėti). Be to, jei name gyvena bent 2 vaikai, kurie dažnai varstys namų duris ir išleis šilumą, tai realiame gyvenime tie 15 kWh greitai gali virsti ir 25 kWh. Antras dalykas, bet kuris namas laikui bėgant sėda, išsivaikšto ir kitaip tampa nesandarus. O tai reiškia, kad su laiku energijos nuostoliai tik didės ir po 4-5 metų pasieks 40 ar 50 kWh.
Stebuklų nei fizikoje, nei ekonomikoje nėra: nori vienur sutaupyti pinigų ir energijos, tai turi investuoti kitur. Toks tas paprastas gyvenimo ratas.