Įkraunama...
Įkraunama...

Kepam pačios duona

QUOTE(Ledum @ 2010 03 15, 14:07)
Ne, su raugu ruginę kepu. Man tik nebesinori to dirbtinio paspalvinimo. O gal kas žinot kaip senovėj kepdavo ir kokia spalva būdavo ?


salyklas yra skrudinti daiginti ir malti rugiu grudai,kaip jis gali but dirbtinis paspalvinimas blink.gif Taigi senoveje ir dedavo salykla
Atsakyti
savaitgalį išbandžiau laukinę duoną ,labai panašią į Niujorko duoną,kurią Lung dėjo ax.gif
niekada nemaniau,kad namuose galėsiu iškept tokią skanią duoną wub.gif labai panaši į plikytą wub.gif
user posted image
kadangi dariau su savais pakeitimais,tai parašysiu ax.gif mano kiekiai yra 2/3 normos ,maždaug 3 l puodui (ant nuotraukos pirmas bandymas iš 1/2 normos):
260 g kvietinių miltų 550D
150 g pilno grūdo rūginių miltų
360 ml vandens
apie 10 g šviežių mielių (ištirpinau vandenyje)
druskos (bėriau iš akies,porą a.š. be kaupo maždaug)
1 a.š cukraus arba medaus (recepte nėra,bet aš savivaliauju ax.gif )
1 v.š kmynų
0,5 a.š. maltos kalendros
apie 50 g saulėgražų
viską išmaišyti,palikti apie 12-15 val. kambario temperatūroje apdengus.
pabarstyti miltais stalą,išversti tešlą.kiaurasamtį ar pintą krepšį iškloti virtuviniu lininiu rakšluoščiu,gerai apibarstyti miltais ir ten įdėti tešlą.uždengti ir palikti 1 val.
įkaitinti orkaitę 250 C ir įdėti į ją puodą su dangčiu,laikyti 30 min. po 30 min. sumažinti temperatūrą iki 230 C,išversti tešlą į įkaitintą puodą,uždengti dangčiu ir kepti 35 min. po to atidengti ir kepti dar 15 min. ataušinti ant grotelių.
labai skani,traški pluta wub.gif
turiu ir pjūvio nuotrauką,tik iš pirmo bandymo,kuris vos nesibaigė fiasko dėl užgęsusių dujų orkaitėje doh.gif bet struktūra tokia ir ganasi - minkšta ir porėta thumbup.gif
user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Larissa: 15 kovo 2010 - 12:46
QUOTE(Ledum @ 2010 03 15, 13:07)
Ne, su raugu ruginę kepu. Man tik nebesinori to dirbtinio paspalvinimo. O gal kas žinot kaip senovėj kepdavo ir kokia spalva būdavo ?

sveikos kepėjėlės,
kepiau tik vieną kartą duoną ir ta nepavyko biggrin.gif
bet žinau kaip juodą naminę duoną kepdavo mano močiutė. Ji raugui naudojo bulvių košę ir rūgusį pieną maišytą su miltais. ji niekad nenaudojo jokio salyklo (spėju, kad net nežinojo kas tai yra biggrin.gif )
Atsakyti
QUOTE(Larissa @ 2010 03 15, 13:41)
savaitgalį išbandžiau laukinę duoną ,labai panašią į Niujorko duoną,kurią Lung dėjo  ax.gif
niekada nemaniau,kad namuose galėsiu iškept tokią skanią duoną  wub.gif labai panaši į plikytą  wub.gif
user posted image
kadangi dariau su savais pakeitimais,tai parašysiu  ax.gif mano kiekiai yra 2/3 normos ,maždaug 3 l puodui (ant nuotraukos pirmas bandymas iš 1/2 normos):
260 g kvietinių miltų 550D
150 g pilno grūdo rūginių miltų
360 ml vandens
apie 10 g šviežių mielių (ištirpinau vandenyje)
druskos (bėriau iš akies,porą a.š. be kaupo maždaug)
1 a.š cukraus arba medaus (recepte nėra,bet aš savivaliauju  ax.gif )
1 v.š kmynų
0,5 a.š. maltos kalendros
apie 50 g saulėgražų
viską išmaišyti,palikti apie 12-15 val. kambario temperatūroje apdengus.
pabarstyti miltais stalą,išversti tešlą.kiaurasamtį ar pintą krepšį iškloti virtuviniu lininiu rakšluoščiu,gerai apibarstyti miltais ir ten įdėti tešlą.uždengti ir palikti 1 val.
įkaitinti orkaitę 250 C ir įdėti į ją puodą su dangčiu,laikyti 30 min. po 30 min. sumažinti temperatūrą iki 230 C,išversti tešlą į įkaitintą puodą,uždengti dangčiu ir kepti 35 min. po to atidengti ir kepti dar 15 min. ataušinti ant grotelių.
labai skani,traški pluta  wub.gif
turiu ir pjūvio nuotrauką,tik iš pirmo bandymo,kuris vos nesibaigė fiasko dėl užgęsusių dujų orkaitėje  doh.gif bet struktūra tokia ir ganasi - minkšta ir porėta  thumbup.gif
user posted image


O jetau kaip skanu doh.gif niam,niam essen.gif saunuole thumbup.gif
Atsakyti
QUOTE(Marti @ 2010 03 15, 12:54)
sveikos kepėjėlės,
kepiau tik vieną kartą duoną ir ta nepavyko biggrin.gif
bet žinau kaip juodą naminę duoną kepdavo mano močiutė. Ji raugui naudojo bulvių košę ir rūgusį pieną maišytą su miltais. ji niekad nenaudojo jokio salyklo (spėju, kad net nežinojo kas tai yra biggrin.gif )

schmoll.gif Nuo senų laikų žmonės žinojo kas yra salyklas, kvietinį naudodavo alui gamint, ruginį- juodai duonai. Mano prosenelė (išgyveno iki 100metų) kepę juodą duoną, ir darė raugą, tik dar prieš kepant į jį įmaišydavo rūgpienį, o bulvių košę dėjo minkštumui, kad ilgiau nekietėtu, nes kepdavo ne kasdien
Atsakyti
jo, matau jau atsake del salyko biggrin.gif taigi ji dedam ne tik del spalvos bet ir del skonio bigsmile.gif del spalvos tai butu galima ir kakavos ideti, bet juk mes ne siaip sau paspalvinam duona su salyklu, duona igauna ir kvapa ir skoni nuo jo mirksiukas.gif

o duona pries kepima as taip pat apglostau su slapom rankom, bet va butent raugine duona man suplysta, kitos neplysdavo schmoll.gif
Atsakyti
QUOTE(Margareta @ 2010 03 15, 15:05)
jo, matau jau atsake del salyko  biggrin.gif  taigi ji dedam ne tik del spalvos bet ir del skonio  bigsmile.gif del spalvos tai butu galima ir kakavos ideti, bet juk mes ne siaip sau paspalvinam duona su salyklu, duona igauna ir kvapa ir skoni nuo jo  mirksiukas.gif

o duona pries kepima as taip pat apglostau su slapom rankom, bet va butent raugine duona man suplysta, kitos neplysdavo  schmoll.gif


Oi, pamiršau parašyt, kad tos skylutės arba įpjovimai kažkaip paskirsto karštį kepant . Bet tiksliai jau nebepasakysiu. blush2.gif
Atsakyti
QUOTE(Marti @ 2010 03 15, 13:54)
sveikos kepėjėlės,
kepiau tik vieną kartą duoną ir ta nepavyko biggrin.gif
bet žinau kaip juodą naminę duoną kepdavo mano močiutė. Ji raugui naudojo bulvių košę ir rūgusį pieną maišytą su miltais. ji niekad nenaudojo jokio salyklo (spėju, kad net nežinojo kas tai yra biggrin.gif )


Įsikišiu ir aš: įberiu vietoj bulvių košės bulvių dribsnių (ir įsivaizduoju, kad jie šlapumo (t.y. drėgnumo biggrin.gif ) duonai priduoda smile.gif )

P.S. galiu, jei įdomu, nurašyt receptus- patarimus iš 1930 m. knygos.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Mytis: 15 kovo 2010 - 18:41
QUOTE(Mytis @ 2010 03 15, 19:36)
P.S. galiu, jei įdomu, nurašyt receptus- patarimus iš 1930 m. knygos.


Man labai įdomu. ax.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Ledum: 15 kovo 2010 - 18:43
QUOTE(Ledum @ 2010 03 15, 19:42)
Man labai įdomu.  ax.gif



Tokios duonos yra:
juoda neplikyta duona;
juoda pusiau plikyta duona;
juoda duona su bulvėmis;
juoda plikyta duona;
piklevota ruginė duona su raugu;
piklevota ruginė duona su mielėmis.

Aš kepdavau duonkepėj tokį miksą: Delonoje duotas juodos duonos receptas su juodos plikytos ir juodos duonos su bulvėmis variacijomis (gaila, kažkur pamečiau receptą ir paskutinį kartą nelabai gavosi g.gif ).

Matau, kad iš Kauno, tai prašom į svečius ir pasiskaityt vietoj galėsit. Man tai labai patinka tie seni receptai.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Mytis: 15 kovo 2010 - 18:53
QUOTE(nataliuncik @ 2010 03 15, 14:02)
schmoll.gif Nuo senų laikų žmonės žinojo kas yra salyklas, kvietinį naudodavo alui gamint, ruginį- juodai duonai. Mano prosenelė (išgyveno iki 100metų) kepę juodą duoną, ir darė raugą, tik dar prieš kepant į jį įmaišydavo rūgpienį, o bulvių košę  dėjo minkštumui, kad ilgiau nekietėtu, nes kepdavo ne kasdien

bet gal yra kažkas vietoj salyklo? mano močiutė nei alaus, nei giros nedarydavo, buvo prisiekus blaivininkė... gal kažkokį ingredientą pražiopsojau? jos duona būdavo visad juoda ir laaaabai skani. bandau pribręst ir kepti orkaitėj, aišku nesitikiu, kad tokia skani pavyks sad.gif
Atsakyti
Kadangi užėjo toks noras rašyti, tai nurašinėju:
Kokios krosnys reikia šiandie statyti? - praleidžiu, nes nusprendžiau, kad gal nestatysite biggrin.gif .
Kas reikia turėti kepant.
Nei viena šeimininkė negali apsieiti be duonkubilio.. Jo didumas pareina nuo šeimynos didumo: juo didesnė šeima, juo ir duonkubilis turėtų būti didesnis. Baltai duonai reikia turėti antras duonkubilis. Jie daromi dažniausiai rėčkutės pavidalo. Kartais daromi jie ir keturkampi, su rankenomis galuose, kad, reikalui esant, jie galima būtų lengvai perkelti iš vienos vietos į kitą.
Duonkubiliams geriausiai tinka beržinės arba ąžuolinės lentos. Dar geriau jie daryti, imant vieną ąžuolinę, kitą beržinę lentą.
Po kiekvieno duonos kepimo duonkubilis nereikia plauti. Reikia tik išgramdyti tešla ir sušlapinta ranka išlyginti tešlos nelygumai. Jei norima, kad duona būtų kiek rūkštesnė, tai be paliekamos raugui duonkubilio sienelėse tešlos, galima palikti duonkubilyj žąsies kiaušinio didumo tešlos gabaliukas...

Ar tęsti?
Atsakyti