.GABIJA. rašė:
Čia dar
2009-11-18
Čikaga. Folinė rūgštis didina kartu su vitaminu B12 didina vėžio riziką, teigia Norvegijos mokslininkai žurnale Journal of the American Medical Association. Nustatyta, kad palyginus dvi grupes - vartojančius maisto papildus ir nevartojančius nustatyta, kad vėžio ir ne tik vėžio sukeltų mirčių dažnis yra didesnis papildus vartojančių asmenų grupėje. Mokslininkų grupė nustatė, kad folinė rūgštis 25 proc. didina plaučių vėžio riziką. Plačiau...
http://sites.google....Kodėl mes kartais elgiamės ne visai sąžiningai? Šitas mėtymasis informacija (jos tiražavimas) primena vaikystėje žaistą sugedusį telefoną. Čia parašyta pora sakinių ir nurodyta nuoroda. Sekame nuorodą nušokame į kitą liet. puslapį; po to į Reuters agentūros straipsniuką. Ir ką? O kur dozės? Kadangi toje nuorodoje jų nėra, teko lysti į pirminį informacijos šaltinį:
Cancer Incidence and Mortality After Treatment With Folic Acid and Vitamin B12 (JAMA. 2009;302(19):2119-2126.)Atidžiai pažiūrėkime į dozes (angl., bet suprantama):
The two randomized, placebo-controlled clinical trials included 6,837 patients with ischemic heart disease who were treated with B vitamins or placebo between 1998 and 2005, and were followed up through December 31, 2007. Patients were randomized to receive oral treatment with
folic acid (0.8 mg/d), plus vitamin B12 (0.4 mg/d), plus vitamin B6 (40 mg/d) (n = 1,708); folic acid (0.8 mg/d) plus vitamin B12 (0.4 mg/d) (n = 1,703); vitamin B6 alone (40 mg/d) (n = 1,705); or placebo (n = 1,721).
Tai va tame pacientams skirtame mišinyje folio rūgštis rekomenduojamą paros normą (RPN) viršija
4 (keturis) kartus, vitaminas B12 400 (keturis šimtus) kartų, vitaminas B6 20 (dvidešimt kartų). Tai ko norėti? Bet, manau, ne tas svarbiausia. Žvilgterkit pastraipą žemiau:
The researchers found that after a
median 39 months of treatment and an additional 38 months of post-trial observational follow-up, 288 participants (8.4 percent) who did not receive folic acid plus vitamin B12 vs. 341 participants (10.0 percent) who received such treatment were diagnosed with cancer, a 21 percent increased risk. A total of 100 patients (2.9 percent) who did not receive folic acid plus vitamin B12 vs. 136 (4.0 percent) who received such treatment died from cancer, a 38 percent increased risk. A total of 16.1 percent of patients who received folic acid plus vitamin B12 vs. 13.8 percent who did not receive such treatment died from any cause.
Taigi pacientai šerti tais vitaminais buvo ... 39 mėnesius (!), t. y., daugiau kaip trejus metus. Net patys nekalčiausi dalykai tokiomis didelėmis dozėmis vėžį įvarys žymiai greičiau. Gal trejetą metų pagerkim nekaltos druskos? Na, jei per dieną mitybinikai rekomenduoja 5 g valgomosios druskos, tai 400 kartų didesnė dozė bus 2 kg (dvidešimt kartų didesnė dozė 100 g, keturis kartus didesnė 20 g). Kiek dienų, ne mėnesių, mes ištvertume? O jeigu vandenį tokiomis dozėmis gertume? O jei ramunėlių arbatą? O jei kavą? Galima tęsti toliau, bet tai jau absurdas.
RPN nusako tokį vitaminų kiekį, kuris reikalingas žmogui per parą, kad organizmas galėtų funkcionuoti. Negausim vitaminų, numirsim. Gausim bent tiek, kiek yra RPN gyvensim. Kam tada ryt šimtus kartų didesnę dozę? Kartais reikia. Esu jau rašęs, kad net 5-Fluoruracilo anotacijoje parašyta, kad tas vaistas sukelia vadinamąjį rankų-kojų sindromą, kurio galima išvengti (bent jau sumažinti) kartu su 5-Fluoruracilu vartojant 50-100 mg vitamino B6. Didelė dozė? Bet kiek mes ją vartosim? Tol, kol bus paskirtas 5-Fluoruracilas. Bet ne trejus metus iš eilės. Galima tęsti ir apie hemoglobiną ir apie kitus atvejus, bet tą juk jūs ir taip žinote.
Dar atkreipkit dėmesį, kad vėžiu susirgo tik 1,6 proc. daugiau vitaminus vartojusiųjų, nei nevartojusiųjų. Suprantu, kad ir 1,6 proc. yra žmonės, bet taip pat paskaitykite ir čia:
...Pasak projekto vadovo, Hematologijos, onkologijos or transfuziologijos centro direktoriaus doc. Laimono Griškevičiaus,
kai kada net iki 25 proc. pacientų miršta dėl gydymo sukeltų komplikacijų (Lietuvos žinios, 2008 08 05, psl. 18). Ot čia tai tikrai ne 1,6 proc. Ir tų žmonių mirtys ne nuo vitaminų (įsivaizduokite tokį durnių, kuris trejus metus diena dienon geria vitaminus tik tam, kad susirgtų vėžiu), o nuo ... gydymo. Kodėl laikas nuo laiko užsipuolami tie vitaminai (neišsiaiškinus visų niuansų), o niekas net nesistebi, kad gydymas (!?) nuvaro net ketvirtį ligonių? Bet tikrai žinau, kad protingai (išmintingai?) kombinuojant chemo ar kitą gydymą su vitaminais (tame tarpe ir su B grupės vitaminais), galima išgauti visai gerų rezultatų.
Bet ne viskas yra taip paprasta. Pabaigai kelios antraštės straipsnių, kuriuos vertėtų susirasti ir perskaityti, kad vaizdas apie vitaminus ir vėžį būtų pilnesnis.
Folic Acid, B Vitamins Do Not Appear To Affect Cancer Risk(Nov. 5, 2008) A daily supplementation combination that included folic acid and vitamin B6 and B12 had no significant effect on the overall risk of cancer, including breast cancer, among women at high risk of cardiovascular disease, according to a study in the November 5 issue of JAMA.
Matote lygiai metai anksčiau, nei aptartas straipsnis, tas pats žurnalas išspausdino straipsnį, su
visiškai priešingomis išvadomis.
Folic Acid in Dietary Supplements Could Increase Risk of Breast Cancer, Swedish Research Suggests (Apr. 7, 2010) In most women folate, a type of B vitamin, reduces the risk of breast cancer. However, in women with a certain genetic make-up it has shown to be the opposite: folate raises the risk of breast cancer.
Švedai teigia, kad folio rūgštis mažina krūtų vėžio riziką, išskyrus atvejus, kai, esant tam tikrai genų kombinacijai, viskas vyksta atvirkščiai. Na, sutikit, - jei išklibę genai miega, juos įjungti gali bet kas, ne tik vitaminai.
Folic Acid Supplements Linked To Higher Risk Of Prostate Cancer, Study Shows (Mar. 18, 2009) A study led by researchers at the University of Southern California (USC) found that men who took a daily
folic acid supplement of 1 mg daily had more than twice the risk of prostate cancer compared with men who took a placebo.
Šiuo atveju irgi dozė yra
penkiaguba.
New Evidence On Folic Acid In Diet And Colon Cancer (Sep. 5, 2008) Researchers in the United Kingdom and Texas are reporting a new, more detailed explanation for the link between
low folate intake and an increased risk for colon cancer, the second leading cause of cancer death in the United States.
Na, o šiuo atveju mažas folio r. kiekis yra susijęs su padidėjusia storosios žarnos vėžio rizika.
******************
Sakiau juk, kad ne viskas taip paprasta. Tik man kyla klausimas kokiu tikslu jūs norite vartoti vitaminus? Ar neužtenka tiek, kiek yra RPN? Jei tyrimai nepatvirtina, kad vitaminai gydo vėžį, tai kam juos vartoti? Matėte, kad vėžio riziką didina didelės vitaminų dozės, vartotos ilgą laiką. Juk nebūtina nusipirkti peilį ir pasipjauti, kad galėtume apkaltinti peilių pramonę, gamintoją, pardavėją ar peilių mylėtojus būtais ir nebūtais dalykais.