Įkraunama...
Įkraunama...

7 mėn. vaikelio mityba II

NUO 7 MĖNESIŲ
Dauguma 7-10 mėnesių kūdikių valgo per parą 5-6 kartus, nepriklausomai nuo paros laiko.

Kokį maistą duoti
Kūdikį žindykite tada, kai nori, ir tiek laiko, kiek nori, nepriklausomai nuo paros meto.
Kai žindyti neįmanoma, duokite vieno iš pieno mišinių.
Per parą duokite 30-40 g trintos galvijų mėsos kartu su daržovių koše.
Vaisių, uogų (sulčių, tyrelių) duokite kaip deserto, t.y. jomis nepakeiskite žindymo ir kitų patiekalų.
6-7 mėnesių kūdikiui tiršto maisto duokite kartą per dieną.
6-8 mėnesių kūdikio per kartą duodamo maisto kiekis neturėtų būti didesnis negu 250 ml (g).

Pastabos
Paukštienoje yra mažiau lengvai pasisavinamos geležies.
Patiekalai su galvijų mėsa ar paukštiena gali būti gaminami namuose arba duodami pagaminti pramoniniu būdu.
Jei kūdikiui duodate pramoniniu būdu pagamintų patiekalų, būtinai atkreipkite dėmesį į gamintojo nurodytą atitinkamą kūdikio amžių, pvz., 7 mėn. mažyliui duokite patiekalo, skirto tik šiam amžiui.
Neduokite virtų dešrelių, paštetų ir kitų negryni mėsos/paukštienos produktų.
www.mamoszurnalas.lt

Paprasta ir aisku ir nereikia nesamoniu isradinet, negalima to ar ano 4u.gif
Papildyta:
Pirmoji mėsa

Mėsa - pagrindinis maisto produktas, padedantis išvengti geležies stokos mažakraujystės. Kūdikiams ir mažiems vaikams, kurie dar nevalgo tiek daug ir įvairių maisto produktų, kaip kad suaugę žmonės, mėsa yra būtina. Liesa mėsa - labai svarbus lengvai pasisavinamų baltymų, vitamino B12 (kurio nėra kituose produktuose) šaltinis.

Nuo kada ir kiek. Svarbu, kad kūdikiai būtų pradedami maitinti mėsa ne per vėlai. Jeigu jūsų kūdikis jau išbandė vaisių tyreles, sultis, daržovių ir kruopų košes, išvirkite jam mėsos. Mėsos reikia pradėti duoti nuo 6-7 mėnesių. Kasdien kūdikiai turėtų suvalgyti apie 20-30 g mėsos, vyresni - ir iki 100 g mėsos per dieną.

Pirmoji mėsa. Jaunų gyvūnų mėsa lengviau virškinama ir pasisavinama, nes joje mažiau jungiamojo audinio. Todėl ji ypač tinka mažiems vaikams. Virta mėsa irgi kur kas lengviau pasisavinama už keptą ar rūkytą mėsą. Rūkytos, keptos mėsos galima duoti vaikams tik nuo 3 metų ir nedažnai. Be to, rūkytoje mėsoje ir jos produktuose yra benzopirenų, dūmuose yra formaldehidų. Tai medžiagos, didinančios riziką susirgti virškinimo sistemos ligomis, net vėžiu. Labai naudinga garuose virta mėsa. Ruošiant mėsos patiekalus mikrobangų krosnelėje dalis baltymų pakinta taip, kad organizmas nebesugeba jų pasisavinti.

Mėsos rūšis. Kūdikių ir mažų vaikų mėsos patiekalai gali būti gaminami iš įvairios liesos mėsos (veršienos, jautienos, kiaulienos, triušienos, nutrijos mėsos), paukštienos (vištienos, putpelienos, kalakutienos, strutienos). Geriau tinka jaunų gyvulių mėsa ir paukštiena. Antiena, žąsiena, aviena dažniausiai būna riebi, dėl to mažiau tinka. Kūdikiams ir mažiems vaikams maitinti nederėtų vartoti smegenų, inkstų bei kepenų.

Mėsa alergiškiems vaikams. Kūdikiams, vaikams, alergiškiems karvės pienui, labiau tinka vištiena, kalakutiena, triušiena, strutiena. Jei kūdikis, vaikas alergiškas kiaušiniui – labiau tinka galvijų mėsa. Maistui alergiškiems vaikams dažnai tinka triušiena, aviena, nutrijos mėsa. Alerginės reakcijos į mėsą gali atsirasti ir dėl įvairių medžiagų, esančių kombinuotuose pašaruose, kuriais buvo šertas gyvūnas.

Kaip virti mėsą. Kad išvirta mėsa išliktų kuo vertingesnė, jos prieš virimą nemirkykite. Mėsą virkite stambesniais gabalais, bet jie turi būti apsemti vandeniu. Kai mėsa smulkiau supjaustoma, tada daugiau maisto medžiagų pereina į vandenį. Mėsą dėkite į verdantį sūrų vandenį (8 g druskos 1 litrui vandens). Įdėjus mėsą, kurį laiką vanduo nustoja viręs, bet liepsnos nereikia padidinti. Mėsą virkite ant silpnos ugnies, matomas virimas (,,kunkulai”) neturi būti intensyvus. Taip verdant, į vandenį mažiau prasisunkia tirpių baltymų. Jeigu vandens, kuriame verdama mėsa, paviršiuje susidaro daug putų, vadinasi, mėsa verdama per daug intensyviai.

Kiek laiko virti. Verdama mėsa netenka daug svorio: verdant mažus (75-100 g) gabaliukus netenkama 40-50 proc. svorio. Veršieną virkite apie 60 min., jauną vištieną (viščiuką), triušieną - apie 45 min., jautieną ir seną paukštieną – 2,5-3 val. Gerai išvirta mėsa yra minkšta, bet neištižusi. Kūdikiams virkite nedidelį mėsos gabaliuką (100 g).
Išvirtos mėsos skonis pagerėja, kai į vandenį pridedama prieskoninių daržovių.

Atšildyta mėsa. Visada geriau naudoti šviežią mėsą, jos patiekalus ruošti prieš valgymą ir vienam kartui. Kai patiekalui ruošti vartojama šaldyta mėsa, ji išlieka kokybiška, jei atšildoma palengva. Pakartotinai jos užšaldyti nebegalima. Nedideli mėsos gabaliukai (apie 100 g) kambario temperatūroje atšyla per 2-3 val. Atšildomą mėsą laikykite verdančiu vandeniu perlietoje lėkštelėje. Nedera mėsos atšildyti karštame vandenyje ar mikrobangų krosnelėje. Atšildytos mėsos nemirkykite vandenyje, tik nuplaukite tekančiu vandeniu, nuimkite plėves, riebalus, pašalinkite sausgysles. Tik tada virkite.

Su kuo valgyti. Mėsą geriausiai valgyti su daržovėmis – šviežiomis ir troškintomis. Netinka ją valgyti su riebia bulvių koše (labai sunkiai virškinama), pieniškomis košėmis.

Kur pirkti. Mėsą, ypač skirtą vaikams, geriausi pirkti parduotuvėse. Svarbu, kad perkama mėsa būtų patikrinta veterinarų, iki pardavimo tinkamai laikyta (šaldytuvuose). Perkant nepatikrintą mėsą didelė rizika užsikrėsti trichinelioze. Netinka pirkti mėsą ir tose prekybos vietose, kuriose nėra šaldytuvų, kur žalia mėsa laikoma kartu su jos pusfabrikačiais.

Pirmoji mėsos tyrė (7-8 mėn. kūdikiui). Reikės: 50 g virtos mėsos/paukštienos, vieno arbatinio šaukštelio nerafinuoto aliejaus arba sviesto be jokių priedų, ant peilio galo druskos su jodu.
Išvirtą šiltą mėsą/paukštieną 2-3 kartus permalkite pro tankų mėsmalės sietą. Sumaltą mėsą perspauskite per verdančiu vandeniu perlietą sietelį. Po to įdėkite sviesto ir kruopščiai sumaišykite.
Taip paruoštą tyrę duokite su daržovių koše. Iš pradžių į tik ką pagamintą daržovių tyrę įmaišykite 2 arbatinius šaukštelius mėsos tyrės, po 2-3 dienų – 4 šaukštelius. Taip mėsos kiekį didinkite iki pilnos porcijos, t.y., 30-50 g vienam kartui (kartu mažinkite daržovių tyrės kiekį).

Ar dažnai duoti. Mėsos kūdikiui užtenka duoti vieną kartą per parą. Geriau, kai mėsos rūšis yra kaitaliojama: kelis kartus per savaitę duodama liesos mėsos, kelis kartus paukštienos.

Malta mėsa. Kai vaikui atsiranda noras kramtyti (maždaug nuo 8-9 mėnesių), maltos mėsos ar paukštienos per sietelį nebepertrinkite, tik smulkiau supjaustykite peiliu.
Sultiniai. Kūdikiams ir mažiems vaikams negalima duoti gerti sultinio. Nedidelį jo kiekį, jeigu sultinys neriebus, galima įpilti į daržovių košę su mėsa – tik tiek, kiek reikia praskiesti, kad košė nebūtų per tiršta.
Pediatrė gastroenterologė Jovilė Vingraitė
,,Mamos žurnalas”, 2006 m., Nr.4
Atsakyti
Sveikutes smile.gif
Del burokeliu davimo maziuliams labai domejaus, tai kaip kazkas ir rase - rekomenduojama nuo 10 men duoti, kadangi jie sunkiai virskinami.
Na, as jau karta maza gabaliuka dejau i kose. Bandysiu dazniau.

O dazniausiai mesyte perku malta (nors avienos turiu susipjauscius labai mazais gabaliukais). Pasidarau daug mazu kukuliuku ir susisaldau. Verdu po kelis kukuliukus, bet tikrai ne po valanda... Pavirus mesyte kokias 5 min ar truputi daugiau, ta vandeni nupilu. Uzpilu svariu ir sudedu darzoves.
Atsakyti
QUOTE(Murlyka @ 2010 03 15, 13:33)

Sultiniai. Kūdikiams ir mažiems vaikams negalima duoti gerti sultinio. Nedidelį jo kiekį, jeigu sultinys neriebus, galima įpilti į daržovių košę su mėsa – tik tiek, kiek reikia praskiesti, kad košė nebūtų per tiršta.
Pediatrė gastroenterologė Jovilė Vingraitė
,,Mamos žurnalas”, 2006 m., Nr.4


va kaip saunu 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(avilinka @ 2010 03 14, 10:16)
manajam kieteja viduriukai nuo morku,tai negaliu ju daznai duoti,maximum karta per savaite,tai tik slyvos ir gelbsti, na dar burokeliu imaisau i darzoviene. Nes nusipirkau nepaziurejusi abrikosu tyrele Hipp, sako jog ir ji laisvina,tai namie ziuriu,kad jos sudetyje ir ryziu manai ir ryziu krakmolas  doh.gif  tai kaip gi tokia tyrele gali atlaisvinti vidurius,kai ryziu priedu joje yra ? unsure.gif  Tai kazkaip nedaviau dar jos..


Gerberio slyvas pabandykit, ten dziovintos ir be jokiu krakmolu ar miltu 4u.gif

O kruopu miltu galima nusipirkti Kaune bazese vakaru rampa 5 sandelys, ekologiskas skyrelis mirksiukas.gif
Atsakyti
Gerberio slyvas pabandykit.
Gerber ir as galiu rekomenduot mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(Murlyka @ 2010 03 15, 18:31)
Gerberio slyvas pabandykit.
Gerber ir as galiu rekomenduot mirksiukas.gif

aga, Gerberio esu as bandziusi, bet juk ten irgi is dziovintu slyvu jos gaminamos. Tai kai pasidariau pati is pirktiniu atvirusi tai skonis buvo tas pats.., na bet turbut pasakysit,jog visgi pirktine tyrele sveikesne.. rolleyes.gif
Atsakyti
QUOTE(avilinka @ 2010 03 15, 22:23)
aga, Gerberio esu as bandziusi, bet juk ten irgi is dziovintu slyvu jos gaminamos. Tai kai pasidariau pati is pirktiniu atvirusi tai skonis buvo tas pats.., na bet turbut pasakysit,jog visgi pirktine tyrele sveikesne..  rolleyes.gif


Ne, kodel turetu but sveikesne smile.gif ? Tik svarbu kokios dziovintos slyvos pirktos.
Atsakyti
O ka duodat gerti vaikučiams be MP. As nupirkau HIPPo arbatos , berods "vaistazoliu arbata", bet maniskiam nelabai patnka. Kokias arbatas ar dar ka su malonumu geria jusu mažyliai?
Atsakyti
QUOTE(JovkėS @ 2010 03 16, 02:03)
O ka duodat gerti vaikučiams be MP. As nupirkau HIPPo arbatos , berods "vaistazoliu arbata", bet maniskiam nelabai patnka. Kokias arbatas ar dar ka su malonumu geria jusu mažyliai?


Mes geriam Hippo arbateles labai noriai, isgeria po 100-150ml per para.
Atsakyti
QUOTE(JovkėS @ 2010 03 16, 01:03)
O ka duodat gerti vaikučiams be MP. As nupirkau HIPPo arbatos , berods "vaistazoliu arbata", bet maniskiam nelabai patnka. Kokias arbatas ar dar ka su malonumu geria jusu mažyliai?

Na mano gyd sako,jog vaistazoles yra vaistazoles-vaistas, ne gerimas, todel piktnaudziauti jomis negalima. Na tai jos nuomone,taciau as panasiai mastau ir savo vaikui pvz ramuneliu neduodu siaip sau, nebent jis buna labai irzlus arba kai turejo temperaturos. As iki siol jam duodavau tik virinto vandenuko,taciau vakar padariau jam kraujo tyrima ir man buvo sokas,kai nustate jam mazakraujyste swoon.gif (hemoglobinas tik 97 verysad.gif ), nes seimoje nei mano nei vyro nera serganciu anemija. Tad pradejau jam duoti juoduju srebentu kompotuka is savo saldytu uogu, plius duosiu ir brukniu toki pati kompotuka,na del zemuogiu nzn,nes sako,jog alergizuoti gali. Zodziu dabar man reikia ziureti kokie produktai turi daugiausia gelezies ir juos vartoti plius gerti dar ir papildomai gelezi.. unsure.gif
Atsakyti
QUOTE(avilinka @ 2010 03 15, 21:23)
aga, Gerberio esu as bandziusi, bet juk ten irgi is dziovintu slyvu jos gaminamos. Tai kai pasidariau pati is pirktiniu atvirusi tai skonis buvo tas pats.., na bet turbut pasakysit,jog visgi pirktine tyrele sveikesne..  rolleyes.gif

čia tik dėl to, kad slyvos gal be cheminio apdorojimo, pritaikytos kūdikiams. Nes tos iš maxės dėžės tai nžn... tada ieškočiau kokių ekologiškų pakuotėse... nes man tai vis mintyse vaidenasi, ka pelės ir bile kas ten ropinėja po tas dėžes... nebūtinai maxėj, koks dar kelias iki jos...
Atsakyti
QUOTE(avilinka @ 2010 03 16, 10:49)
Na mano gyd sako,jog vaistazoles yra vaistazoles-vaistas, ne gerimas, todel piktnaudziauti jomis negalima. Na tai jos nuomone,taciau as panasiai mastau ir savo vaikui pvz ramuneliu neduodu siaip sau, nebent jis buna labai irzlus arba kai turejo temperaturos. As iki siol jam duodavau tik virinto vandenuko,taciau vakar padariau jam kraujo tyrima ir man buvo sokas,kai nustate jam mazakraujyste  swoon.gif  (hemoglobinas tik 97 verysad.gif ), nes seimoje nei mano nei vyro nera serganciu anemija. Tad pradejau jam duoti juoduju srebentu kompotuka is savo saldytu uogu, plius duosiu ir brukniu toki pati kompotuka,na del zemuogiu nzn,nes sako,jog alergizuoti gali. Zodziu dabar man reikia ziureti kokie produktai turi daugiausia gelezies ir juos vartoti plius gerti dar ir papildomai gelezi..  unsure.gif

o melynes?
Atsakyti