QUOTE(Iš Stiklo @ 2010 12 29, 13:16)
Gaila bet nemačiau tos laidos. Gal galima kur paskaityt ar pažiūrėt apie Redos šeimą?
Reda ir šeši jos vaikai glaudžiasi drėgnose fermos patalpose savivaldybė jiems padėti negali
<Kelmės rajone gyventi Reda darbšti ir visomis išgalėmis besikabinantį į gyvenimą moteris, viena auginanti 6 vaikus. Gyvenimo vėtyta ir mėtyta moteris šiandien gyvena su nerimu po nelaimės gausios šeimos prieglobsčiu tapusios fermos patalpos kelia grėsmę jos vaikų sveikatai.
Reda, kaip pati pasakoja, patikėjo geresniu gyvenimu du kartus. Nors pirmoji santuoka padovanojo 4 berniukus, tačiau laimė ilgai netruko. Dėl vyro gėrimo, smurtavimo moteris išsiskyrė. Kiek vėliau jis mirė. Antroji santuoka buvo ne ką geresnė. Joje gimė dvi Redos mergaitės. Nors antrasis vyras ir negėrė, tačiau visiškai neprisidėdavo prie šeimos buities, mėgdavo leisti laiką kitų moterų kompanijoje, o visą ūkį (tuo metu šeima augino 30 karvių), moteris prižiūrėjo padedama vaikų. Anksti atsikėlę ir atlikę ūkio ruošos darbus, vaikai mokykloje kartais ir per pamokas užsnūsdavo. Vėliau Redai pasiligojus, gyvuliai buvo parduoti, o pinigai padėti į banką. Deja, tai neapsaugojo nuo vyro jis pinigus išvaistė.
Didysis lūžis šeimos gyvenime įvyko sudegus vyro tėvų namams, kuriuose visi gyveno. Tuomet teko persikelti į vyro turėtą fermą. Šeima įsikūrė jos gale esančiame dideliame kambaryje be jokių patogumų. Jame spintomis atitverti trys kambariai, kuriuose vaikų lovos ir nupirktas dėvėtas minkštas kampas. Čia taip pat ir dujinė plytelė su orkaite, dovanota gerų žmonių. Reda pasakoja, jog senajai vos nesukėlus gaisro, vaikai ilgai svajojo, kad mama jiems iškeptų bandelių. Kai atvėsta, kambario šilumai palaikyti užkuriama krosnis, tačiau nuo jos visur tvyro dūmai, o ir kūrenti žiemą reikia keltis kas tris valandas, nes kitaip užges. O kūrena visi pasikeisdami paeiliui.
Reda sako, jog vaikai pasvajoja, kad norėtų turėti atskirus miegamuosius, norėtų į namus parsivesti draugų. Ir ji pati prisipažįsta, jog ėmė vengti žmonių, gėdintis, jog pas juos kas užeis. Moteris pasakoja, jog norėtų išsinuomoti būstą, tačiau žmonės, pamatę būrį vaikų ir jos paralyžiuotą mama, nenori nuomoti. Redos šeima taip pat užsiregistravusi į eilę socialiniam būstui gauti, tačiau, anot Kelmės savivaldybės ekonomikos ir investicijų skyriaus vyriausiosios specialistės Aldonos Kučinskienės, savivaldybė nepajėgi padėti: Iš viso laukiančių būsto daugiau, nei 200 šeimų. Reda pagal daugiavaikių šeimų sąrašus yra 22-a, o pagal bendrą kokia 140-ta.
Visos šeimos pajamos ta nedidelė dalis Redos mamos pensijos ir pinigai už vaikus. Reda pasakoja, kad maisto šiek tiek gauna iš Europos sąjungos paramos, drabužėlius vaikams atneša geri žmonės, tačiau jei kuris vaikas suserga ir pinigėlius reikia skirti vaistams, vitaminams, tuomet namuose ant stalo tik duona ir margarinas. Pasak jos, net ir tai šlapiankai nusipirkti neužtenka pinigų.
Nors vaikai ir auga gan skurdžioje aplinkoje, tačiau, pasak Redos, labai geri, stengiasi mamai padėti, gerai mokosi, gauna diplomus už pasiekimus. Ji savo vaikams atiduoda visą širdį, stengiasi kaip tik galėdama.
Reda sako, jog jei turėtų būstą, jų gyvenimas tikrai pasikeistų į gerą. Kartais į fermą grįžta jos buvęs vyras, kuris moterį terorizuoja, grasina atsiimti dukras. Moteris sakosi nepakelianti jo psichologinio spaudimo. Vyras už alimentų nemokėjimą Redai skolingas 10000 litų.
Kita priežastis, kodėl šeima nebegali gyventi sename būste drėgmė. Dėl tokių gyvenimo sąlygų dažnai serga mažosios mergaitės. Kamilės gydytoja Regina Mačiulienė iš Šiaulių ligoninės pasakoja, jog mergaitei alerginis rinitas, yra tikimybė jog gali išsivystyti bronchinė astma. Gydytoja sako, jog mergaitei būtinas alergeno nustatymo tyrimas, kuris atliekamas tik privačiose įstaigose, taip pat inhaliatorius, kuris nekompensuojamas ligonių kasų, dulkių siurblys su vandens filtru, kuris neleistų padidėti bronchų jautrumui, o ką jau kalbėti apie geresnes gyvenimo sąlygas.
Kitai mergytei, Rugilei, širdies vožtuvo nesandarumas. Tenka profilaktiškai važiuoti tikrintis į Šiaulius. Pasak gydytojos kardiologės Violetos Savickienės, ateityje mergaitei gali reikėti daryti operaciją. Rugilė gan jautri, nervinga, todėl jai reikia nuolat vaistukų, o žiemą kartą ar kelis ji turi pagulėti ligoninėje. Anot gydytojos, mergaitė gali vykti į sanatoriją, tačiau yra per maža, būtinas lydintis žmogus, o kompensuojamas tik vienas kelialapis.
Socialinė darbuotoja Elena apsidžiaugė, jog yra viltis, jog Išsipildymo akcija gali padėti Redai, nes sąlygos, kuriose moteris gyvena su savo vaikais yra apverktinos. Būtina keisti gyvenamąją vietą, o taip pat, anot Elenos, šeimai reikia skalbimo mašinos, šaldytuhttp://www.tv3.lt/content/view/19909/1140/vo, spintos, poros lovų.
[Atgal]