QUOTE(madwifi @ 2015 09 10, 19:34)
na kaip paziuresi. jei sauleta nekarsta vasaros savaitgali, kai dauguma isvyke i pajuri, elektros vartojimas ant minimumo, o tavo ir netik elektrine pleskina max. pajegumu kur nors pakaunej. Kur det pagaminama elektra jei niekam jos is aplinikiniu vartotoju nereikia? kazkaip reikia balansuot gamyba/poreiki - transportuot, mazint kitu generatoriu galia, nezinau nesu energetikas . O transporto ikainiai el. tinkluose sudaro labai nemaza dali galutineje elektros kainoje. kiek tie kastai teisingi ar ne, kazin ar mes galim sprest. bet abejoju kad butu kartais nusikaiciuota i sona. Saules elektrines paslaugos kainai skaiciuot irgi gi enminas nustate metodika, kuria ir pagrista sita paslaugos kaina.
jei idomu va
metodika
Jokių kaštų nėra, nes jau yra įrengtas tinklas ir elektra teka iš didesnės įtampos pusės į mažesnę (gali tekėti į abi puses ir per transformatorius).
Saulės jėgainės inverteris norėdamas patiekti lesto elektros sukelia įtampą ir elektra pradeda tekėti į tinklą. Nereikia lyginti elektros perdavimo nuo pasienio 330kV tinklais, su žeminančiais transformatoriais 110kV, 35kV, 10kV, kur yra tikrai dideli atstumai, daug transformavimo kaskadų ir patiriami tikrai dideli perdavimo nuostoliai.
Kitas dalykas yra kai gaminama čia pat ir vartojama čia pat. 10 kW kaimelis ir šeštadienį suvartotų. Saulės energija praktiškai nepasiektų nei vieno transformatoriaus ar tūkstančių km tinklų, būtų suvartota vietoje.
Tie patys tinklai būtų mažiau apkrauti, nes vietoj to kad Zigmui ateitų 1kWh iš Hanso 500km, jam 1kWh ateina iš Juozo už 1km. Visas tinklas yra mažiau apkraunamas ir patiriami lesto kaštai net sumažėja. Apie didėjimą net negali būti kalbos, kol LT neturi daug saulės elektrinių. Vokietijoje sistuacija kitokia, ten daug didesnis procentas gaminamas iš saulės ir vėjo, dėl to kyla kitokios problemos, išbalansuojamas tinklas. Pas mus iki to dar labai labai toli. Gaminantys vartotojai mažiausiai išbalansuoja tinklą. To išbalansavimo net nesijaučia Lietuvoje.
Taip kad nėra prasmės kalbėti apie jokį išbalansavimą ar patiriamus kaštus kol saulės jėgainės ant stogo puošia mažiau nei 5% stogų ir į aukštensnės įtampos tinklus saulės elektra praktiškai nepatenka.
Teko girdėti kaip Anglijoje dirba panašios į Kruonio elektrinės operatoriai. Ten ant kalno yra rezervuaras ir kiek prisimenu 10 ar 15m skersmens vamzdžiais keliasdešimt metrų žemyn teka vanduo ir suka hidrogeneratorius, kurie greitai reaguoja į tinklo įtampos kritimą (padidėjusį vartojimą) ir balansuoja tinklą. Operatoriai seka futbolo rungtynes ir prasidėjus pertraukai paleidžia elektrinę pilnu tempu, nes keli milijonai anglų tuo metu kartu įsijungia arbatinukus ir panašiai. Esant elektros pertekliui perpumpuoja vandenį atgal ant kalno į rezervuarą. Kiti elektros gamintojai negali taip greitai reaguoti, nes garo turbinos negali taip staigiai keisti galios. Tokie kiekiai yra realios lesto problemos, o tos kelios procento dalys LT saulės energijos kaip lašas jūroje.