QUOTE(Dario @ 2010 12 27, 12:05)
Kaip gali vatu sunaudot tiek pat? Cia kazka netaip galvojate. Kaitrine lempute sunaudojama energija pavercia sviesa tik 20proc. Visa kita siluma. LED jei neklystu efektyvumas eina jau virs 90proc. Dienos sviesos taupancios ir tos apie 80-90proc jau virsta i sviesa.
Mano fizikos zinios prabluke, bet desniai turbut nepakite. Is fizikos formuliu: I=U*S/ro*L. Is cia S=I*ro*L/U Taigi laidininko skersmuo tiesiogiai priklauso nuo reikalingo sroves stiprumo, laidininko savitosios varzos, ilgio ir atvirscia priklausomybe nuo itampos. Taigi Jei butu toks atvejis, kad tokia pat srove I, 12V atveju naudojam ir 220V atveju, tai gautusi kad 12V atveju reikia vos ne dvigubai didesnio laidininko skersmens. BET. LED nenaudoja tokiu dideliu sroviu. 3W SMD didelio sviesumo naudoja 70mA. Daugiau naudojanciu kazkaip nepavyko rasti. Kiti isviso 20mA tenaudoja.
100W lempute palyginimui naudoja apie 450mA. taigi skirtumai 10-20 kartu. Reiktu suvesti viska i vienoda apsviestuma ir sulyginti vatus iki vienodu lumenu, teliktu 5-10k skirtumas amperazui. kai laidininko reikalavimui skirtumas nepilnai 2k. taigi lieka realiai 2-5 kartai mazesnes sroves tam paciam apsviestumui 12V sistemoj nei 220V sistemoj. Standartine instaliacija skirta 220V dar yra maziausiai su dviguba atsarga.
Man kyla vienas klausimas. Kur jus radot 5W diodu ir dar 10k didesnes sroves? LED lempuciu is keleto diodu galima rasti panasios galios, bet amperazas keleta kartu mazesnis nei rasot. pabandziau per eshopus perkuist bet tokiu amperazu neaptikau. Paprastai apie 70mA lemputei. Tai 30 ju butu apie 2.1A. Tai daugiau nei 2k maziau nei jusu pavyzdyje su kaitrinem.
Tikiuosi mes snekame 220V LED vs 12V LED. Visgi pasyvaus namo tema, gal pamirskime tas kaitrines lempas. Nu tarkim del trafu 220V->12V turesime 20% nuostoli, tai apie tokius skirtumus ir vertetu diskutuoti.
Privertete atsiversti ir mokyklos kurso formulyna, tai jau geras pozymis, kad diskusija vyksta nenukabinant faktus is oro. Siaip su Jusu formule viskas kaip ir gerai, Omo desnis pasirodo dar nepasikeites, o mokykloje ismokino kad ir nakti pabude zinotume. Tai sudejus su laidininko varzos formule gaunu ta pati. Isvada teisinga: kad islaikyti ta pacia varza 220-240V->12V reikia laidininko skrespjuvio plota pakeisti 2 kartus. Taciau formulyna atsiverciau del visai kitos formules:
Džaulio - Lenco dėsnis:
Q = I^2*R*t
Q - šilumos kiekis, išsiskiriantis laidininke
I - elektros srovės stipris
R - laidininko varža
t - srovės tekėjimo laikas
T.y. desni kuriuo remiantis elektros magistralese "stumdo" 330kV, o 12V. Isskiriama laidininko siluma cia jau net ne tiesiogiai o kvadratine priklausomybe priklauso nuo sroves. Taip, kad nesunku suprasti, kad neuzteks vien tik islaikyti ta pacia R padidejus srovei (kartais). Manau pagal formules nesunku ir suskaiciuoti kiek kartu reikes padidinti R, o pagal R paskaiciuoti kiek reikes didinti ir laidininko S.
Del kitu Jusu skaiciu nesutinku:
Pvz. 3W prie 12V reikes ne 70mA, o 3/12=0.25A=250mA. Nes kaip minejau, fizikos desniai vis dar nepasikeite (P=UI).
Del to ka raso kinai, nebutinai teisybe, reikia kartais ir paciam pasiskaiciuoti. O galbut nepasiziurejot kokios itampos nurodytos.
Jei turesiu laiko velai vakare paskaiciuosiu kokio storio laidu reikes 12V elektros instaliacijai.