Įkraunama...
Įkraunama...

Maitinančių krūtimi pokalbiai

QUOTE(HappyAngel @ 2010 08 26, 22:42)
Šaltalankį būtina nuplauti. Antraip gali sukelti alergiją.

to negirdejau, bet kaip ten nuplausi,kad viskas susigeria g.gif jei patepti po maitinimo, iki kito yuretu buti susigeres unsure.gif
Atsakyti
QUOTE(ada21lt @ 2010 08 26, 22:46)
to negirdejau, bet kaip ten nuplausi,kad viskas susigeria  g.gif jei patepti po maitinimo, iki kito yuretu buti susigeres unsure.gif

Ilgas straipsnis, bet šiaip neblogas

(Gyd. Virgilijus Rudzinskas, (Kauno krikščioniškieji gimdymo namai))
Paskutiniais dešimtmečiais Vakaruose, o Lietuvoje jau keletas metų atsigręžiama į natūralų kūdikių maitinimą. Štai Pasaulinės Sveikatos Organizacijos pateikti mokslinių tyrimų rezultatai apie motinos pieno reišmę kūdikiui ir motinai:
Nauda kūdikio sveikatai
# Vėžiniai susirgimai.
Vaikai iki 6 mėn. maitinti motinos pienu, du kartus rečiau serga vėžiu vaikystėje.
# Viduriavimas
Kūdikiai, negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo.
# Diabetas
Vaikai, kurie iki 2 mėn. maitinti tik mišiniais, du kartus dažniau serga diabetu.
# Staigi kūdikių mirtis
Nemaitintus motinos pienu kūdikius tris kartus dažniau ištinka staigi mirtis.
# Šlapimtakių infekcija
Iki 6 mėn. amžiaus maitinti motinos pienu kūdikiai penkis kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis.
# Netaisyklingas sukandimas
Kuo ilgiau kūdikiai maitinami krūtimi, tuo rečiau būna netaisyklingas sukandimas.
# Akių skausmė (kseroftalmija)
Nežindyti vaikai tris kartus dažniau serga akių skausme.
# Hipotrofija
Pasaulyje apie 80 proc. 3 mėn. amžiaus žindytų kūdikių ir tik 43 proc. mišiniais maitintų kūdikių yra normalaus svorio.
# Ūmios kvėpavimo takų infekcijos
Žindyti kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūmios kvėpavimo takų infekcijos.
# Ausų uždegimai
Krūtimi maitinti vaikai du kartus rečiau serga ausų uždegimais.
# Dantų ėduonis
Žindytiems vaikams rečiau atsiranda dantų ėduonis.
# Aukštesnis intelektinis išsivystymas
Ilgiau žindytų vaikų dažniau būna aukštesnis intelektas

Nauda motinos sveikatai
# Krūties vėžys
Nors 3 mėn. žindžiusios motinos du kartus rečiau serga krūties vėžiu.
# Osteoporozė
Vyresnėms nei 65 metų amžiaus moterims, maitinusioms krūtimi, du kartus rečiau išretėja kaulai. Jei žindė kūdikį iki 9 mėn., kaulų išretėjimo tikimybė sumažėja net 75 proc.
# Šeimos planavimas
Jei moteris maitina tik krūtimi, neatsinaujino jos menstruacijos ir kūdikis jaunesnis nei 6 mėn. amžiaus, galimybė nelauktai pastoti yra nedidesnė nei 1-2 %.
(Moksline kalba toks šeimos planavimas vadinamas Laktacinės amenorėjos metodu (LAM). Tai yra labai efektyvus įžanginis šeimos planavimo metodas žindančioms moterims. Jis padeda natūraliai išvengti nėštumo šešių mėnesių po gimdymo laikotarpiu. LAM pabrėžia, kad, bent vienai iš trijų sąlygų pasikeitus, moteriai, norinčiai nepastoti, reikia pradėti naudoti papildomą šeimos planavimo metodą.)

Sėkmingam žindymui diegti nepakanka žinoti šiuos mokslinius faktus. Daug priklauso ir nuo medikų strategijos ir nuo gimdyvių įgūdžių bei jų palaikymo gimdymo namuose ir grįžus į šeimą.
# Leiskite ką tik gimusiam kūdikiui žįsti kaip galima greičiau po gimimo bei likti su motina bent kelias valandas po gimdymo „oda prie odos“.
Priešpienis (krekenos) susidarantis krūtyse pirmosiomis dienomis po gimdymo, suteikia būtinas maitinamąsias medžiagas bei apsaugą nuo ligų ir todėl turi būti duodamas kūdikiui. Ankstyva ir dažna krūtų stimuliacija padeda susitraukti gimdai, o tai sumažina kraujo netekimą bei gerina laktaciją ir pakankamą pieno išsiskyrimą.
# Žindykite dažnai, kada tik kūdikis išalksta, tiek dieną, tiek naktį.
Dažnas žindymas stimuliuoja pieno gamybą bei padeda slopinti vaisingumą. Šis modelis kartais vadinamas „pareikalavus“, taigi pirmomis savaitėmis gali būti maitinamas kas valandą ar dvi (ar ilgiau). Kūdikio čepsėjimas lūputėmis ir „ieškojimas“ parodo, kad jis alkanas. Nereikia laukti, kol mažylis pradės verkti.
# Pirmuosius šešis mėnesius maitinkite vien tik iš krūties.
Kūdikiui galima neduoti jokio kito maisto, skysčių, ar vandens, kol jam nesuėjo šeši mėnesiai. Minimalus maisto papildymas, įskaitant vitaminus, jei tai nedaroma reguliariai, neturėtų mažinti pieno gamybos.
# Kai po šešių mėnesių pradedama maitinti papildomai, žindyti reikia prieš kiekvieną papildomą maitinimą.
Pažindykite kūdikį prieš duodamos jam bet kokį kitą maistą, kad alkį pirmiausia patenkintų motinos pienas, o tik po to kitas maistas. Tokiu būdu kūdikis gaus maistines medžiagas bei imuniteto stiprintojus, esančius motinos piene, be to, bus palaikoma pieno gamyba ir užtikrinamas vaisingumo slopinimas.
# Žindykite dvejus metus ir ilgiau.
Besimokančiam vaikščioti vaikui motinos pienas išlieka nuostabus kalorijų ir proteino šaltinis. Antraisiais metais net 95 proc. vitamino. C mažylis gauna su motinos pienu. Motinos pienas ir toliau teikia imuninę apsaugą. Jis yra ypač svarbus, kai kūdikio dieta papildoma kitokiu maistu, kai jis pradeda ropoti, vaikščioti, deda į burnytę ant grindų rastus daiktus. Kuomet negalimas kitoks šeimos planavimo būdas, žindymas padeda mažinti vaisingumą ir optimaliai retinti nėštumus
# Tęskite žindymą net Jums ar kūdikiui susirgus.
Jei ligos metu nustojama žindyti, mažėja pieno gamyba bei padidėja vaisingumo grįžimo galimybė. Motinos pieno teikiamos maistinės medžiagos bei imuninė apsauga yra ypač svarbios kūdikiui, kai jis ar motina serga. Tačiau jei motina serga mirtina ar užkrečiama liga, pavyzdžiui, ŽIV ar AIDS, jai reikėtų pasikonsultuoti su vietiniu sveikatos apsaugos darbuotoju.
# Nenaudokite buteliukų, čiulptukų ar kitų dirbtinių spenelių.
Jei naudosite dirbtinius spenelius, kūdikis trumpiau žįs krūtį, gali sumažėti jo galėjimas ir noras žįsti. Maistas ar skysčiai turėtų būti duodami šaukšteliu ar iš puodelio, kad kūdikis atskirtų spenelį, ir kad būtų išvengta nešvarumų dėl netinkamos higienos, toliau pakankamai stimuliuojant krūtis.
# Motinoms reikia valgyti ir gerti pakankamai, kad numalšintų alkį ar troškulį.
Nereikia valgyti specialaus maisto ar laikytis ypatingos dietos norint užtikrinti tinkamą pieno gamybą ir kokybę. Joks maistas nėra draudžiamas. Papildoma energija, reikalinga besilaukiančiai ar maitinančiai motinai, gali būti gaunama iš mūsų šalyje prieinamo maisto raciono. Jei įmanoma, motinos turėtų būti skatinamos valgyti įvairesnį maistą.

Kaip mes galime pašalinti kliūtis ir padėti motinoms sėkmingai žindyti savo vaikus?
Štai kai kurios pagrindinės kliūtys bei patarimai kaip jas įveikti.
# Dėl deformuotų, sutrūkinėjusių spenelių žindymas gali tapti skausmingas.
Speneliai dažniausiai sutrūkinėja tada, kai yra netaisyklinga žindymo padėtis (pvz. kūdikis mažai apžioja spenelio pigmentinio laukelio, čiulpia tik spenelio galiuką), žindoma per ilgai, t.y. po kelias valandas be pertraukos, taip pat spenelį galima pažeisti, mėginant jį ištraukti čiulpimo metu, kūdikio prieš tai nepražiodžius. Spenelio įtrūkimus labai svarbu nedelsiant gydyti, nes tai – atviras kelias infekcijoms. Esant įtrūkimui, reikia spenelius patepti krūties pienu, leisti jam nudžiūti, pavaikščioti atviromis krūtimis. Rekomenduojama spenelius tepti Garmastan® tepalu. Galima mėginti patepti šaltalankio aliejumi iš vaistinės, bet prieš maitinimą krūtį būtina nuplauti, nes kai kurie vaikai gali būti alergiški šaltalankiui. Tuo tarpu Garmastan® eterinis aliejus, gaunamas iš ramunėlių arba guajakujos medžio, yra visiškai nekenksmingas, neturi skonio, todėl prieš maitinimą nereikia jo nuplauti. Kūdikis mielai čiulpia tokią krūtį. Naudojant Garmastan® krūtų oda, ypač apie spenelį, esti švelni, elastinga ir netrūkinėja. Tepalas išsaugo antimikrobinę odos funkciją, todėl nebūna krūties uždegimo (mastito).
# Gali būti neįmanoma šaltai laikyti nutrauktą pieną.
Nutrauktas pienas gali būti saugiai laikomas 24 valandas 15°C temperatūroje, o 4 valandas - 25°C temperatūroje. Daugelį valandų nutrauktas pienas gali būti laikomas uždarytame inde, apdėtame ledo gabalėliais.
# Kūdikį prižiūrintys asmenys gali pradėti per anksti maitinti jį motinos pieno pakaitalais, mišinukais, skysčiais ar kitu maistu.
Suteikite pakankamai informacijos motinai bei kitiems kūdikį prižiūrintiems asmenims apie išskirtinę žindymo svarbą ir apie riziką, pradėjus per anksti maitinti kūdikį papildomu maistu
# Kai pradedama maitinti papildomu, gali sumažėti kūdikio noras žįsti krūtį. Buteliuko naudojimas gali suardyti žindimo įgūdžius.
Patarkite motinai, kad kūdikį prižiūrinčiam asmeniui lieptų jį pamaitinti nutrauktu pienu, geriausia iš puodelio ar šaukšteliu, prieš duodant kito maisto, bei paaiškinkite, kam to reikia.
# Motina gali nenorėti pradėti žindyti kūdikį, bijodama kad tai teks nutraukti grįžus į darbą.
Pabrėžkite žindymo svarbą nepaisant jo trukmės bei paskatinkite motiną apsvarstyti toliau pateiktas rekomendacijas, kurios padėtų prailginti žindymo periodą kūdikio sveikatos labui
# Grįžimas į darbą ar ilgesnis atskyrimas nuo kūdikio gali už kirsti kelią pakankamai krūtų stimuliacijai, dėl to mažėtų pieno gamyba bei didėtų vaisingumo sugrįžimo galimybė.
Remkite kuo ilgesnes motinystės atostogas ar atleidimą nuo darbo Skatinkite motiną maitinti krūtimi kuo dažniau, kai ji yra su kūdikiu, pavyzdžiui: anksti ryte, prieš išeinant į darbą bei grįžus namo, vakare ir naktį, kai ji miega kartu su kūdikiu.
Skatinkite motiną nutraukti pieną rankomis, kada ji atskirta nuo kūdikio, bent jau taip pat dažnai kaip maitinama namie, bet ne rečiau nei kas keturios valandos. Patarkite motinai vengti nereikalingo atsiskyrimo nuo kūdikio naktį ar poilsio dienomis.
# Gali būti sudėtinga darbo metu rasti laiko bei vietą pienui nutraukti.
Švieskite darbdavius apie ilgo maitinimo krūtimi svarbą: mažesnis kūdikių sergamumas bei mažesnis motinų vaisingumas. O tai reiškia, kad darbuotojos rečiau negalės atvykti į darbą. Priminkite motinai jos teises (LR Darbo įstatymų kodeksas.:
„Krūtimi maitinančiai moteriai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas 3 valandas suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui maitinti. Moters pageidavimu pertraukos kūdikiui maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į dienos pabaigą, atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui maitinti apmokamos pagal darbuotojos vidutinį darbo užmokestį”.

PRISIMINKITE:
Laktaciją skatina:
# dažnas žindymas pertrauka ne ilgesnė nei 3-4 val.;
# žindymas pagal kūdikio poreikį;
# „oda-oda“ kontaktas;
# teisinga žindymo technika;
# motinos pasitikėjimas savimi.

Laktaciją slopina:
# ilgos pertraukos tarp žindymų;
# trumpas žindimo laikas;
# neteisinga žindymo technika;
# žindukai;
# buteliukai;
# arbatėlės;
# medikamentai, pvz.estrogenai;
# stresas.

Tiesioginės įtakos laktacijai neturi
# maistas ir gėrimas



Ir dar kažkur buvau panašią info apie šaltalankį radusi, neberandu doh.gif Pabandysiu dar paieškoti.
Atsakyti
Tikiu, kad gali buti alergiskas saltalankiams, kaip ir bet kam. Bet kiek jau ten jo patenka, jei viskas buna isdziuve ir susigere g.gif reikia aisku stebeti vaikiuka.
Siaip idomiausiai kai raso, kad naturalu saltalankiu aliejuka butina nuplauti , o va germastan tepala nereikia, nes jis jau toks geras naturalus, siaip reiktu visur sudeti skaityti, nemanau,kad ten tik ramuneles ir guajakujos medis(neaisku kokia dalis ir neaisku ar tam nebus vaikas alergiskas) biggrin.gif
Tuo tarpu Garmastan® eterinis aliejus, gaunamas iš ramunėlių arba guajakujos medžio, yra visiškai nekenksmingas, neturi skonio, todėl prieš maitinimą nereikia jo nuplauti. Kūdikis mielai čiulpia tokią krūtį. Naudojant Garmastan® krūtų oda, ypač apie spenelį, esti švelni, elastinga ir netrūkinėja. Tepalas išsaugo antimikrobinę odos funkciją, todėl nebūna krūties uždegimo (mastito).
Atrodo,kaip apmoketa reklama, nors straipsnis geras ax.gif As taip ziuriu megsta zurnalai dabar , raso nebloga straipsi ir taip tarp kitko ideda kokia reklamele doh.gif Siaip kiek zinau kas naudojo ta aliejuka , tai kazkaip nealergizavo tu vaikiuku g.gif
Atsakyti
Tai aišku, kad reklama irnesakyk.gif Net dėmesio į tai nekreipiu biggrin.gif Bet reklamą išmetus, straipsnis neblogas. Ir vis tik nerizikuočiau ir nuplaučiau šaltalankių aliejų. Juk nesudaro tai kaži kažkiek vargo, ar ne? smile.gif O rizika alergijai sumažinama.
Atsakyti
straipsnis tikrai neblogas.neturiu saltalankiu aliejaus ir garmastan neturiu.na,nakti duosiu is kitos,gal apgis kazkiek
Atsakyti
QUOTE(js. @ 2010 08 26, 22:25)
straipsnis tikrai neblogas.neturiu saltalankiu aliejaus ir garmastan neturiu.na,nakti duosiu is kitos,gal apgis kazkiek

Tepk savo pienuku mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(braske09 @ 2010 08 26, 13:06)
Labutis. 4u.gif
na, prasysiu ir as patarimo.Anksciau maniskis valgydavo apie 30min, o dabar taip staigiai pradejo valgyti tik po 2-4min.valgom kas 2-3val...jauciu kad ir pienelio maziau gaminasi...nakti valgo kas 3-4val. bandziau netgi nusitraukti ir duot is buteliuko-neima...negi jam dabar zymiai maziau reikia? aciu uz patarimus....

maniskis irgi taip trumpai valgo ir taip pat tarpas buna 2val. kitaip neina isiulyti kruties, pyksta. bet svorio priaugo per paskutini menesi 900g. daktare sake, kad matyt jam tiek uztenka, jis labai greitai ryja tai suvalgo tiek, kiek jam reikia.

bandziau nusitrukti pienelio, tai tik 60-70ml buna is vienos kruties. bet jei paskui duodu ta pacia kruti zisti tai juciasi, kad traukia gerai ir bega dar pienelis srovele.
Atsakyti
QUOTE(ast_alaus @ 2010 08 26, 13:50)
Ar negali buti, kad butebt tas sverimas nakties metu jai nepatinka  g.gif  Gal bandykit ramioje busenoje pasimaitinti (be ryskiu sviesu, kalbinimo, staigiu judesiu) ir ramiai toliau miegoti?  mirksiukas.gif  Mano nuomone ji pyksta ne del pienelio.  4u.gif Aukit.


Labas rytas,

Tas sverimas juk uztrunka tik 1 sekunde, nes juk sveriu su drabuziais su viskuo. Nezinau kas jai neptinka:) Gal mano valgoma mesa? Pastebejau kai tik suvalgau mesos, taip ir bemiege naktis smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Atlantic. @ 2010 08 27, 10:37)
maniskis irgi taip trumpai valgo ir taip pat tarpas buna 2val. kitaip neina isiulyti kruties, pyksta. bet svorio priaugo per paskutini menesi 900g. daktare sake, kad matyt jam tiek uztenka, jis labai greitai ryja tai suvalgo tiek, kiek jam reikia.

as dar delto pacio norejau paklausti: o jei vaikas trumpai zinda, tai pritraukia tik to lieso pienelio..o to riebesnio nesulaukia kaip ir.. g.gif pataisykit jei klystu..ar tai nera blogai?
pas mus vis dar ta pati situacija- max 5 min.. per 9 dienas priaugom 300 g. ar cia normaliai ar mazai?
Atsakyti
QUOTE(niurzga123 @ 2010 08 27, 14:10)
as dar delto pacio norejau paklausti: o jei vaikas trumpai zinda, tai pritraukia tik to lieso pienelio..o to riebesnio nesulaukia kaip ir..  g.gif  pataisykit jei klystu..ar tai nera blogai?
pas mus vis dar ta pati situacija- max 5 min.. per 9 dienas priaugom 300 g. ar cia normaliai ar mazai?

Priaugot daug, t.y. laaabai neblogai.
Tas 'liesas' ir 'riebus' pienelis... Kiekvieno zindymo metu vistiek vaikas gauna ir to, ir kito. Jei tarp zindymu tarpas trumpesnis, to pradinio pienelio bus nedaug, kuo ilgesni tarpai tarp zindymu, tuo jo daugiau...Naujagimiui reikia zisti ilgesni laika, kad 'pasiektu' riebesnio Mp, o didesnis vaikas sparciai zinda, tad gerokai greiciau pasisotina.
Atsakyti
Aciu uz patarimus, jau ramiau 4u.gif
gal galetumet dar vienu klausimu patart...turiu tokia bjauria liga-migrena doh.gif skausmai uzeina siaubingi ir be vaistu negaliu apseiiti, tad tenka gerti vaistus ir 12val nemaitinti savo maziaus (nusitraukinedama piena ir ispildama i kriaukle verkiu-nu taip gaila, pienuko sociai turiu, o 12val tenka maitinti misiniu...)
gal kuriai nors tokia/panasi situacija, ka darote, kai geriate vaistus?
as taip uzsibrezus maitinti tik savo pienuku,,,, rolleyes.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo braske09: 27 rugpjūčio 2010 - 19:03
QUOTE(braske09 @ 2010 08 27, 19:02)
Aciu uz patarimus, jau ramiau 4u.gif
gal galetumet dar vienu klausimu patart...turiu tokia bjauria liga-migrena doh.gif skausmai uzeina siaubingi ir be vaistu negaliu apseiiti, tad tenka gerti vaistus ir 12val nemaitinti savo maziaus (nusitraukinedama piena ir ispildama i kriaukle verkiu-nu taip gaila, pienuko sociai turiu, o 12val tenka maitinti misiniu...)
gal kuriai nors tokia/panasi situacija, ka darote, kai geriate vaistus?
as taip uzsibrezus maitinti tik  savo pienuku,,,, rolleyes.gif

man vaistinej patare vaistukus homeopatinius nuo galvos skausmo, galima gert maitinant (nes man pirma menesi kiekviena diena galva plystavo). vadinasi SPIGELON.
Atsakyti