Merginos , o ką daryti ,kad pradėtų sirpti pomidorai , rodos karšta, bet stovi didžiuliai visi ir nė nebando raudonuot . Kažkur girdėjau, kad obuolį ar bananą reik šiltnamy padėti . Ar yra tiesos, kas gal bandė?
Visada išskinu pirmą kekę ir sirpinu namuose (nesvarbu kokio dydžio pomidorai) - tai leidžia augti ir nokti kitiems. Pernai ar tai pagailėjau, ar neturėjau laiko, tai liko pirmos kekės nenuskintos. Rezultatas ir kol nenuskyniau, tol derliaus nebuvo, o jau po to kad subujojo .
aš turėjau minty, kad anksčiau laiko pagimdytų......
Bet šiaip JURAČIUKUI galiu patarti prie pomidorų padėti sunokusį raudoną pomidorą, jis išskiria medžiagas, padedančias kitiems pomidorams nokti
Gal šis variantas nors kiek paskatins jūsiškius pomidorus susirūpint nokimu
Mielu noru kokia savaite ar 2 buciau gimdzius anksciau - bet teko dar 9 dienas ir virsaus pernesiot ir suvartot arkliska doze skatinamuju ir galu gale cezaris
O dabar i tema - pomidoras nuvytes ir toliau, bet nuvytusi virsune ziedelius formuoja
tai kasdien vis po koki nuvytusi lapa nuskinu - gal gi maziau isnaudos istekliu ju ismaitinimui, tai atsigaus Bijau, kad tik likusi dalis nenuvystu
Jau pradėjo sirpti pomidorai Sirpsta iš Greisės gauti mažyliukai Grape, Sun Sugar, Gold Sun pomidoriukai Kiti turi daug žalių: Milion tikrai milijonas Anna Russian ir Bull's Heart's šakos linksta nuo dydžio Tik Marvel Stripe kažko sunkiai mezga ....
Jau pradėjo sirpti pomidorai
Sirpsta iš Greisės gauti mažyliukai Grape, Sun Sugar, Gold Sun pomidoriukai
Kiti turi daug žalių: Milion tikrai milijonas Anna Russian ir Bull's Heart's šakos linksta nuo dydžio Tik Marvel Stripe kažko sunkiai mezga ....
Marvel stripe labai vėlyvi,bija ,kad nebūčiau per vėlai juos pasėjus.Mes irgi valgome po du pamidorus į dieną,tiksliau vaikai.Vyšniniai jau noksta,lauke irgi.Tik gaila pastebėjau kaip kažkas įtartinas viršūnes,dar taip nėra buvę.Tiesa varinėm vėlutėmis sudursčiau pusę pomidorų,kurie įtartini mažiukame šiltnamyje buvo,man rodos jiems patiko.
Daug rūpesčių pomidorų augintojams kasmet sukelia jų augalus puolančios įvairios ligos, gerokai sumažinančios derlių. Šiais metais daržininkai jau fiksuoja pirmuosius daržovių ligų požymius.
Paklaustas, ar drėgni orai yra pagrindinis veiksnys, lemiantis pomidorų ligų įsisiautėjimą šiltnamiuose, Pagirių šiltnamių agronomas Vaclovas Aleksiūnas paaiškino, jog labiausiai tikėtina, kad ligos pirmiausia pradės pulti pomidorus, auginamus nešildomuose šiltnamiuose, dėl ten esančios pernelyg didelės santykinės oro drėgmės.
Pomidorams labai nepatinka, kai aplinkos temperatūra yra gerokai mažesnė nei šiltnamio viduje ir dėl šio skirtumo ant augalų susidaro ilgai išliekanti rasa. O kadangi pastarosiomis savaitėmis dažnai lijo, šiltnamius buvo sunku vėdinti ir sumažinti santykinę oro drėgmę.
Dažniausiai šiltnamiuose auginami pomidorai nukenčia nuo maro, arba fitoftorozės. Šios ligos pažeistos lapų gyslos pajuoduoja, apsitraukia grybų apnašomis ir lapai sudžiūsta. Ligos pradžioje ant pavienių lapų, stiebų ir žalių vaisių atsiranda pailgų rusvų dėmių. Maras pažeidžia ne tik stiebus ir lapus, bet ir vaisius, ypač žalius. Ant jų atsiranda plintančių rudų puvinio dėmių. Maro užkratas išsilaiko ilgai net iki kitų metų. Dažnai pirmieji maro židiniai šiltnamiuose susidaro ten, kur yra augalų, jų vaisių liekanų.
Šiltnamiuose auginamiems pomidorams taip pat daug žalos padaro kekerinis ir sklerotinis puviniai, rudoji lapų dėmėtligė. Sklerotiniu puviniu dažniausiai serga anksti pasodinti pomidorai. Ligotų augalų viršūnės pradeda vysti, stiebai pūti. Kartais pasidengia balta grybiena. Gali sirgti ir derantys augalai, ypač ten, kur per šiltnamio stogą teka vanduo.
Anksti pasodinti pomidorai nukenčia ir nuo kekerinio puvinio. Kitas ligos paplitimo etapas ruduo, kai prasideda vėsios naktys, ūkanotos dienos. Ši liga sukelia šlapiąjį audinių puvinį. Ant ligos pažeistų vaisių susidaro pavienių ar susiliejančių vandeningų dėmių. Jei šiltnamyje labai drėgna, dėmės pasidengia puriu pilkšvu pelėsiu. Ši liga gali pasirodyti ir ant dar nederančio augalo lapų.
Kai pomidorai suserga rudąja dėmėtlige, viršutinėje lapų pusėje atsiranda šviesiai žalsvų, o vėliau gelsvų dėmių. Nuo apatinių lapų liga greitai plinta aukštyn.
Kaip apsaugoti?
Ką reikėtų daryti ir ko ne, siekiant šiltnamyje auginamus pomidorus apsaugoti nuo įvairių ligų? V. Aleksiūnas ypač akcentuoja gerą šiltnamio vėdinimą reikia stengtis, kad šiltnamyje nesusidarytų vandens kondensato ir ant lapų nekristų rasa.
Svarbu augalus genėti, neleisti pažastiniams ūgliams užaugti daugiau kaip 45 cm. Tuomet ne tik pomidorai taupiau naudos trąšas, bet ir po genėjimo greičiau užgis žaizdelės, neplis kekerinis puvinys. Šį darbą patariama atlikti pirmoje dienos pusėje, kad spėtų apdžiūti žaizdelės.
Pomidorus laistykite retai, bet gausiai 1 kv. m reikia 10 l vandens (palaistę atidarykite visas šiltnamio orlaides ir duris, kad žemė greičiau džiūtų). Norėdami įsitikinti, ar augalus jau reikia laistyti, paimkite iš 10 cm gylio saują žemės ir ją sugniaužkite jei atgniaužus pirštus saujoje išlieka gumulas, laistyti nereikia.
Kadangi maras puola ne tik pomidorus, bet ir kitas daržoves, pavyzdžiui, bulves, baklažanus, nereikėtų tos pačios šeimos daržovių sodinti vienų arti kitų.
Ligų užkratai žiemoja šiltnamyje užsilikusiuose pomidorų vaisiuose, kartais pomidorų sėklų plaukeliuose ir luobelėje, tad svarbu po sezono tinkamai sutvarkyti šiltnamį, pašalinti visas augalų liekanas, surinkti nukritusius supuvusius vaisius, giliai sukasti žemę. Jeigu kitais metais nekeisite šiltnamio vietos, plotą, kuriame augo ligoti pomidorai, reikia chemiškai arba termiškai dezinfekuoti.
Tam tiktų, pavyzdžiui, dezinfekantas Virkon S. Kai žiema būna labai šalta, šį darbą padaro šaltis. Jeigu šiemet turėjote problemų dėl auginamų pomidorų ligų, kitais metais stenkitės rinktis atsparesnes marui veisles ir hibridus.
Kaip gydyti?
Jei pastebėjote pirmuosius pomidorų ligos požymius, imkitės ryžtingų priemonių, kad liga neišplistų. Stipriai susirgusius augalus patariama pašalinti, reikia nuskinti pažeistus augalų lapus ir vaisius. Ligų kamuojamus pomidorus tenka laikyti kuo sausesnius, net kurį laiką nelaistyti, nes žema santykinė oro drėgmė, aukšta temperatūra ir vėdinimas yra geriausias vaistas.
Pomidorų atsparumą ligoms galite sustiprinti keletą kartų palaistę augalus kalio chlorido ir jodo tirpalu (30 g kalio chlorido ir 40 lašų jodo reikia 10 l vandens). Šio tirpalo kiekvienam augalui skirkite po 0,5 l.
Vos pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams arba profilaktiškai nuo maro, sausligės ir kitų grybinių ligų padės purškimas fungicidais Infinito SC 687,5 (14 ml 10 l vandens), Previcur 607 SL (25 ml 10 l), Revus 250 SC (6 ml 10 l). Nurodyto kiekio paprastai užtenka 1 aro (100 kv. m) šiltnamiui apdoroti. Fungicidais purškiama kas 710 dienų, jei pomidorai serga, ir kas 14 dienų profilaktiškai, jei nėra ligos požymių. Nuo seno yra žinomi vario grupės preparatai, tokie kaip bordo skiedinys.
Nuo kekerinio ir sklerotinio puvinių pomidorus purkškite 0,2 proc. ronilanu DF arba euparenu M (24 kartus kas 7 dienas, pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams). Ligos pažeistas vietas reikėtų aptepti rovralio ir kreidos mišiniu (1:3).
Purkšti patariama pirmoje dienos pusėje, taip pat reikia stebėti, kad temperatūra nebūtų aukštesnė kaip 25 °C ir šiltnamyje nebūtų per daug drėgna. Apdorojus fungicidais, 35 dienas nerekomenduojama skinti daržovių.
Beje, pomidorai kartais keičia savo išvaizdą ne dėl ligų, o dėl trąšų trūkumo. Kai trūksta magnio, augalų lapai pašviesėja, žalios lieka tik gyslos. Paprastai ši fiziologinė liga būdinga lengvoje rūgščioje dirvoje augantiems augalams, kai jie gauna daug kalio ir kitų pagrindinių maisto medžiagų. Tad būtina juos patręšti magnio trąšomis, be to, sureguliuoti dirvos pH (pabarstyti dolomitmilčių).
Kai trūksta kalio, ruduoja lapų pakraščiai, džiūsta ir gelsta lapų audiniai.
Derėjimo metu pomidorus tręškite saikingai kas 712 dienų (per didelis kiekis trąšų atneš daugiau žalos nei naudos). Silpnos koncentracijos tirpale azoto trąšų negali būti daugiau nei 2 proc. (20 g 10 l vandens). Geriausia naudoti papildomam tręšimui pritaikytas kompleksines trąšas. Kaskart prieš papildomai tręšdami dirvą truputį palaistykite.
Kad augalai lengviau apsidulkintų ir geriau megztų vaisius, pomidorų augintojai rekomenduoja kelis kartus per savaitę stipriai pajudinti prie kuoliukų ar vielos pririštus žydinčius augalus. Tai patariama daryti nuo 11 iki 14 val.
kazko sunkiai mezga mano pomidorai apacioj kekes didziausios, o virsuj ziedeliai arba tusti, arba nurudaves viduriukas. Gal tikrai pabandyt isskint didziuosius apacioje?.. Jau ir dirva bandziau nurugstint, ir ekologisku trasu daviau siek tiek. atostogauju, tai galiu tupinet sokinet, kasdien visus purtyt, miegot neduot Tommy toy beveik visai nemezga. Vos keli pomidoriukai kabo. O augalai didziausi.
Tiesa, nezinau kaip dregme isguit is siltnamiu. Zeme visai sausa, o plevele rasa pasidengus, nors ka nori daryk. Langai durys atidarytos istisai. Cia lapai tiek vandens isgarina? Laistyt bijau, bet ir nelaisytu ilgai laikyt negaliu - zeme visiskai sausa
pas mane irgi nurudusiu ziedeliu nemazai.galvoju kad nuo karscio isdege.ir nokti visai nenori pavydziu toms kurios jau valgo savo augintus.o as tai paprasiau vyro kad apacias siltnamio pakeltu tai vedinasi puikei.
kazko sunkiai mezga mano pomidorai apacioj kekes didziausios, o virsuj ziedeliai arba tusti, arba nurudaves viduriukas. Gal tikrai pabandyt isskint didziuosius apacioje?..
Jau ir dirva bandziau nurugstint, ir ekologisku trasu daviau siek tiek. atostogauju, tai galiu tupinet sokinet, kasdien visus purtyt, miegot neduot
Tommy toy beveik visai nemezga. Vos keli pomidoriukai kabo. O augalai didziausi.
Tiesa, nezinau kaip dregme isguit is siltnamiu. Zeme visai sausa, o plevele rasa pasidengus, nors ka nori daryk. Langai durys atidarytos istisai. Cia lapai tiek vandens isgarina? Laistyt bijau, bet ir nelaisytu ilgai laikyt negaliu - zeme visiskai sausa