Kokį vaiką laikome hiperaktyviu? Vaikas neįstengia susikaupti, negali pabaigti nė vieno pradėto darbelio, nuolat juda, kruta, nereaguoja į aplinkinių įspėjimus, yra labai triukšmingas, nenustygsta vietoje, išsiblaškęs, pameta savo daiktus. Dažnai nejaučia pavojaus: nebijo aukščio, neapsidairęs bėga per gatvę. Vaikas gali būti tikras šnekutis, bet klausyti ramiai, ką sako kiti, nemoka, neišklausę klausimo, skuba atsakyti. Vaikui sunku nusėdėti vietoje, jis griebia įvairius daiktus, atidarinėja stalčius, laipioja ant kėdžių. Dažnai būna dirglus, greit supyksta.
Pradėjus lankyti mokyklą, vaikas nepajėgia laikytis nustatytos tvarkos, kontroliuoti savo elgesio. Per pamokas susikaupia tik tada, kai veikla labai įdomi.
Hiperaktyvumo požymiai ryškiausiai pasireiškia apie 7-12 metus. 25-50 proc. vaikų išauga šį sunkumą lytinio brendimo metu.
Kaip padėti hiperaktyviam vaikui? Hiperaktyvumą lemia tiek biologinės, tiek psichosocialinės priežastys. Todėl užsienyje hiperaktyvumas dažnai gydomas medikamentais (Lietuvoje jie neregistruoti, ir yra prieštaringas požiūris į gydymą medikamentais).
Tėvai hiperaktyviam vaikui gali padėti nuosekliu auklėjimu. Jeigu kažko neleidžiate, tai to paties neleidžia ir tėtis, ir mama, ir kiti šeimos nariai. Vaikas turi aiškiai žinoti, kas jam galima, kas ne. Judriam vaikui praverstų fizinė veikla. Tegul išsikrauna lauke ar sportinės treniruotės metu. Atkreipkite dėmesį į vaiką ne tik tada, kai jis judrus (įprasta, kad vaikas susilaukia dėmesio tada, kai trukdo, kai daro kas neleidžiama), bet ir tada, kai būna ramus, gražiai žaidžia. Būtinai už tai pagirkite. Hiperaktyviems vaikams naudinga sudaryti dienotvarkę- kada valgys, kada žais, eis į lauką, eis miegoti.
Hiperaktyviam ikimokyklinio amžiaus vaikui psichologas gali padėti individualiai dirbdamas su vaiku: vaikas mokomas atlikti užduotis, panašias į mokyklines. Šiuo atveju reikia ilgai lankyti psichologo užsiėmimus. Vaikas mokosi susikaupti, dirbti ir tada, kai veikla nėra labai įdomi. Mokyklinio amžiaus vaikams psichologas gali padėti mokantis strategijų, kaip ruošti pamokas, kaip valdyti emocijas, atsipalaiduoti.
Hiperaktyvių vaikų tėvams psichologas gali padėti, konsultuodamas dėl vaiko auklėjimo, nes viena iš hiperaktyvumo priežasčių gali būti auklėjimo nenuoseklumas (bet nebūtinai), suteikdamas informacijos apie hiperaktyvių vaikų ypatumus.
Mokykloje hiperaktyvūs vaikai kelia sunkumų mokytojai, bet daugelis mokytojų puikiai su tuo tvarkosi ir sugeba produktyviai nukreipti vaiko energiją.
Jeigu darželyje auklėtoja pastebi, kad vaikas yra hiperaktyvus, verta į tai atkreipti dėmesį, nes auklėtoja mato vaiką tarp kitų vaikų ir gali palyginti. Svarbu atkreipti dėmesį, kaip auklėtoja tėvams praneša apie šią problemą. Gali būti, kad tiesiog supyko ant vaiko ir išsilieja tėvams, pasakydama, kad ir jūs turėsite problemų. O gal nelabai mėgsta šį vaiką. Gali būti, kad rimtai pastebi, jog nuolat vaikas nesugeba susikaupti, neklauso ir pan.. ir nori geranoriškai padėti, rekomenduoja papuldomai ruošti vaiką mokyklai.
Dr. Lina Kalinauskiene
Psichologė-psichoterapeutė, tel. 8 685 61848